Udostępnij ten artykuł.

Carolina dog (rasa psów)

Pisząc o pariasach, czyli pierwotnych rasach psów, zawsze warto dochować szczególnej staranności i precyzji, gdyż w przypadku niektórych ras psów, toczy się spór o to, czy dana rasa nadal się rozwija, czy uznać należy ją za wymarłą. Przykładem takiej sytuacji są psy Carolina dog, zwane również American Indian Dog. Ich niezwykła historia oraz fakt, że dziś są praktycznie niespotykane, powoduje, że Carolina dog obrosły sporą legendą. Niemniej jednak rasa istnieje i choć nie została oficjalnie uznana przez FCI, a hodowle znajdują się głównie na terenie USA i są dość nieliczne, to spotkanie tego psa nie jest nierealne.

Carolina dog historia rasy

Psy rasy Carolina dog swoim wyglądem przypominają starożytne psy, które towarzyszyły plemionom Indian podczas ich wędrówek na tereny dzisiejszej Ameryki Północnej. Właśnie, dlatego, nazywa się je amerykańskimi psami indiańskimi. Wszystko zaczęło się od odnalezienia czaszek dzikich zwierząt, odnalezionych w zatopionym obozie nomadów, podróżujących z Syberii w kierunku dzisiejszej Alaski. Czaszki były podobne do wilczych, jednak miały mniej wysunięte szczęki i bardziej stłoczone zęby. W efekcie tych odkryć powstała teza, że oswojony wilk towarzyszył Indianom podczas ich wędrówek na kontynent amerykański przed wieloma tysiącami lat.

Charakterystyczne psy o wyglądzie przypominającym wilka, towarzyszyły również Indianom w czasie wielkich odkryć geograficznych. Konkwistadorzy z Europy wielokrotnie opisywali psy o imponującej budowie i dużej waleczności, a ich wizerunki trafiały na obrazy i ilustracje. W tym czasie dało się już z dużą precyzją odtworzyć wizerunek psów indiańskich. Po kilkuset latach dawne źródła okazały się bezcenne. Posłużyły one do identyfikacji psów, które na przestrzeni ostatnich kilku dekad odkrywano w lasach i na dzikich terenach Karoliny i Georgii. Te dzikie psy, dziś określane jako Carolina dogs, wyglądem przypominały psy hodowane przez Indian przed setkami lat.

Wygląd psów z Karoliny

Czy to możliwe, że American Indian Dog przeżył kilka stuleci w dzikich lasach Karoliny, by dać się odnaleźć w XX wieku? Jak najbardziej tak. Ilość zbieżnych cech, zarówno w zakresie wyglądu fizycznego, jak i zachowań nie może być dziełem przypadku. Carolina dogs to średniej wielości psy, które posiadają wiele typowych dla pierwotnych ras cech. Występują głównie na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej, od północy, gdzie można spotkać je, chociażby na Alasce, aż po południowe rejony przy granicy z Meksykiem. Budowa ciała tych psów uważana jest za lekką. Carolina dog to psy zwinne i bardzo ruchliwe, wykazujące ponadprzeciętną aktywność. Wielu znawców podkreśla niezwykle istotny fakt, że rasa przez cały okres swojego istnienia rozwija się w sposób całkowicie naturalny.

śpiący pies carolina dog

Mamy, więc do czynienia z psem dzikim, który nie utracił swoich pierwotnych cech na skutek restrykcyjnej hodowli, jak miało to miejsce w przypadku wielu innych ras hodowanych na użytek komercyjny. Pies posiada dużą głowę, zwieńczoną wydłużonymi, postawionymi uszami. Posiada kufę o klinowatym kształcie, a jego oczy zazwyczaj mają kolor jasnożółty, niebieski, czasem także szary. Wiele osób podkreśla fakt, że psy te mają niezwykle inteligentne spojrzenie, co w doskonałym stopniu oddaje ich charakter. Kolejnym charakterystycznym elementem Carolina dog jest ich solidne i budzące respekt uzębienie. Pozwala ono odeprzeć ataki przeciwników, służąc jednocześnie do zdobywania i rozdrabniania pokarmu.

Tułów psa ma prosty kształt i jest dość długi, niestety, dla Carolina dog nie obowiązuje wzorzec rasy pozwalający ustalić oficjalne wymiary psa, choć byłoby to bardzo ciekawe. Szacuje się jednak, że przeciętnie samce osiągają wysokość od 43 do 61 cm przy wadze 15-20 kg. Jak przystało na psy żyjące dziko, pies z Caroliny posiada długą i mocno umięśnioną szyję. W zależności od usposobienia psa ogon może być noszony nisko lub wysoko. Carolina dog to psy o dość krótkiej sierści, charakteryzującej się dużą zmiennością, w zależności od pory roku. Kiedy zbliża się zima, okrywa włosowa psów staje się bardziej gęsta i obfita, latem zaś robi się ona krótsza i bardziej rzadka. Krótka sierść w niektórych miejscach na ciele psa występuje niezależnie od pory roku. Dotyczy to głównie przednich i tylnych łap, głowy oraz uszu.

Psy typu Carolina dog występują w 3 charakterystycznych typach umaszczenia:

  • ginger – umaszczenie to może przybierać barwy od kremowej do ciemnoczerwonej,
  • black and tan – charakterystyczna, czerwonawo-czerwona barwa z brązowymi śladami (niezwykle efektowna),
  • piebald – w tym umaszczeniu przeważa kolor kremowy, a plamy mogą mieć różną barwę: od czerwonej, poprzez brąz aż po czerń.

suczka carolina dog

Carolina dog, a inne rasy psów

Lubicie Retrievery z Nowej Szkocji? Podobają wam się Nowofundlandy, a może waszą ulubioną rasą jest Labrador Retriever? Nie każdy miłośnik tych pięknych i mądrych psów zdaje sobie sprąwę, że wszystkie te rasy mają jednego, prastarego przodka: to właśnie psy indiańskie, na skutek krzyżowania z rasami wikingów, dały podwaliny pod wiele popularnych współcześnie ras psów.

Jaki charakter mają psy Carolina dog?

Biorąc pod uwagę, że w większości występują one w naturalnym środowisku, niewiele różnią się od pariasów. Mimo wszystko jednak nie są to psy typowo dzikie, nie mają w swojej naturze odruchu ucieczki przed człowiekiem. Są bardzo aktywne, choć jeśli nie mają zapewnionej optymalnej dawki ruchu, potrafią zaadaptować się także do trudnych warunków, co świadczy o ich dużej inteligencji. Hodowla psów Carolina dog nie jest zbyt popularna, w Polsce psy te są praktycznie niespotykane. Nieliczni hodowcy zamieszkują wyłącznie obszar Stanów Zjednoczonych. W powszechnej opinii Carolina dog to psy, które bardzo lubią towarzystwo dzieci, jednak w stosunku do obcych pozostają nieufne. Charakteryzują się dobrym zdrowiem, odpornością, zawsze są bardzo aktywne, w odróżnieniu od wilczych hybryd, mają znacznie spokojniejsze usposobienie.

Tagi artykułu: