Udostępnij ten artykuł.

Charakter boksera

Boksery to od wielu dziesięcioleci bardzo popularna na świecie rasa psów towarzyszących, obrończych i użytkowych. Mimo to, kupując szczenię warto najpierw poznać charakter boksera opisany we wzorcu tej rasy.

Bokser charakter rasy a jej użytkowość

W klasyfikacji FCI obowiązującej w Europie, rasa bokser ma wzorzec nr 144 i zaliczono ją do: grupy II Pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie, psy do bydła oraz inne rasy pokrewne, oraz do sekcji 2.1 psy molosowate w typie mastifa. Rasę bokser wyhodowano w XIX w. (pierwsze wzmianki o tej rasie pochodzą właśnie z tego okresu) w Niemczech. W 1896 r. w Monachium w Bawarii powołano pierwszy Klub Boksera, a pierwszy wzorzec tej rasy ustanowiono w 1905 r. Opisano w nim również zachowanie i charakter bokserów. Pierwotnie wyhodowano je jako psy stróżujące i do szczucia na byki. Mocno zadecydowało to więc o tym, jaki na początku był podstawowy charakter boksera. Współcześnie psy te nie są już jednak wykorzystywane dokładnie w taki sposób, jak niegdyś. Obecnie są to, bowiem psy towarzyszące, obrończe i użytkowe (np. w Policji, Straży Celnej, w ratownictwie i dogoterapii). Ostateczny charakter boksera dzisiaj jest więc na pewno łagodniejszy, niż w przeszłości. Są to również psy w typie dogowato-molodsowatym i należą do ras podlegających próbom pracy. Także w odrębnej amerykańskiej klasyfikacji ras psów boksery należą do grupy psów pracujących. W Polsce zachowanie i charakter bokserów ocenia się za pomocą specjalnych testów psychologicznych. Testy te przeprowadza u nas ZKwP (Polski Związek Kynologiczny).

charakter boksera

Zachowanie i charakter bokserów odziedziczony po przodkach rasy

Jako bezpośredniego przodka dzisiejszego boksera źródła historyczne podają bullenbeissera brabanckiego. Psy te hodowali myśliwi niemieccy, którzy wykorzystywali te zwierzęta do polowań na wilki, dziki, łosie, tury i niedźwiedzie. Bullenbeissery miały łapać tropioną zwierzynę osaczaną przez psy naganiające i przytrzymać ją w miejscu do momentu przybycia myśliwych. Oprócz psów w typie bullenbeissera, przodkiem dzisiejszego boksera były też buldogi angielskie. Niewątpliwie obecne zachowanie i charakter bokserów są wypadkową odziedziczoną po tych rasach założycielskich.

Zachowanie i charakter boksera psa według wzorca FCI nr 144

Pies bokser jest wesoły, żywiołowy i skłonny do zabaw, do tego rodzinny i towarzyski. To również psy bardzo cierpliwe i delikatne w stosunku do dzieci, choć ich groźny wygląd zdaniem niektórych temu przeczy. Bokser jest pojętny w szkoleniu, wymaga jednak stanowczego i doświadczonego przewodnika oraz regularnych ćwiczeń i właściwej stymulacji. Trzeba też wiedzieć, ze boksery jak większość psów źle znoszą samotność.

pies bokser w parku

We wzorcu FCI zachowanie i charakter bokserów opisano w następujący sposób – „Bokser powinien mieć silny system nerwowy, być pewny siebie, spokojny i opanowany. Jego charakter należy do najważniejszych cech rasy i powinno się zwracać nań wielką uwagę. Przywiązanie i wierność w stosunku do właściciela i całego domu, jego czujność i odwaga jako obrońcy słynne od dawna. Bokser jest łagodny wobec domowników, ale nieufny w stosunku do obcych, radosny i przyjazny w zabawie, ale nieustraszony w poważnych sytuacjach. Jest łatwy w szkoleniu ze względu na swoją karność, rezolutność, wrodzoną odwagę, naturalną ostrość i rozwinięty zmysł węchu. Jako pies mało wymagającym a równocześnie bardzo czysty jest ceniony zarówno w rodzinie jak i jako pies obrończy, towarzyszący i służbowy. Ma pewny charakter, również w starszym wieku pozbawiony fałszu”.

charakter bokserów

Pies bokser dla kogo?

Bokser to pies o może i nieco groźnym wyglądzie, jednak na co dzień promienieje wesołością, sympatią do znanych mu osób i wieczną radością życia. Muskularny i silny bokser zawsze jest skory do zabaw. Psy tej rasy wymagają jednak raczej doświadczonego i stanowczego właściciela, którego potrafią sobie zjednać całkowicie. Boksery wymagają absolutnej konsekwencji w wychowaniu i szkoleniu. właściciel-przewodnik wobec boksera powinien być zawsze spokojny i pewny siebie. Nowicjusze i osoby niedoświadczone oraz mało wiedzące o zachowaniu psów raczej sobie z tymi psami nie poradzą należycie. Nie będą potrafiły spełnić ważnej zasady, że to właściciel-przewodnik ma być szefem w tym ludzko-zwierzęcym związku. Wrodzona pewność siebie boksera i jego odwaga oraz silny charakter mogą łatwo przeradzać się w upór i niesubordynację. Każdy bokser potrzebuje przy tym jednak nie tylko samej stanowczości. Równie ważny jest dla niego mocny związek z człowiekiem oraz regularne, czułe dowody uznania i miłości. Boksery to psy również bardzo wrażliwe i uczuciowe. Pamiętajmy, że bardzo nie lubią też porażek i karcenia. Dlatego należy je nagradzać za dobre zachowanie i nie karać za błędy. To psa zniechęci i może w nim budzić wrogość. Do tego nawet bolesne doświadczenia z karceniem i tak nie są w stanie powstrzymać boksera od kolejnych prób niesubordynacji. Bokser musi do tego mieć odpowiednio dużo treningu, spacerów i zajęć. Leniwy i niemający czasu właściciel nie powinien, więc kupować sobie boksera. Bezczynność i brak ruchu budzą u bokserów frustrację. Psy te są też ogólnie zgodne i łagodne, jednak osoby obce muszą na nie bardzo uważać! Obca osoba nie powinna lekceważyć silnego instynktu obronnego i stróżującego boksera. Wszystkie te cechy sprawiają, że bokser to pies dla ludzi doświadczonych i umiejących panować nad psem. Jeśli od początku będzie tak właśnie dobrze prowadzony i wychowany, to na pewno stanie się wiernym, karnym, spokojnym, godnym zaufania i wesołym psim przyjacielem.

pies bokser

Bokser charakter rasy – pozostałe uwagi

Rasa bokser ma skłonności do takich chorób, jak: dysplazja stawu biodrowego, niewydolności mięśnia sercowego, zwyrodnienia kręgosłupa, skręt żołądka, zapalenia górnych dróg oddechowych, nowotwory, czy alergie. Chore osobniki mogą być drażliwe i niesubordynowane. Mocno chory pies może też ugryźć z bólu. Ze względu na skróconą budowę kufy, boksery to również psy bardzo źle znoszące (bardzo wysokie i bardzo niskie) temperatury otoczenia. Nie należy, więc wtedy tych psów nadmiernie forsować. Długość życia u bokserów wynosi średnio 10-11 lat. Osobniki starsze muszą mieć zapewniony większy spokój i mniej wysiłku.

Tagi artykułu: