Udostępnij ten artykuł.

Charakter Landseera

Landseer – jaki jest?

Landseer to pies, który nie jest zbyt powszechny w Polsce. Należy do grupy molosów, czyli psów o potężnej budowie ciała. Rasa ta jest dużo mniej popularna niż jej krewniacy z tej samej grupy, jak chociażby bokser, bulmastif czy mastif angielski. Zastanawiające jest, dlaczego tak się dzieje, tym bardziej, że jest to niemal ideał psa. Z wyglądu jest bardzo elegancki – ma majestatyczną sylwetkę i długą białą sierść ze sporadycznymi czarnymi łatami. Charakter Landseera nawet przewyższa wielością zalet jego wygląd. Jest to pies ułożony, przyjacielski, inteligentny i łatwy w wychowaniu. Czego chcieć więcej? Bardziej szczegółowy opis tego, jaki charakter ma pies Landseer, znajdziesz poniżej.

Charakter Landseera w pigułce

Stosunek do człowieka

Landseer niezwykle mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Od najmłodszych lat jest jego wiernym towarzyszem i staje się jeszcze wierniejszy w miarę dorastania. Kiedy już nawiąże się między nimi więź, Landseer nie odstępuje swojego pana nawet na krok. Obdarza go wyjątkowym uczuciem, które jest tak silne, że pies jest w stanie go bronić. Towarzyski charakter Landseera ujawnia się nie tylko w jego stosunkach z właścicielem, ale również z innymi osobami. Jest przyjacielski wobec człowieka i jest na niego otwarty. Jest bardzo towarzyski i dlatego źle czuje się w samotności. Pies ten ma ogromną potrzebę miłości, co trzeba mieć na uwadze, jeśli planujemy jego zakup. W stosunku do dzieci jest cierpliwy i chętnie im towarzyszy. Uwielbia zabawy w ich towarzystwie.

charakter landseera psa

Stosunek Landsera do otoczenia

Charakter Landseera jest całkowicie pozbawiony agresji. Nie reaguje agresywnie na ludzi, inne zwierzęta i otoczenie. Dlatego też jako pies towarzyszący i domowy nie będzie sprawiał najmniejszych kłopotów. Szczeka oszczędnie, tylko wtedy, kiedy uzna, że jest ku temu bardzo ważny powód, na przykład obrona właściciela. Choć jego przeważającą cechą jest spokój, jednocześnie jest bardzo odważny. Taki właśnie jest Landseer – charakter psa jest bezkonfliktowy i cechuje się ciekawością świata i otwartością.

Rozumność

Jeśli poszukujemy psa, który będzie inteligentny, a jednocześnie spokojny, to charakter Landseera wydaje się być tutaj prawdziwym ideałem. Landseer to pies niezwykle zrównoważony, co widać już po pierwszym spojrzeniu w jego oczy. Dużą zaletą psa jest nie tylko ułożony charakter, ale także duża inteligencja, dzięki której szybko i chętnie się uczy. W związku z tym wychowanie psa nie będzie sprawiało problemu, a dorosły pies będzie szybko uczył się zarówno aportowania jak i tego, że nie powinien próbować bawić się z małymi dziećmi. Inteligencja Landseera  sprawdza się też przy obronie swojego pana oraz pilnowaniu terytorium, jeśli Landseer ma być psem stróżującym. W tej roli pies będzie łatwo rozróżniał intruzów od mile widzianych gości.

wychowanie szczeniaka od małego to w przyszłości wspaniały charakter lanseera

Wychowanie Landseera

Landseer to pies bardzo ułożony. Wychowanie go na posłusznego i oddanego członka rodziny nie będzie sprawiało żadnych kłopotów. Charakter Landseera jest łatwy do kształtowania z kilku powodów. Składa się na to duża inteligencja, cierpliwość oraz to, jak bardzo zrównoważony jest Landseer – jego charakter jest więc niezwykle dużą zaletą psa. Dzięki temu, że szybko się uczy, wychowanie go będzie procesem dość krótkim, skutecznym oraz przyjemnym, zarówno dla psa, jak i dla właściciela.

Energiczność

Landseer może być znany z tego, że jest psem eleganckim i majestatycznym, który nie ma w zwyczaju zbytniego manifestowania swojej energii. I tak w istocie jest. Z natury Landseer jest bardzo spokojny, choć w razie potrzeby potrafi być odważny i bronić swojego właściciela. Jego majestatyczny wygląd budzi respekt wśród innych zwierząt, więc Landseer nie ma potrzeby manifestowania swojej wyższości ujadaniem czy bieganiem po swoim terytorium. Z drugiej strony charakter Landssera cechuje również chęć zabawy, i to właśnie na tym polu będzie się przejawiała jego energiczna natura.

Sprawność

Choć Landseer należy do grupy molosów, dla których charakterystyczna jest masywna budowa ciała, nie pozwalająca na zbyt wiele swawoli, akurat ten pies jest wyjątkiem wśród swoich pobratymców. Dzięki swojej budowie, która w porównaniu do innych jest niezbyt masywna i zdecydowanie lżejsza, ruch jest dla niego przyjemnością. Sprawny i ruchliwy charakter Landseera  zawdzięcza on również dużemu rozmiarowi, który wpływa na to, że pies ma do wykorzystania wiele energii. A ponieważ nie utylizuje jej na szczekanie ani pilnowanie terytorium, bardzo chętnie robi to w inny sposób. Landseer uwielbia ruch, który pozwala mu na wykorzystanie zapasów energii, taki jak zabawa, spacery, bieganie czy… pływanie.

charakter landseera

Reakcja na warunki otoczenia

Landseer preferuje nawet największe mrozy od upałów. Podczas okresów wysokiej temperatury jest smutny i pozbawiony energii. W zimie natomiast uwielbia zabawy na śniegu i czuje się znakomicie na mrozie. Kocha zabawy z dziećmi, podczas których może nawet ciągnąć je na sankach.

Tagi artykułu: