Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Bully Kutta (Mastiff pakistański)

Historia Bully Kutta

     Niewielu hodowców wie, że rasa Bully Kutta pozostała czysta i niezmieniona od czasów starożytnych. Wielu kwestionuje jednak jej pochodzenie i historię. Istnieją dowody, że pakistański Bully Kutta został opracowany z połączenia Sage Koochee, Old Persian Alaunts, Afghani Gawi Bulldogs, Indian Mastiffs, Assyrian Mastiffs z psami sprowadzonymi przez Aleksandra Wielkiego. Niektórzy historycy sądzą, że rasa ma swój początek w XVIII wieku i powstała na skutek skrzyżowania z psami europejskimi przywiezionymi przez żołnierzy brytyjskich.

Niezależnie od prawdziwego pochodzenia rasy popularność Bully Kutta w ojczyźnie jest nadal bardzo duża.  Aby zaspokoić stale rosnące zapotrzebowanie na coraz to lepsze psy bojowe, hodowcy próbują udoskonalić rasę. Takie eksperymenty zaowocowały stworzeniem kilku typów Bully: Kohati Bulldog, Nagi Bulldog, Sargodha Bulldog, Kanda Bulldog i Pakistani Boarhound.  Współcześnie wszystkie te rasy zostały błędnie uznane za podobne – zwłaszcza na Zachodzie, gdzie  Bully Kutta sukcesywnie zyskuje na popularności.  W ostatnich latach pseudohodowcy ukuli błędną nazwę rasy - "Południowo-Azjatycki Mastiff".

     Bully Kutta (Mastif pakistański) to rasa powstała w wyniku krzyżowania lokalnych i importowanych ras psów dużych. Wielkość czworonoga powinna odzwierciedlać jego użyteczność jako psa stróżującego, który może być wykorzystywane także w czasie polowania na dużą i niebezpieczną zwierzynę. Pies jest nieco dłuższy niż wyższy. Idealna wysokość w kłębie wynosi co najmniej 32 cali (81 cm) dla suk i 29 cali (73 cm) dla suk. Dorosłe psy ważą od 70 do 90 kilogramów. Waga suk oscyluje w granicach 68-80 kilogramów. Ciakawostką jest ,że jeden z osobników tej rasy ważył 230 kg!!!!

rasa psa pakistanski bully kutta

Bully Kutta - Mastiff pakistański

Wygląd Bully Kutta

     Głowa powinna być mocna i twarda. Czaszka szeroka między uszami i stosunkowo płaska między nimi. Stop umiarkowany, ale dość wyraźnie zaznaczony. W profilu czaszka lekko zaokrąglona. Nos ciemny; utrata pigmentu może być surowo karana. Szczenię, które osiągnie wiek 10 do 12 tygodni, powinno mieć już ciemne pigmentowanie nosa. Kufa średniej długości. Nasada nosa dość prosta. Szerokość pyska powinna wynosić co najmniej połowę długości mierzonej od oczu do uszu. Wargi są ​​ciemne, dobrze pigmentowane. Szczęka i żuchwa silnie rozwinięte, szerokie. Usta są obwisłe, ale z minimalną powierzchnią wewnętrzną widoczną przy zamkniętym pysku. Zęby mocne ustawione w zgryzie nożycowym. Oczy umiarkowanie głęboko osadzone, wypukłe. Uszy niezależnie do tego czy są przycięte, czy nie, powinny one być ustawione wysoko na głowie.

Szyja umięśniona i szeroka, z charakterystycznym podgardla od podbródka do początku przedtułowia. Kłąb dość wyraźnie zaznaczony. Lędźwie szerokie, muskularne o minimalnej długości między ostatnim żebrem a miednicą. Miednica powinna być długa i minimalnie nachylona. Klatka piersiowa szeroka między łokciami. Żebra umiarkowanie wysklepione. Ogon nieznacznie zakrzywiony do góry, nie na boki. Kończyny przednie dobrze umięśnione. Im większy kąt między łopatkami i ramieniem, tym lepiej. Śródręcze silne o bardzo małym kącie nachylenia. Kończyny tylne przyłączone do miednicy, Uda widziane z boku powinny być szerokie i dobrze umięśnione. Dobre kątowanie między górną i dolną częścią uda. Łapy szczelnie zamknięte (zwarte), a zwłaszcza przednie kończyny. Ruch solidny i mocny, ale nie ciężki
Włos jest krótki, twardy i prosty. Podszerstek minimalny, zwłaszcza w gorącym klimacie. Szata czworonogów przyjmuje zazwyczaj barwę białą, niemniej dość często możemy spotkać osobniki o umaszczeniu płowym, czarnym i w typie arlekina.

Bully Kutta temperament

     Mastiff pakistański to inteligentny i szlachetny pies. Cechami dlań typowymi są: cierpliwość, opanowanie, odwaga i opiekuńcza postawa wobec właściciela. Nadają się tylko dla doświadczonych właścicieli. Szybko przyzwyczajają się do życia w mieście, niemniej mają ogromne zapotrzebowanie na ruch  i potrzebują stałej dawki ćwiczeń w ciągu dnia. Mogą mieszkać w rodzinach z małymi dziećmi.

Bully Kutta rasa psów z Pakistanu

Pies rasy Bully Kutta

Na szczęście czystej krwi  Bully Kutta może znaleźć jeszcze w niektórych obszarach Pakistanu, gdzie pies jest uważany przez wielu mieszkańców za narodowy skarb.

Współczesne psy są wykorzystywane do stróżowania, pilnowania obejść oraz walk między sobą. Podczas walk jest zacięty, ostry i niezwykle agresywny.

Dawnej wykorzystywano je do polowania na dzikie knury i niedźwiedzie. Nazywany jest bestią ze wschodu.

Wysokość: Pies jest nieco dłuższy niż wyższy. Idealna wysokość w kłębie wynosi co najmniej 32 cali (81 cm) dla suk i 29 cali (73 cm) dla suk.

Waga: Dorosłe psy ważą od 70 do 90 kilogramów. Waga suk oscyluje w granicach 68-80 kilogramów.

Umaszczenie: Włos jest krótki, twardy i prosty. Podszerstek minimalny, zwłaszcza w gorącym klimacie. Szata czworonogów przyjmuje zazwyczaj barwę białą, niemniej dość często możemy spotkać osobniki o umaszczeniu płowym, czarnym i w typie arlekina.

Zdrowie: Nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych. Psy mogą być podatne na zachorowanie na dysplazję stawów biodrowych  i skręt żołądka.

Pielęgnacja: krótki i twardy włos psa nie wymaga szczególnej pielęgnacji.

Rodzina:  Psy nadają się do mieszkania w rodzinach z małymi dziećmi. Mają duże zapotrzebowanie na ruch.

Pochodzenie: Pakistan

Inne nazwy: Pakistani Mastiff, Sindhi Mastiff, Bully

Zdjecie psa rasy Bully Kutta

Pies Bully Kutta zwany bestią ze wschodu

Dziękujemy za zdjęcia społeczności Pakistani Bully Kutta i p. Ahmed Raza

Tagi artykułu: