Udostępnij ten artykuł.

Charakter pinczera miniaturowego

Pinczery to od wielu lat modna rasa psów, która obecnie przeżywa renesans popularności. Swoim wyglądem pinczery miniaturowe odzwierciedlają pinczera średniego i dobermana. Koniecznie dowiedz się wszystkiego o rasie pinczer miniaturowy. Przeczytaj, jakimi psami są pinczery. Sprawdź jeszcze dziś, jaki charakter i usposobienie ma pinczer miniaturowy.

Przynależność kynologiczna

Pinczer miniaturowy to jedna z bardziej znanych ras należących do sekcji II FCI psów w typie pinczera i sznaucera i podsekcji psów w typie pinczera. Zgodnie natomiast z odrębną klasyfikacją amerykańską, pinczer miniaturowy należy do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Potoczne nazwy pinczera miniaturowego to ratler i ratlerek. Rasa ta pochodzi z Niemiec, gdzie została wyhodowana na bazie terierów, jako zminiaturyzowana odmiana pinczera średniego i dobermana. Pinczery zostały oficjalnie uznane w Niemczech w 1870 r., a w 1929 r. powstał pierwszy klub tej rasy – amerykański klub pinczera miniaturowego. Mimo miniaturyzacji, pinczery te nie wykazują oznak karłowatości, takich jak np. wyłupiaste oczy, okrągła głowa i rachityczny wygląd.

Charakter pinczera miniaturowego

Pinczer miniaturowy opis ogólny

Pinczer miniaturowy w wyglądzie stanowi odpowiednio pomniejszony wizerunek pinczera średniego. Jakiekolwiek oznaki karłowatości są u tej rasy niedopuszczalne. Wysokość w kłębie u psów i suk jest taka sama i wynosi 25-30 cm. Natomiast ciężar ciała u obu płci wynosi od 4 do 6 kg. Psy te mają elegancko smukłą, aczkolwiek także silną i wpisaną w kwadrat budowę ciała (długość ciała ma być jak najbardziej zbliżona do wysokości, a cała sylwetka pinczera powinna zamykać się w kwadracie). Ich muskulatura jest przy tym dobrzewidoczna dzięki krótkiej, gładkiej sierści w kolorze czarnym z rudymi znaczeniami (podpalanie) lub jednolicie rudym w różnych odcieniach. Długość całkowita głowy ma odpowiadać połowie długości grzbietu mierzonego od kłębu do nasady ogona. Sierść pinczera jest krótka, gładko przylegająca i dosyć twarda. Ponieważ u psów tych nie ma podszerstka, są bardziej wrażliwe na zimno i wilgoć. Sierść jest za to bardzo łatwa w pielęgnacji. U tej rasy występuje też większa skłonność do osadzania się kamienia nazębnego, trzeba więc zwracać baczniejszą uwagę na utrzymanie czystości ich zębów. Wskazane jest również częstsze (co kilka miesięcy) przycinanie pazurów i karma bogata w NNKT (nienasycone kwasy tłuszczowe), aby sierść była piękna, gęsta i błyszcząca. Pinczery miniaturowe żyją przeciętnie ok. 15 lat, często jednak więcej.

pinczer miniaturowy charakter

Pinczer miniaturowy jest rasą od lat bardzo popularną na całym świecie. Ostatnio także w Polsce nastąpił renesans popularności tej rasy. Niestety jednak fakt ten często wykorzystują tak zwani pseudohodowcy i nieuczciwi hodowcy-handlarze, dla zysku rozmnażając bez zachowania rzetelnych zasad pracy hodowlanej i sprzedając szczenięta nie odpowiadające wzorcowi kynologicznemu pinczera miniaturowego zarówno w kwestii wyglądu, jak i charakteru oraz usposobienia. Takie szczenięta są zwykle za małe (miniaturowe rozmiary), zbyt rachityczne i trzęsące się, z wyłupiastymi oczami oraz krótką i okrągłą głową, krzywym i niewłaściwym zgryzem. Są to wyraźne cechy karłowatości. Często mają też problemy zdrowotne oraz charakter i usposobienie nietypowe dla swojej rasy – posiadają ukryte wady w zachowaniu i bywają np. niestabilne, agresywne i nadpobudliwe. Sprzedawane tak nieuczciwie szczeniaczki najczęściej są też zupełnie zaniedbane psychicznie. Ich wady w psychice i zachowaniu są oczywiście zwykle nierozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Przed kupnem pinczera miniaturowego warto więc zapoznać się z cechami tej rasy! Inaczej źle kupiony piesek w przyszłości nie spełni naszych oczekiwań co do wyglądu i charakteru. Koniecznie dowiedz się więc wszystkiego o rasie pinczer miniaturowy. Przeczytaj, jakimi psami są pinczery. Sprawdź jeszcze dziś, jaki charakter i usposobienie ma pinczer miniaturowy.

Pinczer miniaturowy charakter

To zdecydowanie bardzo żywy, odważny, bystry i spostrzegawczy. Posiada dobry charakter i łatwo się uczy (te małe pieski są bardzo inteligentne, więc uczenie ich nie nastręcza właścicielom kłopotów). Nie pozwala też sobie na żadne dąsy, humory i niesubordynację, potrafi być jednak czasem uparty. Mimo ostrego charakterku, to jednak również uczuciowy i pełen ciepła dla właścicieli kuzyn dobermana, który doskonale odegra rolę idealnego psiego przyjaciela. Mimo żywego temperamentu w typie teriera, mały pinczerek uwielbia życie rodzinne, jest przy tym bardzo wierny i oddany, a niekiedy nawet i zaborczy w miłości do ukochanego Pana. Należy jednak wiedzieć, że pinczery miniaturowe przywiązują się tylko do jednego, ewentualnie dwóch członków rodziny. Mogą więc mniej delikatnie tolerować pozostałych domowników, w tym dzieci. Odznacza się też niezwykłą czujnością i posiada instynkt łowiecki odziedziczony po terierach (rasę tę wytworzono do wyłapywania szczurów i myszy), na co trzeba uważać w trakcie spacerów. Pinczer miniaturowy to zarówno dobry stróż domu czy mieszkania, jak i świetny przyjaciel oraz pupil-tapczanowiec. Jako pies stróżujący zazwyczaj przejawia właściwą nieufność w stosunku do obcych, bywa jednak momentami nawet trochę za bardzo szczekliwy, co jednak wiele osób sobie ceni (jest jak mały psi dzwoneczek ostrzegawczy).

charakter pinczera miniaturowego ratlerka

Pinczer miniaturowy usposobienie i użytkowość

Charakter i usposobienie tej rasy, obok innych cech rzutuje bezpośrednio na użytkowość tych psów. Pinczer miniaturowy to rasa psów do towarzystwa, choć pierwotnie stworzono je, jako psie szczurołapy. Nadają się praktycznie dla wszystkich osób, w tym również tych, którzy nie mogą poświęcić im codziennie zbyt dużo czasu na dłuższe spacery. Miniaturowy wzrost, łatwość utrzymania i niewielkie wymagania czynią z tego pieska idealnego domowego pupila. Mogą być przy tym z powodzeniem utrzymywane nawet w bardzo małych mieszkaniach. Nadają się zarówno dla osób młodych i starszych. Co ciekawe, mimo małego wzrostu i drobnej figurki psiaki te są doskonałymi stróżami zarówno w mieście, jak i na wsi. Są bowiem bardzo dzielne, odważne i mają wielkie serce do obrony, jeśli okaże się konieczna. Przykładają się do tego obowiązku całym swym małym serduszkiem, co bardzo zresztą cenią sobie wielbiciele tej rasy. Niewielkie rozmiary wcale nie przeszkadzają przy tym pinczerowi miniaturowemu w pełnieniu funkcji stróża. Wielu zauważa nawet, że pinczery szczekają częściej niż psy innych ras czy mieszańce. W rzeczywistości wszystko zależy jednak od ich wychowania, socjalizacji i ułożenia (szkolenia). Źle prowadzone pinczery są często uważane za psy złe i złośliwe, co nie jest prawdą. Jeśli właściciel chce mieć z tego psa idealnego przyjaciela i dobrego obrońcę czy stróża powinien wiedzieć, że pinczerowi miniaturowemu nie można pobłażać i pozwalać mu na to, by robił co chce. Po terierach psy te odziedziczyły ostry charakter i upartość, nad którymi trzeba panować. Rasa ta ma silny charakter, więc osoby miękkie i bojaźliwe mogą sobie z tymi psiakami słabo radzić. Nie należy przy tym kierować się małym wzrostem pinczera, bowiem w środku drzemie wielki brytan! Przy układaniu nawet to psie maleństwo powinno więc wyraźnie dowiedzieć się, kto w domu wydaje polecenia, a kto ma go słuchać. Pinczery to również psy bardzo silne i odporne, więc nie narażą właściciela na duże koszty utrzymania i ewentualnego leczenia. Rasa ta nie jest też obciążona chorobami dziedzicznymi. Nie należy więc traktować ratlerka tylko jak luksusowego pieska wylegującego się na kanapie i miękkich poduszkach. Można śmiało robić z nim nawet długie piesze wycieczki, czy uprawiać psie sporty. Dobrze ułożony pinczer chętnie przystosuje się do rytmu codziennego życia, będzie łatwo się wszystkiego uczył i wykonywał komendy. Jego żywy temperament oraz przyjacielski i wesoły charakter sprawią, że pinczer miniaturowy będzie doskonałym towarzyszem dla osób w każdym wieku i przez długie lata. Należy jednak pamiętać, że z powodu przywiązania i charakteru, pinczer jest tzw. psem jednego właściciela. Przy ewentualnym rozstaniu, porzuceniu i zmianie, zwierzątko może nawet przepłacić coś takiego życiem!    Charakter pinczera miniaturowego, Charakter pinczera miniaturowego

Tagi artykułu: