Udostępnij ten artykuł.

Charakter i temperament Rhodesian ridgeback

Mimo, że rhodesian ridgeback to rasa psów popularna na całym świecie, przez długi czas praktycznie nie zaistniała w naszym kraju. W Polsce pierwsi przedstawiciele tej rasy pojawili się w 1994 roku. Dzieje tych silnych, wiernych i niezwykle przyjaznych psów sięgają nawet 1500 lat wstecz. Związane są one z plemionami Hotentotów – pasterzy i myśliwych, prowadzących koczowniczy tryb życia. Ludy te wędrowały w stronę Przylądka Dobrej Nadziei z północy Afryki. Wiadomo, że towarzyszyły im silne i dobrze zbudowane psy, stanowiące pierwowzór rasy rhodesian ridgeback Charakter i sylwetka tych zwierząt sprawiały, że pełniły one rolę towarzyszy i obrońców w jednym. Poznajcie je bliżej, a być może to właśnie rhodesian ridgeback stanie się waszym ulubionym psem i najlepszym przyjacielem.

Rhodesian ridgeback – wygląd i charakterystyka rasy

Rodezjany, mimo ponad tysiącletniej historii i ogromnej popularności na wszystkich kontynentach, charakteryzują się ujednoliconym typem rasy. To niewątpliwe osiągnięcie przypisywane jest hodowcom, którzy przekazywali z pokolenia na pokolenie tajniki hodowli tej szlachetnej rasy psów. A te skutkowały i skutkują wyhodowaniem psów mocnych i silnych, o muskularnej budowie ciała oraz dobrze widocznym umięśnieniu. Jednocześnie, rasa rhodesian ridgeback nie wykazuje jakichkolwiek symptomów ociężałości, mimo ogromnej siły i muskularnej sylwetki. Połączenie imponujących warunków fizycznych oraz niezwykłej lekkości nadaje tym psom elegancji, jakiej nie powstydziłyby się najbardziej szlachetne rasy psów.

Sylwetka rodezjanów jest harmonijna i proporcjonalna. Głowa psa jest duża, mocno osadzona na silnej szyki. Klatka piersiowa szeroka, kończyny szerokie i silne. W przypadku psów rasy rhodesian ridgeback, charakter umaszczenia może być różnorodny. Tolerowane są psy o barwie jasnopszeniczniej, aż do koloru czerwonopszenicznego. Białe elementy, tzw. znaczenia, mogą występować jedynie na palcach i na klatce piersiowej. Kufa i uszy mogą mieć barwę ciemną, lecz występowanie tego koloru na innych częściach ciała psa jest niezgodne z wzorcem rasy.

Najbardziej charakterystycznym elementem umaszczenia psów tej rasy jest słynna pręga na grzbiecie, czyli pas sierści, rosnącej w kierunku przeciwnym do pozostałych włosów. Brak pręgi na grzbiecie wyklucza rodezjana z uczestnictwa w wystawach psów rasowych.

Charakter i temperament Rhodesian ridgebacka

Oprócz atrakcyjnego wyglądu i niewątpliwego zamiłowania do aktywności, psy tej rasy wyróżniają się spośród innych także swoim temperamentem. Nie trzeba być specjalistą od psich ras, by spostrzec, że w przypadku rasy rhodesian ridgeback charakter stanowi jeden z największych walorów.

Cechami, które wyróżniają rodezjany z grona innych ras psów są niewątpliwie:

Inteligencja – psy te są niezwykle rozważne w podejmowaniu decyzji. Cechuje je zrównoważony temperament i spokojny charakter, dzięki czemu, dobrze czują się w towarzystwie ludzi i innych zwierząt. Mają duże poczucie własnej wartości i zdarza im się przejąć inicjatywę. Wymagają konsekwentnego, ale niezbyt surowego szkolenia.

Łatwa adaptacja – rodezjany bez większych trudności przystosowują się do każdych warunków atmosferycznych oraz bytowych. Najlepiej czują się jednak na otwartej przestrzeni, dlatego w mieście mogą sobie nie radzić.

Zamiłowanie do aktywności fizycznej – bez dwóch zdań, są to psy, które kochają sport i ruch na świeżym powietrzu. Codzienna dawka wysiłku stanowi podstawę ich sprawnego funkcjonowania. Rasa rhodesian ridgeback charakteryzuje się sportową sylwetką, która doskonale oddaje ich stróżująco-myśliwski charakter.

Odwaga – psy te z pewnością możemy określić mianem odważnych, lecz nie brawurowych czy bezmyślnych. Łatwo przywiązują się do swoich właścicieli, co sprawia, że są gotowe ich bronić. Niezależnie od warunków. Aby skierować charakter psa rhodesian ridgeback na właściwe tory, należy szkolić go od pierwszych miesięcy życia. Konsekwentna praca nad psim temperamentem to warunek niezbędny do jego prawidłowego wychowania. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy jednak stosować wobec psa przemocy, ani zawstydzać go. Tego typu zachowania w znacznym stopniu osłabiają kontakt psa z właścicielem. Charakter i temperament Rhodesian ridgebacka, Charakter i temperament Rhodesian ridgebacka,, Charakter i temperament Rhodesian ridgebacka,,Charakter i temperament Rhodesian ridgebacka,

Nieufność – cecha ta wyrażana jest zazwyczaj w stosunku do obcych. Jej geneza bierze się z faktu, że przed setkami lat, psy Hotenotów, uznawane za pierwowzór rasy rhodesian ridgeback, pełniły funkcję psów stróżujących i obronnych. Rodezjan będzie więc doskonałym materiałem na psa – stróża. Zarówno jego sylwetka, jak i charakter sprawiają, że sprawdzi się w tej roli doskonale. Co ciekawe psy rasy rhodesian ridgeback, wykorzystywane były przez afrykańskich myśliwych, którzy używali ich w trakcie polowań na lwy. Wataha psów osaczała lwa, nie dając mu szansy przedarcia się przez agresywny kordon. Trwało to do czasu nadejścia myśliwego, który dopełniał dzieła.

Co ciekawe, psy zazwyczaj nie dopuszczały się fizycznego ataku na lwa. Po pierwsze, dlatego, że nierozważny ruch mógł je kosztować życie. Po drugie – tego wymagali od nich myśliwi, którzy potrzebowali psów wyłącznie do pracy w nagonce.

Afrykańskie psy stopniowo zaczęły zdobywać popularność na całym świecie. Rasa uszlachetniana była wielokrotnie przez kolonizatorów, m.in. Holendrów czy Portugalczyków, którzy krzyżowali miejscowe psy z przywożonymi ze swoich krajów przedstawicielami ras myśliwskich. W ten sposób, ukształtował się ostateczny wygląd rasy rhodesian ridgeback oraz jej charakter. Dumny i inteligentny pies, świadomy swojej siły i mądrości, niejednokrotnie stawał się obiektem westchnień hodowców i miłośników psów z całego świata. Lata powojenne, to z kolei silny wzrost popularności rodezjanów w Europie, głównie w Wielkiej Brytanii, ale także w Skandynawii i Europie Zachodniej. Wszędzie na świecie docenia się spokojny i zrównoważony temperament psów, które towarzyszą człowiekowi od wielu stuleci, będąc jego wiernym przyjacielem.

Tagi artykułu: