Udostępnij ten artykuł.

Charakter nowofundlanda

Nowy pies w domu to wielka radość, ale i potrzeba zmian. Do takiego domownika trzeba się bowiem przygotować i dostosować. Poza tym, nie wszystkie rasy psów są odpowiednie do danego lokum. Niektóre też mogą być dla nas nieodpowiednie swym charakterem. Jak odpowiedzialnie wybrać sobie psa? Posiadasz lub planujesz zakupić szczenię rasy nowofundland? Konieczne przeczytaj nasz poradnik i jeszcze dziś sprawdź charakter nowofundlanda, usposobienie nowofundlanda.

Charakter nowofundlanda – co trzeba wiedzieć na początek?

Przede wszystkim rasa Nowofundland to psy duże i silne. Powszechne jest ponadto, że psy te żyją 8-10 lat, przy czym 10 lat jest powszechnie przytaczaną średnią długością ich życia. Jednak wielu hodowców donosi też, że Nowofundlandy mogą w doskonałych warunkach żyć nawet i 15 lat. Wywodzą się przy tym z niezbyt ciepłej Nowej Fundlandii w Kanadzie. Mają więc grube, bardzo gęste i dość długie futro, idealnie chroniące je przed lodowatą wodą. Nic w tym dziwnego, tym bardziej, że były pierwotnie używane jako psy pracujące.

Używano je między innymi do wyciągania sieci dla rybaków z wody, czy drewna z lasu. Ciągały też wózki z towarami, niczym małe konie Pociągowe. Do dzisiaj są zresztą sprawnymi i pracowitymi psami. Doskonale nadają się przy tym zarówno do pracy na lądzie, jak i nawet w zimnej wodzie. Są silnymi pływakami i równie silnymi psami pociągowo-jucznymi. Aby zachować formę, Nowofundland potrzebuje też długich codziennych spacerów. Uwielbia szaleć na śniegu, a ciągnięcie wózka czy noszenie plecaka nadaje mu sens w życiu. 

Do tego psy te mają wspaniały charakter. Nowofundlandy są bowiem łagodnie usposobione i pozytywnie reagujące. Są również wspaniałymi towarzyszami dla całej rodziny. Czy jednak aby zawsze i na pewno? Sprawdź, jak odpowiedzialnie wybrać sobie psa. Posiadasz lub planujesz zakupić szczenię rasy nowofundland? Konieczne przeczytaj więc nasz poradnik i jeszcze dziś sprawdź charakter nowofundlanda, usposobienie nowofundlanda.

Co o tym przeczytamy w oficjalnym wzorcu rasy?

Wzorzec obowiązujący aktualnie dla rasy Nowofundland ma oznaczenie FCI-Standard N°50. Opublikowano go pod patronatem FCI po ostatnich poprawkach 29.10.1996 r. Przeczytamy w nim, że pod względem użytkowości, jest to rasa pracująca. Konkretnie jest to „pies pociągowy do ciężkich ładunków i aporter z wody”. Psów tych nie obowiązują jednak próby pracy. Odnośnie charakteru nowofundlanda, usposobienia nowofundlanda napisano we wzorcu, że „wyraz nowofundlanda odzwierciedla łagodność i życzliwe nastawienie do świata”.

Ponadto, „jest to pies pełen godności, pogodny i zmyślny, znany ze swej niezmąconej łagodności”. Wśród wad, odnośnie zachowania tych psów, we wzorcu ich rasy wymieniono tylko „agresję lub lękliwość”, tchórzliwość. Wadą dyskwalifikującą jest natomiast „nietypowy temperament”, inny niż we wzorcu. Jest też dopisek mówiący, że „każdy pies o nienormalnej budowie i/lub przejawiający zaburzenia zachowania powinien być zdyskwalifikowany”. Czy to jednak wszystko? Co jeszcze można powiedzieć o charakterze i usposobieniu tych wielkich psich niedźwiedzi? Czy nadają się do rodzin z dziećmi? Czy mogą mieszkać z innymi psami i zwierzętami? Takich pytań nasuwa się wiele.

Usposobienie nowofundlanda opisane w Wikipedii.

Szukając informacji, bez wątpienia każdy dzisiaj na pewno zajrzy między innymi do internetowej encyklopedii Wikipedii. Odnośnie charakteru nowofundlanda, usposobienia nowofundlanda zrobiliśmy to za Państwa i zebraliśmy potrzebne informacje. W Wikipedii można więc przeczytać, że nowofundlandy są ogólnie uważane „za jedną z najbardziej przyjacielskich ras, znaną ze swojej życzliwości, delikatności i łagodności, zwłaszcza w stosunku do ludzi”. Mimo swojej naprawdę znacznej wielkości, psy te również łatwo zaprzyjaźniają się i świetnie zżywają z dziećmi w różnym wieku.

Ponadto, „wraz z landseerem, były tematem pojawiającym się w twórczości malarzy i poetów”. A ich znana „opiekuńczość została spopularyzowana m.in. w postaci suki nowofundlandki o imieniu Nana w powieści Jamesa M. Barrie pod tytułem „Piotruś Pan”. Nowofundlandy to zatem psy niesamowite nie tylko z wielkiej masy i wyglądu niedźwiedzia. Ale to również rasa wyróżniająca się łagodnością i niesamowitą wręcz delikatnością.

Usposobienie nowofundlanda opisywane przez posiadaczy psów tej rasy.

Poradników i innych opracować na temat ras psów jest bardzo wiele i nie sposób wszystkich przejrzeć. Jednak wystarczy przejrzeć kilka, by wyrobić już sobie jako taki pogląd na zadane wyżej pytanie. Otóż wszyscy wskazują nie tylko na ich gigantyczne rozmiary i ogromną siłę. Właściciele i sympatycy tej rasy zwracają też bowiem na ich wielką inteligencję, spokojne usposobienie, posłuszeństwo oraz wierność i lojalność.

Psy te doskonale dzięki temu sprawdzają się użytkowo przede wszystkim w ratownictwie wodnym i poszukiwaniach ludzi. Ludzi ratują z wody doskonale ze względu na swoją muskularną budowę, gruby podwójny sierści oraz płetwiaste łapy. Wszystko jest w nich tak wyselekcjonowane, że mają wręcz doskonałą umiejętność pływania. Uzupełnia to ich wielka odwaga i niezłomny charakter. Jeśli zauważą tonącego w wodzie, same wskakują na ratunek nieproszone bez rozkazu. Wyciągną z wody wszystko co w niej pływa.

W mediach jest bardzo dużo opisanych historii, gdzie Nowofundlandy ratowały ludzi w niesamowitych okolicznościach, heroicznie i z oddaniem. Mają wręcz szaleńczą odwagę w tym względzie. Ratowały w czasie wielkich sztormów całe statki ludzi. Historie ich niesamowitych wyczynów są znane i opisane w wielu miejscach świata. Niektóre bohaterskie Nowofundlandy mają nawet pomniki, lub choćby tablice pamiątkowe. Z tego powodu rasa ta znana jest też i określana, jako jako „łagodny olbrzym” o wielkim sercu.

kufa psa rasy nowofundland

Charakter nowofundlanda, usposobienie nowofundlanda – predyspozycje szkoleniowe oraz tolerancja do dzieci i zwierząt.

Międzynarodowe kluby kynologiczne ogólnie opisują tę rasę, jako mającą wręcz „słodki temperament”. Ta życzliwa rasa jest dobroduszna wobec wszystkich, a zwłaszcza dzieci. Nowofundlandy zazwyczaj mają bowiem wielkie posłuszeństwo i są łatwe do szkolenia, szczególnie w młodym wieku. Są też cudownie dobre dla dzieci, choć bardzo małe dzieci mogą się przypadkowo przewrócić w zabawie z tymi psimi niedźwiedziami. Dlatego małe dzieci powinny się bawić w ich towarzystwie wyłącznie pod kuratelą osób dorosłych. Ogólnie rzecz biorąc, Nowofundlandy dobrze też radzą sobie z innymi psami i zwierzętami.

Podobnie, jak z ludzkimi dziećmi. Uwaga jednak, ponieważ także w tym wypadku, wielkie gabaryty tych psów mogą powodować problemy. Nowofundlandy są też idealnymi towarzyszami w świecie terapii i są przez to często określane jako „psy niańki”. Biorą udział w kynoterapii dzieci i osób starszych, głuchoniemych, upośledzonych, z niedowładami kończyn itp. Aby miały lepsze wyczucie i były bardziej delikatne swoją wielkością, powinny być odpowiednio szkolone. Ogólnie są przecież bardzo łagodne i delikatne. Jednak takie wielkie miśki są bowiem jak przysłowiowe słonie w składzie porcelany.

Dobra, słodka natura Nowofundlandów jest tak ważna, że obowiązkowo znajduje się w standardach tej rasy  wielu krajów świata. Osobniki wykazujące przy tym słaby charakter i niewłaściwy temperament lub agresję, są wykluczane z wystawiania. Nigdy też nie powinny być wykorzystywane do dalszego rozmnażania, by te niepożądane cechy się nie dziedziczyły na kolejne pokolenia.

Charakter nowofundlanda ewentualne problemy.

Psy tej rasy są bardzo towarzyskie i potrzebują więcej uwagi, niż inne rasy. Niestety nie radzą więc sobie dobrze, gdy są pozostawiane same przez długi czas. Potrzebują dużo towarzystwa i nie należy ich pozostawiać samych dłużej, niż kilka godzin. W razie takich problemów, mają też tendencję do wyrażania swojego nieszczęścia poprzez destrukcyjne żucie i gryzienie przedmiotów. Wczesna socjalizacja z ludźmi i innymi psami, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju ich stabilnego temperamentu.

Młode nowofundlandy potrzebują przy tym ostrożnego kontaktu z ludźmi oraz niezwykłymi widokami i dźwiękami. W przeciwnym razie ich naturalna ostrożność może przerodzić się w problematyczną nieśmiałość lub podejrzliwość. Niektóre samce nowofundlandów bywają też agresywne w stosunku do innych samców psów. Bardzo nieliczne mogą też być dominujące i agresywne w stosunku do ludzi. Widoczna jest również ich nadmierna nieśmiałość. Nowofundland, choć dobroduszny, musi więc nauczyć się dobrych manier w młodości. Psy te dobrze reagują na trening cierpliwego posłuszeństwa, ale nie lubią być zmuszane.

Należy je motywować pochwałami i nagrodami w postaci jedzenia, a nie szarpaniem na smyczy i karceniem. Ponieważ ta rasa posiada gigantyczne ciało i groźny wygląd, ale umysł i serce tych psów są wrażliwe jak u dziecka. Surowość wobec nich, czyni je tylko płochliwymi i nieufnymi. Suki są też z reguły bardziej skłonne do okazywania zadowolenia, podczas gdy samce bywają raczej bardziej powściągliwe.

Niektóre nowofundlandy, zwłaszcza młode samce, są ponadto bardzo uparte i wymagają mocniejszej ręki, niż można by się spodziewać. Należy więc nawiązać właściwą relację Lider-Naśladowca z nowofundlandem w młodym wieku. Nie wolno ich też zmuszać do szkolenia na siłę. Wszystko musi odbywać się w sposób sprytnie wyważony.

Tagi artykułu: