Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Cavalier king Charles spaniel

 Historia rasy

Cavalier King Charles Spaniel ma swój początek w czasach nowożytnych. Psy były darzone szczególnymi względami przez króla Karola II (od którego wzięła się nazwa rasy) oraz liczne grupy magnackie. Karol II utrzymywał na swym dworze całe stadko małych Spanieli, co rzecz jasna nie mogło przejść bez echa. Liczni przeciwnicy króla sugerowali, jakoby władca spędzał ze swoimi podopiecznymi zbyt dużo czasu i tym samym zaniedbywał sprawy związane z zarządzaniem państwem. Również królowa Maria Stuart dała się poznać jako wielbicielka miniaturowych spanieli. Ukochany czworonóg miał nawet towarzyszyć jej w drodze na szafot. Po egzekucji odnaleziono go ukrytego wśród fałd jej obfitej spódnicy.
Za czasów panowania dynastii Orańskiej Cavaliery „wyszły” z mody. Na dworze pojawiły się natomiast egzotyczne piękności o płaskich pyszczkach (m.in. mopsy i pekińczyki), które poczęto krzyżować ze starymi dobrymi Cavalierami. Na skutek zabiegów hodowlanych wygląd psów uległ zasadniczej zmianie; ich głowy stały się lekko zaokrąglone, uszy osadzone dość nisko, a kufa uległa spłaszczeniu.

Odrodzenie rasy zawdzięczamy w dużej mierze Amerykaninowi Roswellowi Eldridge’owi, który przybył do Anglii w celu odnalezienia reprezentantów starego typu Cavalierów znanych ze starych obrazów Rubensa, Rembrandta czy Van Dycka.

W dawnych czasach Cavaliery były traktowane jako psy terapeutyczne. Ludzie wierzyli, że jeżeli pies położy się na obolałym żołądku lub piersiach, wszelkie dolegliwości znikną, jak ręką odjął. Lecznicze właściwości psa obejmowały również poprawę procesu trawienia. Dzięki swoim ożywczym „mocom” psy był nieraz nazywane „comforterami”.

Czworonogi cieszą się obecnie licznymi przywilejami i szczególnymi względami. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że na Wyspach Brytyjskich obowiązuje uchwała wydana przez Karola I, zgodnie z którą psy rasy Cavalier King Charles Spaniel mają pełne prawo wejścia do wszystkich lokali użyteczności publicznej w kraju. Nie zawsze i nie wszędzie jest to jednak dziś respektowane. Wielką popularyzatorką i miłośniczką rasy Cavalier King Charles Spaniel była księżniczka Małgorzata, która za jednego ze swych największych czworonożnych przyjaciół uważała Cavaliera o imieniu Rowley.


  • Cavalier king Charles spaniel

  • Cavalier king Charles spaniele

  • Cavalier king Charles spaniele

Użytkowość

Za pierwszych przodków Spanieli królewskich uznaje się psy z rodziny płochaczy francuskich i płochaczy hiszpańskich. Cavaliery nie posiadają obecnie statusu psów pracujących i pełnią funkcje piesków ozdobnych i do towarzystwa. Część Spanieli jest jednak wykorzystywana w dogoterapii oraz pracy terapeutycznej z ludźmi w starszym wieku. Cavaliery doskonale sprawdzają się w psich sportach, szczególnie zaś w zawodach typu agility, które wymagają od psa zręczności, inteligencji oraz posłuszeństwa właścicielowi. Żadnej z tych cech nie brakuje królewskim Spanielkom.

Wygląd Cavalier king charles spaniel

Cavalier king Charles spaniel to pies o proporcjonalnej budowie ciała i bardzo przyjemnej aparycji. Czaszka psa jest niemal płaska między uszami, stop dość płytki, kufa dość szeroka. Nozdrza czarne i dobrze rozwinięte, nieobwisające. Oczy duże, o ciemnej barwie, okrągłe i dość szeroko rozstawione. Uszy długie, o mocnych piórach. Szczęka mocna, zęby ustawione w zgryzie nożycowym. Szyja łukowata; ani nie za długa, ani nie za krótka. Klatka piersiowa umiarkowanie wysklepiona. Kończyny proste z umiarkowanym kośćcem. Tułów krótki i zwarty, o prostym grzbiecie. Łapy mocno owłosione, zwarte i dobrze wysklepione. Ogon nie powinien być noszony powyżej linii grzbietu, dobrze owłosiony. Ruch swobodny i elegancki.  Włos długi i jedwabisty, pozbawiony loków; niedopuszczalne trymowanie.
 

Psy Cavalier king charles spaniel

Wzorzec FCI przewiduje  typy umaszczeń:
Blenheim: głęboki kasztanowy kolor łat równo rozmieszczonych na perłowobiałym tle, znaczenia na głowie symetryczne, z wolnym miejscem między uszami na wysoko cenioną plamkę (char. cecha rasy).
Tricolor: czarne i białe łaty, równo rozmieszczone z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona.
Black & tan: kruczoczarne tło z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona; podpalanie powinno być w żywym odcieniu, białe znaczenia niepożądane.
Ruby jednolity kolor głęboko czerwony, białe znaczenia niepożądane

Pies powinien ważyć od 5.4 do 8 kilogramów. Preferowana wysokość w kłębie dla psa to 35 centymetrów.

Szczeniaki Cavalier king charles spaniel

Najczęstsze choroby i dolegliwości Cavaliera

Jednymi z częściej występujących dolegliwości u psów rasy Cavalier King Charles Spaniel są problemy z sercem i układem krwionośnym. W związku z tym, że psy mają także niesamowicie wrażliwe oczy, należy zwracać szczególną uwagę na ich stan i często przecierać. U psów widoczne są tendencje do obfitego łzawienia, które jest spowodowane niedrożnością kanalików łzowych i ich częstym zatykaniem. Do najczęściej spotykanych chorób ocznych możemy zaliczyć dysplazję siatkówki oraz dystrofię rogówki. Cavalier King Charles Spaniel choruje niekiedy na jamistość kręgową. U dojrzałych psów można także zaobserwować przemieszczanie się rzepki kolanowej.
Spaniele królewskie są bardzo łakomymi stworzeniami, a ich łapczywość i nieumiarkowanie w jedzeniu mogą doprowadzić do powstawania problemu nadwagi i otyłości.     

Temperament

Cavaliery są psami uległymi, które szybko przywiązują się do swego właściciela i oddają mu się w stu procentach. Ich zachowanie jest zazwyczaj przyjacielskie, pozbawione oznak agresji i skłonności do destrukcji. Psy zdecydowanie nie nadają się dla osób, które pragną posiadać rasę obronną, pilnującą domu. Cavalier lubi okazywać radość i jest pozytywnie nastawiony do życia i wszystkich ludzi, których spotyka na swojej drodze. Rasa bardzo szybko adaptuje się do otoczenia i nie ma szczególnych wymagań mieszkaniowych. Spaniele dobrze radzą sobie w kontaktach z innymi zwierzętami i są polecane osobom ceniącym ciszę i spokój. Mają opinię psów mało szczekliwych i dobrze znoszących samotne życie z panem.

Cavalier king charles spaniele

Cavalier King Charles Spaniele wybitnie nadają się do trzymania pod jednym dachem z małymi dziećmi. Z racji niemalże zerowego poziomu agresji mogą spokojnie przebywać w pobliżu nawet bardzo małych dzieci. Dzięki wrodzonej łagodności i przyjacielskiemu nastawieniu do całego otaczającego ich świata są doskonałymi partnerami zabaw dla nieco starszych dzieci. Równie korzystnie czują się w otoczeniu osób starszych i samotnych. Lubią spacery i zabawy, które łączą w sobie elementy taktyczne i strategiczne. Uwielbiają nie tylko bieganie po suchej powierzchni, ale także pływanie i harce w wodzie. Nie sprawiają poważniejszych problemów w utrzymaniu. Niezwykle uroczym zachowaniem, właściwym dla tej rasy, jest zaczepianie swojego pana łapką i nagabywanie do wspólnej zabawy.

Pielęgnacja Cavaliera

W przypadku psów o dłuższym włosie niezbędne jest czesanie przynajmniej dwa razy w tygodniu. Niektórzy właściciele czeszą psy nawet codziennie! Z racji częstotliwości zabiegów niezbędne jest zakupienie odpowiedniego grzebienia z ostrymi zakończeniami, który umożliwi nam efektywne wyczesanie martwego włosa. Przed rozpoczęciem czesania zwilżamy włos psa przy użyciu odżywki w spreju.
Oczy czyścimy przy użyciu wacika i zakraplamy środkami homeopatycznymi. Równie istotne jest sprawdzanie stanu delikatnych uszu oraz ich czyszczenie. Czyszczenie odbywa się przy pomocy specjalnego preparatu dostępnego w sklepach zoologicznych, który powinien być wpuszczany do ucha zwierzęcia, a następnie zbierany papierowym ręcznikiem – nigdy nie zbieramy woskowiny patyczkiem kosmetycznym, gdyż możemy przebić bębenki.

Wysokość: Preferowana wysokość w kłębie dla psa to 35 centymetrów.

Waga: Pies powinien ważyć od 5.4 do 8 kilogramów.


  • Cavalier king Charles spaniel

  • Cavalier king Charles spaniel

  • Cavalier king Charles spaniel

Umaszczenie: blenheim, triolour, black & tan, ruby.

Pielęgnacja: Włos czeszemy przynajmniej dwa razy w ciągu tygodnia. Kąpiele w zależności od potrzeb. Uszy czyścimy przy użyciu wacika.

Zdrowie: Cavalier King Charles Spaniele często miewają problemy z sercem i układem krwionośnym. U psów widoczne są tendencje do obfitego łzawienia spowodowanego niedrożnością kanalików łzowych. Dużym problemem wśród rasy jest otyłość.

Rodzina: Psiaki są bardzo łagodne i mają przyjazne usposobienie. Uwielbiają wszystkich ludzi i nie przejawiają skłonności do agresji. Szczególnym uczuciem otaczają małe dzieci. To rasa odpowiednia zarówno dla osób starszych, jak i singli, oraz młodych małżeństw.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Cena szczeniąt z rodowodem 4500 - 10000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Ceny z roku 2021.

Klasyfikacja FCI - grupa IX, sekcja 7, nr wzorca 136. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: