Udostępnij ten artykuł.

Charakter mastifa japońskiego

Mastif japoński (Tosa inu) to niezwykle dzielny, a przy tym opanowany pies. Wierny i bardzo pomocny towarzysz. Jest też pełen skrajności, ponieważ z jednej strony stoi murem za swoim właścicielem, z drugiej nie okazuje mu zbyt wiele czułości i na co dzień raczej trzyma się z boku. Czytaj dalej, jeżeli chcesz lepiej poznać charakter mastifa japońskiego.

Charakter mastifa japońskiego

Lojalny tak w skrócie można opisać najwalniejsze cechy charakteru mastifa japońskiego. Mastif japoński, często również nazywany Tosa jest zwierzęciem bardzo posłusznym. Nie trzeba podnosić na niego głosu, aby wymusić posłuszeństwo. Rasa ta pierwotnie była wykorzystywana jako pomoc dla japońskich wojowników podczas walki, więc dyscyplina nie jest dla niego niczym obcym. Nie oznacza to, że jest to pies uległy i całkowicie się podporządkowuje. Wręcz przeciwnie, ma twardy charakter. Dlatego ze względu na charakter mastifa japońskiego, potrzebny jest mu charyzmatyczny właściciel, który od najmłodszych lat będzie do rozsądnie i stanowczo wychowywał.

charakter psów mastifów japońskich

Mastiff może stać się agresywny

Rasa ta słynie z tego, że jest wyjątkowo opanowana w porównaniu do innych ras. Jednak nie tylko geny składają się na dobre wychowanie mastifa. Jego charakter zależy również w dużej mierze od wychowania. Jeśli właściciel nie będzie dominował nad psem to czworonóg może poczuć się zbyt pewnie i stać się agresywny w stosunku do ludzi i innych zwierząt. Dlatego też ważne jest od początku poświęcanie mu dużej uwagi. Należy zapewnić mu dużo aktywności zarówno fizycznej jak i umysłowej. Charakter mastifa japońskiego w dużej mierze kreowany jest również poprzez szkolenia z posłuszeństwa, które niekiedy są bardzo intensywne i długotrwałe. Psa trzeba nauczyć chodzenia przy nodze i wchodzenia do pomieszczenia po właścicielu.

Pies rodzinny

Posiadacze mastifa japońskiego muszą niejako stać się jego stadem, w którym to właściciel będzie samcem alfa. Mimo, że mają one opinię psów niebezpiecznych, to pod warunkiem dobrego wychowania idealnie sprawują się jako psy rodzinne. Stają się świetnymi obronami i stróżami.

Nie jest jednak wskazane, aby mastif mieszkał razem z innymi zwierzętami. Bywa zazdrosny i agresywny wobec innych psów. Charakter mastifa japońskiego można uznać za trochę oschły. Pies nie okazuje zbytnio emocji. Jednakże nie można odmówić mu tego, że w sercu kocha swojego właściciela i bez chwili zwątpienia byłby w stanie poświęcić mu wszystko.

jaki charakter mastif japoński posiada

Nie zawaha się stanąć w obronie swojej rodziny.  Ma od niespotykaną tolerancję na wszelkiego rodzaju ból. Sprawia to, że z praktycznie z każdej walki wychodzi zwycięsko. Oczywiście wychowując psa nie należy go nakierowywać na agresję wobec obcych. Lepiej okiełzać jego silną osobowość i wykorzystywać do tego, by był wiernym i posłusznym towarzyszem.

Tosa inu pies terapeutyczny

Mastify japońskie oprócz tego, że są wspaniałymi towarzyszami, to z powodzeniem pomagają chorym w Stanach Zjednoczonych i Japonii w tak zwanej dogoterapii. Są one wysyłane do osób starszych  lub szpitali, gdzie pomagają chorym, często autystycznym dzieciom. 

Psie walki

Mastify oficjalnie uznane są za rasę psów agresywnych. Często są sprzedawane przez pseudohodowców do tak zwanych psich walk. Zostają one wychowane w tak niecny sposób, aby były jak najbardziej agresywne. Charakter mastifa japońskiego jest co prawda mocny, ale nie oznacza to, że, gdy będziemy od szczenięcych lat psu wpajali, że agresja jest dobra, to mimo tego będzie on poukładany. Posiadanie psów tej rasy jest zakazane w wielu krajach. Między innymi w Wielkiej Brytanii, Islandii, Danii, Hongkonku, Malezji, Australii, Norwegii i Nowej Zelandii. Za mastifami, niesłusznie, ciągnie się kiepska opinia.

Wiele osób nawet nie myśli o posiadaniu psa tej rasy, ponieważ boi się, że może być groźny dla członków rodziny. Ta obawa jest trochę na wyrost, ponieważ najważniejsze jest konsekwentne wychowywanie.

charakter mastif japoński

Mastif japoński nie jest psem łatwym w hodowli, choć trzymając się reguł i zwracając na jego potrzeby, stanie się posłusznym domownikiem. Nie będzie się dobrze czuł w każdej rodzinie, dlatego zakup psa tej rasy należy dobrze przemyśleć.  Jego charakter jest raczej stonowany, mało wylewny, jednak pod złym wpływem może się z niego zrobić kłopotliwe i agresywne zwierzę. W niektórych krajach zdarzały się wypadki, gdzie mastify bez przyczyny atakowały ludzi. Z całą pewnością były to psy nieprawidłowo hodowane, w których od szczeniaka wpajano wzorce wyzwalające agresje.

Cena Mastifa japońskiego z rodowodem waha się od 2500 zł do 4000 złotych.

Tosa inu cechy charakteru - cierpliwość, opanowanie, odwaga i śmiałość.

Tagi artykułu: