Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Charakter leonbergera, psa podobnego do lwa

Leonberger to uroczy, wielki pies zaliczający się do niemieckich molosów w typie górskim. Rasa leonberger została wyhodowana w XIX wieku. Nazwa rasy pochodzi od niemieckiego miasta Leonberger. Psy leonberger charakteryzują się tym, że są silne i umięśnione. Gdyby można było w skrócie opisać charakter leonbergera, z pewnością podkreślono by jego inteligencję, odwagę, towarzyskość i opanowanie. Leonbergery są bardzo łagodne, praktycznie nigdy nie okazują agresji. W Polsce rzadko się je spotyka, prawdopodobnie ze względu na to, że psy leonberger są bardzo duże, a to wymaga odpowiednich warunków mieszkalnych. Ponadto jest to pies, który wymaga szczególnych potrzeb żywieniowych. Co tu dużo pisać: leonberger lubi obficie zjeść.

charakter leonbergera - posłuszny

Komu można polecić kupno leonbergera? Jaki jest Leonberger?

Z racji tego, że leonberger odznacza się przyjaznym nastawieniem do ludzi i zwierząt, jest to wręcz wymarzony pies rodzinny. Uwielbia towarzystwo ludzi, szczególnie dzieci. Odpowiednio wyszkolony jest także bardzo posłuszny i cierpliwy. Dzielnie znosi zabawy z dziećmi. Opanowany charakter leonbergera sprawia, że pies kroczy pewnie, elegancko i średnio dynamicznie. Aportowanie nie jest jego ulubioną zabawą, bardziej woli zabawki, spotkania towarzyskie z innymi psami i przytulanie z człowiekiem.

Pewną jego wadą leonbergera jest cień ospałości i skłonność do leniuchowania. Leonbergery lubią się bawić, ale równie mocno cenią także odpoczynek. Dlatego po aktywnej zabawie powinno się mu pozwolić na dłuższy odpoczynek. Choć w wyjątkowych sytuacjach, leonberger potrafi się zmobilizować, nigdy nie zawodzi i staje na wysokości zadania.

leonbergery charakter

Warto wiedzieć, że  leonberger odznacza się także czujnością i opiekuńczością. Jest to wymarzony pies obronny oraz ratowniczy. Ma doskonały węch i świetną pamięć. Polecany jest nie tylko jako towarzysz dla dzieci, ale także do towarzystwa osób starszych i niepełnosprawnych. Można wielokrotnie testować charakter leonbergera, umożliwiając mu kontakt z małym dzieckiem, które jak wiadomo niezawsze jest delikatne. Pies z wielką cierpliwością znosi dziecięce zabawy, nie okazując cienia zdenerwowania. Oczywiście nie powinno się dopuszczać do sytuacji, w których dziecko czy inne zwierzę sprawiają psu ból. Jednak rodzicie mogą być spokojni, nawet gdy dziecko nieświadomie pociągnie leonbergera za sierść lub zabierze mu jedzenie. Zwierzę nie zwróci na to uwagi, pozostanie spokojne. Leonberger toleruje hałas.

charakter leonbergera przypomina owieczkę

Chcesz, by leonberger zamieszkał w twoim domu? Zastanów się nad tym dwa razy

Jeżeli chcesz stać się właścicielem leonbergera, to musisz się na tym poważnie zastanowić. Przede wszystkim pies ten nie będzie się dobrze czuł w małym mieszkaniu. Bardziej polecany jest właścicielowi domu w ogrodem. A tak naprawdę jest to typowy pies wiejski. Wprawdzie szczeniaki leonbergera prezentują się naprawdę uroczo, jednak musisz wziąć pod uwagę, że gdy leonberger dorasta, staje się psem-olbrzymem.

Pies leonberger źle znosi samotność, dlatego nie powinien długo przebywać bez opieki. Jeżeli często cię nie ma w domu, masz masę zajęć i absorbującą pracę, to lepiej zrezygnuj z posiadania leonbergera. Jest to pies dla typowych „domowników”, osób, które mają dużo czasu i  lubią spędzać czas z rodziną na świeżym powietrzu.

zdjęcie leonbergera

Leonbergera można łatwo wyszkolić i nauczyć posłuszeństwa, jednak do tego potrzebny jest pewny siebie i zdyscyplinowany właściciel. Szczególną rolę odgrywa socjalizacja leonbergera, którą powinno się rozpocząć możliwe jak najwcześniej. Psu należy umożliwiać częste kontakty z ludźmi oraz zwierzętami.

Ciekawi jesteśmy, jakie są wasze doświadczenia z leonbergerami? :)

Tagi artykułu: