Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Cążki, obcinaczki do pazurów dla psa

Pazury u psa wymagają skrócenia w dwóch sytuacjach – kiedy na twardej powierzchni usłyszymy charakterystyczny stukot, lub jeżeli pazury wyrastają poza obrys łap. Obcinanie pazurów ma na celu usunięcie zrogowaciałej martwej części pazura, która w normalnych okolicznościach ściera się na twardej i szorstkiej powierzchni, np. chodnika. Zaniedbanie czynności pielęgnacyjnych może spowodować, że pazur wrośnie w poduszkę łapy.

Cążki, obcinaczki, gilotynki do obcinania pazurów u psa – na co zwracać uwagę?

Do wykonania zabiegu obcięcia pazurów u psa niezbędne są specjalne cążki. Na wszelki wypadek przygotujmy także zasypkę, która tamuje krwawienie, lub bandaż w spreju. Uszkodzenie rdzenia może bowiem spowodować obfite krwawienie i sprawić psu ogromny ból. Jeżeli mimo zachowania zasad ostrożności uszkodzimy rdzeń, a krwawienie nie ustąpi po dziesięciu minutach, musimy udać się do weterynarza.
Dobrym sposobem na zminimalizowanie ryzyka zranienia jest zakup specjalnych cążków lub gilotynek z elektronicznym wskaźnikiem bezpieczeństwa, który ogranicza zbyt głębokie obcięcie pazura i uszkodzenie rdzenia. W przypadku psów z białymi pazurami rdzeń jest dobrze widoczny (przybiera kolor jasnoróżowy); psy z ciemnymi pazurami mają niestety ciemny rdzeń, który trudno odróżnić od barwy paznokcia. W takiej sytuacji zabieg powinien być wykonywany etapowo – najpierw wykonujemy małe nacięcie, aby sprawdzić odległość od rdzenia; to czy zbliżamy się do newralgicznego miejsca poznamy po tym, że środek obciętego pazura robi się coraz ciemniejszy.

obcięte białe pazury u psa

obciete białe pazury u psa u którego dobrze widać różowy rdzeń

Uwagi ogólne

Żaden pies nie lubi obcinanie pazurów. Zabieg – mimo że jest całkowicie bezbolesny, o ile wykonujemy go w sposób prawidłowy – kojarzy się psom z największą torturą. Właściciel musi mieć zatem sporo cierpliwości i wytrzymać szarpanie i wyrywanie łapy. Aby nieco zmniejszyć „koszmar zbliżających się cążków”, powinniśmy już od wczesnych miesięcy życia przyzwyczajać psa do rutynowego zabiegu. Aby w trakcie obcinania pazurów nie zranić psa, powinniśmy umieścić go na kolanach tyłem do siebie w pozycji wygodnej dla obojga. Dużego psa możemy natomiast przytulić do siebie, oprzeć jego łapę o stół, kanapę albo usiąść koło niego na podłodze. W trakcie zabiegu mówimy do psa spokojnym głosem, aby wyczuł, że nie grozi mu nic strasznego, a zabieg w niedługim czasie się skończy.

Jak obcinać pazury u psa?

- chwytamy łapę zdecydowanym ruchem i naciskamy palec, co spowoduje wysunięcie się pazura i umożliwi ocenę jego długości;

- jeżeli pies szarpie się zbyt mocno, trzeba przyzwyczaić go do dotyku łap i paznokci. W czasie codziennej zabawy bierzmy go za łapkę, próbujmy wysuwać pazury, naciskać na palce – robić wszystko, aby dotyk nie kojarzył mu się z czymś negatywnym i nieprzyjemnym. Oswojony z dotykiem czworonóg powinien znosić zabieg spokojniej.

obcinanie pazurów u psa rottweilera

obcinanie pazurów u psa rottweilera

- wykonujmy cięcia zdecydowanym ruchem. Paznokcie powinny być obcinane zawsze pod kątem 45 stopni do podstawy łapy. Aby nie obciąć za dużego fragmentu, należy wykonywać kilka cięć z małymi odstępami. Przestajemy obcinać, kiedy zobaczymy czarną kropkę po środku obciętego pazura. 

- kiedy już obetniemy pazur, możemy wygładzić nierówności pilnikiem.

- jeżeli istnieje obawa, że skaleczymy psa, warto pomyśleć o zakupie bezprzewodowych szlifierek pazurów.

Rodzaje cążków dla psa

25-40 zł Gilotyna do pazurów dla małych i średnich psów

Gilotynka ze stali nierdzewnej zapewnia bezpieczne, precyzyjne i ostre cięcie. Specjalna osłonka minimalizuje ryzyko zranienia psa i sprawia, że cały zabieg jest bezbolesny.

Cążki, obcinaczki do pazurów dla psa

34 zł Obcinacze cęgowe do pazurów psa

Duże obcinacze cęgowe sprawdzą się do regulacji długości paznokci u psów ras średnich, dużych i bardzo dużych. Charakteryzują się wysoką trwałością wykonania, ergonomią oraz wygodą użytkowania. Wybierając obcinacz, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany. Zdecydowanie najlepszym wyborem są cążki ze stali nierdzewnej z profilowanymi uchwytami ze specjalną gumowo-silikonową antypoślizgową powłoką, która zapewnia najwyższy komfort pracy i sprawia, że akcesorium nie wyślizgnie się z rąk w czasie wykonywania zabiegu.

Obcinacze cęgowe do pazurów psa

55 zł Nożyczki obcinaczki do pazurków dla psów

Zakrzywione obcinaczki do pazurów sprawdzą się w przypadku psów ras średnich i małych. Są bardzo precyzyjne i posiadają wygodny uchwyt, co znacznie zmniejsza ryzyko skaleczenia psa. Obcinaczki nie nadają się niestety dla większych psów, których pazury są grubsze i twardsze.

Nożyczki obcinaczki do pazurków dla psów

Pamietajmy dobrze dobrane cążki lub obcinacze znacznie ułatwiają obcinanie psich pazurów.

Tagi artykułu: