Udostępnij ten artykuł.

Charakter Husky

W niniejszym artykule skupimy się na wymienieniu najważniejszych wad i zalet psów rasy Husky. Postaramy się również rozwiać wszystkie mity dotyczące tej rasy oraz udzielić odpowiedzi na podstawowe pytania związane z wychowaniem, pielęgnacją oraz optymalnymi warunkami życiowymi.

Cechy charakteru psa Husky – zalety rasy Siberian Husky

Największą zaletą psów jest ich niebywała inteligencja. Zwierzęta bardzo szybko się uczą - proces szkolenia nie powinien nastręczać właścicielom żadnych trudności. Wszelkie problemy stanowią raczej wynikową braku kompetencji właściciela oraz nieumiejętnego wydawania poleceń ( z tego też względu Siberian Husky są dedykowane osobom, które miały wcześniej do czynienia ze czworonogami i potrafią przejąć funkcję samca alfa w stadzie). Właściciele, którzy troskliwie zajmą się swoimi zwierzętami, mogą mieć pewność, że te odwzajemnią się bezwarunkową miłością i przywiązaniem. Czworonogi nie są ekspansywne. Oznacza to, że nie absorbują uwagi właściciela w sposób ciągły i nie domagają się zabawy w każdej, wolnej chwili. Zważywszy na pierwotnie pełnione funkcje przynależą do ras psów charakteryzujących się niezwykłą pracowitością - po odpowiednim szkoleniu psy mogą ciągnąć zaprzęgi i sanie.
Psy są dość wybredne, jeżeli chodzi o kwestie żywieniowe. Właściciele powinni im, zatem podawać wysokiej jakości karmę, która będzie w stanie zaspokoić ich specyficzne wymagania. Pozostając jeszcze przez chwilę przy kwestii pożywienia, warto nadmienić, że psy nie są łakome i w naturalny sposób racjonalizują dawki pokarmu. Jest to niezwykle istotne, gdyż spora część czworonogów przynależących do grona psów dużych, zjada posiłek za jednym zamachem. Prowadzi to niekiedy do przykrych powikłań takich jak skręt żołądka, albo zaparcia.
Husky (Haski) mają ogromne zapotrzebowanie na ruch, w związku, z czym doskonale dopasują się do rytmu życia osoby aktywnej i kochającej wysiłek fizyczny. Psy Siberian Husky będą przeszczęśliwe, jeżeli zabierzemy je na kilkunastokilometrową wycieczkę rowerową, bądź też pojedziemy na wspólny wypad za miasto.
Psy są raczej przyjacielsko nastawione do ludzi, jednak nie nadają się do domów z małymi dziećmi. Z racji tego, że pierwotny pierwiastek ich natury nie został całkowicie wyeliminowany, mogą zachowywać się niekiedy nieracjonalnie.

Charakter Husky - wady rasy Siberian Husky

Siberian husky posiadają silną żądzę „przygody” czyli uciekinierstwo. Oznacza to, że w chwili nieuwagi pies może zerwać się ze smyczy i poszusować w swoją stronę. Z umiłowaniem wolności łączy się jeszcze jedna cecha niezwykła pomysłowość - otóż psy są w stanie wydostać się z domu/klatki/kojca w niezwykle szczwany i umiejętny sposób. Właściciel musi, zatem zaopatrzyć się dobre systemy zabezpieczające i mocną smycz, która ujarzmi zapędy zwierząt. Husky, które mają możliwość wybiegania się w ciągu dnia, o wiele rzadziej wychodzą spod kontroli właściciela. Pamiętajmy, że duże dawki ruchu warunkują zadowolenie i dobrą postawę zwierzęcia!


  • Siberian husky

  • Siberian husky

  • Siberian husky

Fatalną cechą rasy jest „bałaganiarstwo” oraz kopanie. Psy, które przez dłuższy czas pozostają same, mogą przewrócić nasz dom do góry nogami. Nie ma w tym krztyny przesady! Wystarczy poczytać opinie i wspomnienia właścicieli Husky, aby wyobrazić sobie, jakimi demonami są te zwierzęta! Kopanie jest zaś zmorą wszystkich pań domu, które marzą o posiadaniu ładnego i estetycznego ogródka. Husky, które zostały wypuszczone do przydomowego ogródka, są w stanie rozkopać wszystkie grządki, drzewka i rabatki. Kopanie nie ogranicza się jednak do przestrzeni przydomowych. Skłonności do kopania są również widoczne w domu - psy są w stanie rozkopać cały kojec i legowisko. Przestają dopiero wówczas, gdy miękki puch wydostaje się z materiału i pokrywa podłogi całego domu.
Ciekawość świata to kolejna, wielka przywara rasy. Może się wydawać, że żądza przygód jest absolutnie naturalna i właściwa zarówno ludziom, jak i zwierzętom - niestety w przypadku Siberian Husky graniczy z całkowitą bezmyślnością i głupotą. Psy są w stanie dokopać się do najróżniejszych rzeczy – chemikaliów, środków czystości czy leków – a później je spożyć.

Fizyczność Husky może niekiedy odrzucać inne zwierzęta i ludzi. Psy posiadają sporo wilczych cech, w związku, z czym ich wygląd straszy i wzbudza niepokój. Nie dość, że wygląd jest osobliwy, to jeszcze zapach nie zachęca do bliższych spotkać. Właściciele Husky zauważają, że ich zwierzęta pachną w niezwykle „oryginalny” sposób, który zupełnie nie przypomina zapachu innych czworonogów.

Skłonności dominacyjne Siberian Husky są niekiedy gwoździem do trumny właścicieli - szczególnie, jeżeli nie mają oni doświadczenia w pracy ze zwierzętami i nie wiedzą jak okiełznać dziką naturę psów. Jak już zostało wcześniej powiedziane, Husky potrzebują pana, który zrozumie ich potrzeby i będzie w stanie ukonstytuować pozycję samca alfa w stadzie.

Trudno wymienić wszystkie wady i zalety rasy, gdyż każdy osobnik może posiadać cechy tylko dlań właściwe. Właściciel może poniekąd „modelować” psychikę Husky i próbować wykorzeniać zeń pewne drażniące i potencjalnie groźne zachowania. Pamiętajmy, że szkolenie i właściwa tresura psa są w stanie zdziałać cuda!

Charakter Husky – Mity dotyczące psów rasy Husky

Nieprawdą jest, że Husky mogą mieszkać jedynie na przestrzeniach wiejskich i podmiejskich. Jeżeli właściciel zapewni im stałą, dzienną dawkę ruchu, to Husky mogą być szczęśliwe również w mieście. Wszystko zależy od podejścia właściciela oraz ilości wolnego czasu.

Podobnie złudne jest przekonanie, że Siberian Husky są rasą psów stróżujących. Żadna klasyfikacja nie przewiduje, że psy mogą być wykorzystywane do pilnowania domu!


  • Siberian husky

  • Siberian husky

  • Siberian husky

Tagi artykułu: