Udostępnij ten artykuł.

Cavaliery wady i zalety

Cavaliery nie są psami dla wszystkich. Wbrew pozorom te piękne miniaturki mogą sprawiać właścicielom sporo problemów i przyprawiać o zawrót głowy. W niniejszym artykule przedstawimy wady i zalety posiadania psów tej rasy. Nasze zestawienie poparte jest opiniami właścicieli czworonogów oraz samych hodowców. Życzymy miłej lektury i zachęcamy do dodawania komentarzy, w których wyrażą Państwo własne opinie na temat Cavalierów.

Cavaliery wady i zalety

Zalety Cavaliera

Cavalier king Charles spaniel to rasa psów zaklasyfikowana do IX grupy FCI. Cavaliery to psy w typie wyżła, traktowane jako psy do towarzystwa i psy ozdobne.
Niewątpliwą zaletą tych czworonogów jest spontaniczność, nieposkromiona energia witalna oraz niewinność. Psy nie wstydzą się okazywać swoich emocji. Bardzo przywiązują się do właścicieli, dlatego też mocno przeżywają każde rozstanie. Wyczuwają, kiedy właściciel musi wychodzić do pracy i okropnie rozpaczają. Po powrocie rzucają się nań i domagają pieszczot i głaskania. Spaniele potrzebują właściciela o podobnym do nich temperamencie - w innym przypadku mogą wydawać się irytujące i nieznośne.
Spanielki posiadają jedną, charakterystyczną cechę odróżniającą je od większości ras psów. Kiedy chcą zainteresować właściciela i zmusić do zwrócenia nań uwagi, zaczepiają go łapą i dopominają się pieszczot. Chyba z tego powodu większość osób, pozostających w posiadaniu psów tej rasy, twierdzi, że Cavaliery mają w sobie coś z cyrkowców. Ich próby zwrócenia uwagi bywają bardzo zabawne i wyjątkowo udane.

Cavaliery, z racji swojego temperamentu i energii, potrzebują stałej, dziennej dawki ruchu. Kochają spacery i długie wypady za miasto, co czyni zeń doskonały nabytek dla osób aktywnych i ruchliwych. Z racji tego, że są posłuszne i wolą nie oddalać się od właściciela, mogą być wyprowadzane na spacery przez wszystkich członków rodziny- również tych najmłodszych.


  • Cavaliery

  • Cavaliery

  • Cavaliery

Istotną zaletą tej rasy jest zdolność do szybkiego przyswajania informacji i bezproblemowość w dziedzinie wychowania i szkolenia. Psy nie wymagają szczególnego wysiłku wychowawczego; w zupełności wystarczy podstawowe szkolenie w zakresie posłuszeństwa - jednakże przeprowadzone we wczesnych miesiącach życia. Dojrzałe, nieszkolone psy mogą ujawnić tendencje dominacyjne. Dorosłe spaniele nie wykazują cienia agresji. Bardzo dobrze dogadują się z dziećmi, zwierzętami oraz nieznajomymi. Zważywszy na wielkie pokłady zaufania w stosunku do obcych ludzi, Cavaliery, w żadnym przypadku, nie mogą pełnić funkcji obrońcy lub stróża domu.

Cavaliery wady

Czy ta rasa może mieć jakiekolwiek wady? Zdaje się, że powyższy opis nie pozostawia wątpliwości. W rzeczywistości jednak Cavalier king Charles spaniel nie jest czworonogiem do końca kryształowym. Jako, że chcemy pozostać jak najbardziej obiektywni w opisie, przedstawiamy kilka, istotnych wad tej rasy.

Cavaliery, z racji posiadania długiego włosa, mogą sprawiać pewne problemy. Jednym z nich jest przyczepianie się doń wszelkiego rodzaju odpadów naturalnych takich jak: piach, błoto, liście, kawałki krzaków etc. (niestety, psy potrafią wytarzać się także w śmieciach i padlinie - nie ma w tym cienia przesady). Trudno zachować czystość absolutną i po każdym spacerze poddawać psa zabiegom higienicznym. Niech nie dziwi, zatem fakt, że kilka godzin po spacerze zobaczymy na dywanie piach czy kawałki liści. Aby uchronić się przed tym przykrym scenariuszem, należy dokładnie czyścić łapy psa przed wejściem do domu. Niestety, nawet najdokładniejsze czyszczenie może nie uchronić nas przed bałaganem. Pozostałości po spacerze często wczepiają się w głębsze warstwy sierści i dlatego też są na pierwszy rzut oka niezauważalne.

Niektóre zalety Cavalierów mogą po pewnym czasie obrócić się w wady. Najbardziej męczącą cechą psów jest ich uzależnienie od właściciela. Cavaliery mogą spędzać ze swoim panem całe dnie, nie odstępując go ani na krok. Chodzą z nim do kuchni, łazienki, śpią w jednym łóżku i towarzyszą w wykonywaniu wszelkich, domowych czynności. Nawet przy usilnych staraniach nie oduczymy psa wskakiwania na posłanie. Cavaliery kierują się, bowiem sercem i w chwili egzaltacji nie zwracają uwagi na napominania właściciela.


  • Cavaliery

  • Cavaliery

  • Cavaliery

Czworonogi nie stanowią dobrego nabytku dla osób, które, na co dzień dużo pracują i nie mają, z kim zostawić psa. Niektóre rasy spokojnie radzą sobie z samodzielnym życiem i nie cierpią z powodu wielogodzinnego braku właściciela. Z Cavalierami sprawa ma się nieco inaczej. Niektóre osobniki rozładowują swoje napięcie i frustrację poprzez niszczenie sprzętów domowych.

Pielęgnacja Cavalier king Charles spaniela

Cavaliery mają długą sierść, która wymaga częstego czesania. Regularne sesje fryzjerskie stanowią konieczność z dwóch względów. Po pierwsze - włos psa nie będzie ulegał skołtunieniu i splątaniu. Po wtóre - czesanie umożliwia pozbywanie się martwego, matowego włosa. Zalegający, martwy włos tamuje wzrost nowej, wierzchniej warstwy i może spowodować u psa problemy skórne.
Właściciel musi zwracać również szczególną uwagę na ropienie oczu. Jako, że Cavaliery mają wyłupiaste oczy, często dochodzi do ich zainfekowania i zaropienia. W sklepach zoologicznych dostaniemy specjalne płyny, wspomagające utrzymanie higieny oka.

Tagi artykułu: