Udostępnij ten artykuł.

Charakter Owczarka środkowoazjatyckiego

Mówiąc o charakterze danej rasy psów należy zdawać sobie sprawę, że opis nie ma charakteru bezwarunkowego. Nie istnieje bowiem jedna obowiązująca charakterystyka, która w niezawodny sposób przedstawi cechy charakteru każdego psa należącego do omawianej rasy. Standard FCI to swego rodzaju wzorzec teoretyczny, który stanowi pewne wypośrodkowanie cech. Kupując psa, musisz być zatem świadomy, że u twojego przyjaciela mogą rozwinąć się pewne cechy osobowościowe i modele zachowań niewymienione w standardzie rasowym. Wiele zależy od sposobu wychowania i socjalizacji szczenięcia. 

Owczarek środkowoazjatycki charakter   

W naszym przekonaniu Azjata to czworonóg, który wymaga szczególnej troski w zakresie kształtowania cech osobowości. Na ogół psy są bardzo sympatyczne i ciepłe w stosunku do własnej rodziny, i powściągliwe wobec obcych. Niemniej, agresja jest zachowaniem niepożądanym i nie powinna być tolerowana zarówno w odniesieniu do domowników, jak i intruzów. Owczarki środkowoazjatyckie to psy zrównoważone, pewne siebie, bardzo odważne, a przy tym nieustępliwe i nieprzekupne. Dzięki temu świetnie sprawdzą się jako obrońcy posesji – na pewno nie zainteresują się smakołykami proponowanymi przez obcych. Podobnie jak owczarki  kaukaskie mogą być nieco nieobliczalne, zwłaszcza gdy ktoś nadepnie im na odcisk i będzie zachowywał się zbyt prowokacyjnie. W sytuacji zagrożenia zadziałają zdecydowanie i szybko, ale bez zbytniej nerwowości. Inną cechą zbliżającą je do owczarków kaukaskich jest kontrola posesji na szerokim obszarze. To cecha typowa dla wielu ras psów pasterskich, dlatego azjata jest uznawany za doskonałego stróża.

charakter psa rasy owczarek środkowoazjatycki

charakter Owczarka środkowoazjatyckiego


Psy owczarki środkowoazjatyckie są w pełni świadome swojej siły i gabarytów, dlatego nie działają bezsensownie i pod wpływem impulsu – dopiero gdy intruz za bardzo zbliży się do domu, rzucą się na „powitanie”. Ich niewątpliwym atutem jest umiejętność odróżniania nieprzyjaciół od osób znajomych i szybkie wchodzenie w wyznaczone role. Zaraz po wydaniu ostrzeżenia i odstraszeniu obcego Azjata staje się potulnym „miśkiem”, który chroni swoja rodzinę i jest niezwykle opiekuńczy w stosunku do najmłodszych.

Charakter owczarka środkowoazjatyckiego – dlaczego należy socjalizować psa?

Uspołecznianie szczenięcia ałabaja jest niezwykle ważnym procesem, który warunkuje jego prawidłowy rozwój i zabezpiecza przed ujawnieniem zachowań niepożądanych w przyszłości. Źle socjalizowany azjata może stać się dewiantem o agresywnych skłonnościach i rzucać się nie tylko na obcych ludzi, ale także członków rodziny. Ludzie niestety zdają się nie pamiętać, że pies był i pozostanie drapieżnikiem, dlatego zawsze należy być przygotowanym na nieprzewidywalne zachowania. Potwierdzeniem tej teorii zdaje się być chociażby agresywne zachowanie zwierzęcia wyrwanego z głębokiego snu – nawet jeżeli nigdy wcześniej nie było zagrożone i wzrastało w spokojnym i pełnym miłości domu.

owczarek środkowoazjatycki (azjata, ałabaj)

charakter Owczarka środkowoazjatyckiego


A skoro o nieprzewidzianych zachowaniach mowa właściciel musi być świadomy, że ma pod swoim dachem potencjalną maszynkę do zabijania. Czworonóg zdecydowanie nie zna się na żartach, dlatego każdy nieprzewidziany ruch wykonany przez obcego może stanowić pretekst do ataku. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji niezbędne jest wyszkolenie azjaty i nauka reagowania na komendy. Zwierzę musi słuchać opiekuna w każdej sytuacji i wykonywać wszystkie wydane przezeń komendy. Jeżeli właściciel ma jakiekolwiek wątpliwości i nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy jest w stanie zapanować nad psem, konieczna jest wizyta u specjalisty. Ten z pewnością zaleci przeprowadzenie szkolenia z udziałem opiekuna. Uwaga! W przypadku tej rasy szkolenie przez tresera, bez obecności właściciela, nie wchodzi w grę! Przewodnikiem musi być opiekun.

Charakter owczarka środkowoazjatyckiego nie wydaje się zatem zbyt skomplikowany. Wystarczy, że opiekun będzie stosował się do prostej zasady – tyle ile dam od siebie, otrzymam w przyszłości. Im więcej czasu poświęcisz na wychowanie psa i nauczenie go prawidłowych reakcji, tym pewniejszy możesz być, że w późniejszym okresie nie ujawni agresywnych i niepożądanych zachowań.

Charakter owczarka środkowoazjatyckiego – czy azjata nadaje się do mieszkania w budzie?

Owczarek środkowo-azjatycki to rasa, która rozwijała się w niezwykle ciężkim klimacie panującym w Azji Środkowej, dlatego życie w budzie w polskim ogródku nie będzie dla niego niczym strasznym. Nasze mrozy to wręcz bułka z masłem! Azjata jest psem o bardzo mocnej konstrukcji, który przetrwa wiele – nie tylko poradzi sobie w czasie najmroźniejszej zimy, ale także doskonale zniesie letnie upały. Organizm owczarka środkowoazjatyckiego jest wyjątkowo odporny na czynniki zewnętrzne. Można by rzec, że psy praktycznie nie chorują i są bardzo niewymagające w utrzymaniu.

charakter owczarka środkowoazjatyckiego

charakter Owczarka środkowoazjatyckiego

Charakter owczarka środkowoazjatyckiego – czy Azjata to pies dla mnie?

Jeżeli zastanawiasz się, czy Azjata jest psem dla Ciebie, warto, abyś odpowiedział sobie na kilka pytań:

1)     Czy masz wystarczająco dużo czasu i chęci na wychowanie psa?

2)     Czy będziesz w stanie zdominować silną osobowość zwierzęcia i wymóc na nim posłuszeństwo?

3)     Czy fundusze pozwalają Ci na zakup tak dużego psa?

4)     Czy masz doświadczenie w szkoleniu i prowadzeniu psów?

Kiedy już odpowiesz na te wszystkie pytania, zajrzyj do naszych artykułów na temat owczarka środkowoazjatyckiego i dowiedz się więcej na temat tej cudownej rasy.

Tagi artykułu: