Udostępnij ten artykuł.

Buty dla psa

Większość właścicieli psów jest zdania, że ubieranie i przystrajanie zwierząt nie jest normalne, a osoby, które to robią, traktują zwierzęta w sposób przedmiotowy i pragną stworzyć żywe maskotki. Taki radykalizm w wypowiedziach nie jest do końca uzasadniony - zwłaszcza, jeżeli właściciel działa w słusznej sprawie i odziewa psa w ubranka i buciki dla jego własnego dobra.

Pomimo, że buty dla psów pojawiły się w sklepach zoologicznych niespełna kilka lat temu, nie należy zapominać, że były wykorzystywane przez właścicieli psów już kilka dekad wcześniej. Ochronne trzewiki znajdowały, bowiem zastosowanie w czasie psich imprez sportowych i na wyścigach zaprzęgów.

Buty dla psa mają chronić wrażliwe opuszki zwierząt przed ostrym lodem, mrozem, zadrapaniami i cięciami. Nie zmienia to jednak faktu, że nasze „miastowe” pupilki również mogą skorzystać ze zbawiennych właściwości bucików i ochraniaczy. Rozwiązanie wydaje się niezwykle zasadne, jeżeli odniesiemy je do psów ras małych i bardzo małych, które mają o wiele słabszy układ odpornościowy aniżeli ich więksi koledzy.

  • Buty dla psów miniaturek i psów chorych

Buty dla psów miniaturek pomagają chronić wrażliwe opuszki zwierząt podczas ekstremalnych temperatur (zarówno w czasie upałów jak i przeszywającego zimna). Buty chronią poduszeczki łap przed odmrożeniami w zimie i poparzeniami w wyniku zetknięcia się z gorącym asfaltem.

Zakładanie bucików poza sezonem letnim i zimowym wydaje się kaprysem ze strony właścicieli. Ta tendencja jest szczególnie widoczna w przypadku właścicieli psów rasy Yorkshire, którzy nie dają swoim zwierzakom spokoju i wciąż przystrajają je w nowe ciuszki i buciki. Psy miniaturki i do towarzystwa są zazwyczaj zobojętniałe na tego typu eksperymenty, co nie oznacza , że cieszy je wychodzenie na spacer w bucikach. Niewątpliwie, najważniejszą sprawą podczas przystrajania pieska jest zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku.

Na rynku zoologicznym możemy dostać specjalne buty ze spodami trakcyjnymi, które są przeznaczone dla psów mających problemy z poruszaniem. Antypoślizgowa warstwa wydaje się zbawienna dla zwierząt starszych i chorujących na dysplazję stawów biodrowych oraz choroby zwyrodnieniowe. Psy, które cierpią z powodu uszkodzenia nerwów, powinny chodzić w specjalnych, ochronnych butkach zapobiegających zadrapaniom oraz rozdarciom spodów łap.

Z butów ochronnych mogą korzystać również całkiem zdrowe zwierzęta. Właściciele psów dowodnych częstokroć decydują się na zakup ochronnego obuwia, które ma chronić łapy zwierzęcia przed urazami i zadrapaniami spowodowanymi przez kontakt z podwodnymi skałami i ostrymi przedmiotami.


  • Buty dla psa małego

  • Zimowe buty dla psa

  • Buty dla psów zaprzęgowych

  • Jak wybrać buty dla psa?

Przed wyborem pary butów dla zwierzęcia należy zastanowić się nad jakością materiału, z którego zostały wykonane. Ważne jest również, aby but dopasowywał się do kształtu łapy zwierzęcia i umożliwiał jej regularny ruch. Zbyt ciasne albo zbyt luźne obuwie nie będzie spełniać swojego głównego zadania.
Kolejną, złotą zasadą jest absolutne odrzucenie względów estetycznych. Obuwie dla psa powinno być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. W żadnym razie nie decydujmy się na kupno butów jedynie ze względu na ich powierzchowne piękno. Buty dla psa stylizowane na wzór ludzki są zazwyczaj sztywne i niewygodne dla zwierzęcia.

W sklepach zoologicznych znajdziemy obuwie ochronne w różnych rozmiarach. Przyjmuje się, że istnieje siedem klas rozmiarowych, a do każdej z nich przypisane są poszczególne rasy psów. Do klasy pierwszej (najmniejsze rozmiary obuwia) zaliczamy takie rasy jak: Yorkshire Terrier, Chihuhua czy Pekińczyk. Do klasy ostatniej, siódmej, przypisane są Dogi niemieckie, Lenbergery i Nowofunlandy. Mało prawdopodobnym jest, abyśmy dokonali niewłaściwego wyboru i zakupili zbyt małe, albo zbyt duże obuwie. Standardowe ceny za parę butów ochronnych kształtują się w granicach 30-60 zł. Co bardziej wymagający właściciele mogą pokusić się o zakup nieprzemakalnego obuwia ochronnego, które można dostać już za 80 zł (wśród głównych producentów obuwia zwierzęcego warto wymienić markę Trixie oraz Karusek ).

Dokonując wyboru odpowiedniego obuwia dla psa należy zwrócić szczególną uwagę, czy buciki nie zsuwają się z łapy i czy pies nie jest zbytnio skrępowany. Idealne buty dla psa powinny trzymać się na łapie przez cały czas trwania spaceru i nie zsuwać się, nawet, jeżeli pies wykąpie się w stawie i wytarza po trawie.

Tagi artykułu: