Udostępnij ten artykuł.

Charakter pinczera miniaturowego (ratlerka)

Pinczer miniaturowy (Zwergpinscher) to typowy pies stróżujący i do towarzystwa, Pochodzi z Niemiec i jest pomniejszoną wersją pinczera niemieckiego. Niektórzy mówią na niego ratler lub zdrobniale ratlerek. Jest elegancki, porusza się harmonijnie, swobodnie i zdecydowanie. Pinczer jest mały i lekki, waży od 4 do 6 kg. Nie jest wymagający i może mieszkać w małym mieszkaniu w bloku, choć równie dobrze będzie się czuł w domu z ogrodem. A jaki jest charakter pinczera miniaturowego? Czy łatwo się wychowuje i czy nie sprawi właścicielowi większych problemów? Zaraz wszystko wyjaśnimy.

charakter pinczera miniaturowego ratlerka

Pinczer miniaturowy zachowania i charakter

Pinczer miniaturowy jest psem o dużym temperamencie. Pewny siebie, ale przy tym inteligentny i wytrzymały. Jest to prawdziwa dusza towarzystwa, świetny przyjaciel i wierny towarzysz rodziny. W tym niewielkim ciele, kryje się „wielki duch”. Charakter pinczera miniaturowego sprawia wiele radości, zwłaszcza dzieciom, bowiem pies jest zawsze chętny do zabawy. Jeśli odpowiednio wcześnie zacznie się go szkolić, będzie wyjątkowo posłuszny i pomocny. Łatwo nauczyć go czystości. Można go również nauczyć aportowania i innych sztuczek, choć zawsze trzeba mieć na uwadze, że małe rozmiary sprawiają, że nie jest to silny pies. Choć uwielbia spacery na łonie natury, to nie przebiegnie 40 kilometrów podążając za rowerem swojego właściciela. Na pinczery często decydują się osoby starsze, które mają nadzieję, że mały, całkiem niekłopotliwy i energiczny pies wniesienie do ich domu sporo radości.

Charakter pinczera miniaturowego – nie rozpieszczaj

Największym błędem popełnianym przez właścicieli pinczerów jest nadmierne rozpieszczenie. Niewielkie rozmiary i wrodzona żywiołowość sprawiają, że pies staje się domową maskotką, pociechą, której na wszystko się pozwala. Rozpieszczanie pinczera szybko daje o sobie znać. Pies staje się rozkapryszony i nieposłuszny. Bardzo szybko przyzwyczaja się do wygody i nabiera uporczywych nawyków, z którymi później trudno walczyć. Z uroczego i mądrego psa zamienia się w uciążliwego „rozrabiakę”, który wykorzystuje fakt bycia pupilkiem.

Pinczer nie lubi zostawać sam w domu, ciężko znosi rozrastanie z właścicielem. Dobrze czuje się w towarzystwie innych psów, najlepiej tej samej rasy. Nie jest to pies dla osób rzadko przebywających w domu, gdyż pinczer lubi być wciąż adorowany i nie znosi, gdy ktoś go ignoruje. Jeżeli chcesz go wychować na posłusznego i zrównoważonego psa, zapewnij mu staranne szkolenie i staraj się, by prowadził ustabilizowany tryb życia. Pinczery nie lubią rewolucji życiowych, wobec których zachowują się nieprzewidywalne i bardzo je przeżywają.

jaki charakter ma pinczer mianiaturowy

Charakter pinczera miniaturowego – wady i zalety

Najważniejsze zalety charakteru pinczera miniatury:

  • lojalność
  • chęć do zabawy
  • aktywność
  • entuzjazm
  • towarzyskość

Najważniejsze wady charakteru pinczera miniatury:

  • niechęć do pozostawiania w samotności
  • skłonność do nadpobudliwości
  • wysoka wrażliwość
  • upartość

Tagi artykułu: