Udostępnij ten artykuł.

Charakter pirenejskiego psa górskiego

Dzieje rasy pirenejskiego psa górskiego są niezwykle barwne i długie. To stara rasa psów, które służyły Baskom zamieszkującym obszary południowej Francji w okolicach Pirenejów. Pierwotnie, psy te wykorzystywane były do pilnowania owiec, jednak w swoim dorobku mają także ciągnięcie artylerii w trakcie II wojny światowej. Bardzo chętnie hodowane jako psy rodzinne, z uwagi na swoje pozytywne usposobienie. Charakter pirenejskiego psa górskiego, jest spokojny i łagodny, jednak cechuje go duża niezależność. Są to psy pewne siebie, wymagające odpowiedniego i systematycznego szkolenia. Kochają zabawę i potrzebują sporej ilości miejsca! Ich pasterski instynkt sprawia, że są to psy niezwykle czujne. Będą więc, nie tylko wspaniałymi towarzyszami, ale również świetnymi stróżami. Postaramy się przybliżyć naszym czytelnikom pirenejskiego psa górskiego – rasę coraz popularniejszą w naszym kraju.

Nie tylko charakter pirenejskiego psa górskiego sprawia, że wiele osób pokochało tę rasę i swoją miłością zaraża innych miłośników psów. Także wygląd tych psów powoduje, że zdobywają one ogromne uznanie. Zarówno wśród miłośników ras psów dużych, jak i tych, którzy osobiście wolą mniejsze rasy, pirenejski pies górski cieszy się wielkim uznaniem. Jest to pies duży i mocno zbudowany, idealny, by zapewnić bezpieczeństwo stadom owiec w trudnym klimacie Pirenejów. Jego sposób poruszania, mimo imponujących rozmiarów, jest płynny i bardzo lekki, dzięki czemu psy te są w stanie szybko reagować na zagrożenie. Posiadają gęstą, długą i elastyczną sierść. W zależności od umiejscowienia na ciele, okrywa włosowa psów pirenejskich ma różną długość. Najdłuższa szata znajduje się na ogonie i w okolicach szyi. Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie o barwie białej, białej z szarym, wilcze lub blado-żółte.

jaki charakter ma pirenejski pies górski

Pirenejski pies górski opis rasy

Jak już wcześniej wspomniano, są to duże psy o silnej budowie. Duży pies pirenejski może osiągać wysokość do 80 cm u samców i 72 cm u suk. Oczy najczęściej brązowe, powieki przylegają ściśle. Wielu właścicieli i miłośników tej rasy podkreśla, że psy pirenejskie charakteryzują się niezwykle mądrym spojrzeniem. Z całą pewnością nie jest ono pozbawione także uroku, a doświadczeni hodowcy dostrzegają w nim zawsze skłonność do zabawy i psot. Psy te posiadają mocną i silną głowę, osadzoną na umięśnionej szyi. Na tylnych łapach podwójne ostrogi. Przeciętnie, pies tej rasy żyje ok 10-12 lat, jeśli nic mu nie dolega. Psy mogą ważyć nawet do 60 kg, suki – 45 kg.

Historia tej rasy jest niezwykle bogata. Wskazują na to liczne znaleziska i odkrycia archeologiczne. Potwierdzają one, że na terenach dzisiejszej Francji, w Pirenejach, psy pasterskie żyły z ludźmi już w epoce brązu. Ich głównymi zadaniami były wówczas: pilnowanie zamków i twierdz warownych, ochrona przez złodziejami, wilkami i niedźwiedziami. Z czasem pies pasterski awansował do rangi „królewskiego” - strzegł bowiem dworów i pałaców.

Przez wiele stuleci, nie tylko piękny wygląd, ale także bojowy charakter pirenejskiego psa górskiego, zapewniał mu popularność. Pies ten doczekał się licznych określeń i skojarzeń, nazywano go m.in. „Psem na niedźwiedzie”. Mając na uwadze ten fakt, łatwo można wyobrazić sobie jak silny i odważny musi być pies pirenejski… W XVII wieku, pirenejskie psy górskie zdobywały ogromną popularność jako towarzysze bogatych osób, odwiedzających Pireneje w celach leczniczych. Rasa stała się coraz powszechniejsza wśród arystokracji, nie tylko francuskiej. Psy pirenejskie eksportowane były zarówno do Ameryki, jak i do Japonii.

pirenejski pies górski charakter psa

W 1900 roku powstało pierwsze stowarzyszeni hodowców i miłośników pirenejskiego psa górskiego. Od początku działania organizacji, jej priorytetem byłą ochrona rasy i niedopuszczanie do nielegalnych krzyżowań. Dzięki tym staraniom udało się zachować nienaruszony wzorzec rasy, którą FCI klasyfikuje w grupie II, obejmującej pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła. Według Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, należą do psów pracujących. Stopniowo, duży pies pirenejski w coraz mniejszym stopniu spełniał funkcję stróża stada, z uwagi na rozpowszechnianie się broni palnej. Ta stanowiła niezawodny i wygodniejszy sposób na niedźwiedzie, wilki i inne zagrożenia, czyhające na owce. Psy pirenejskie przejmowały więc role towarzyszy rodziny. I przyznać trzeba, że wywiązują się z niej doskonale, także dziś.

Charakter pirenejskiego psa górskiego czyni go wręcz wymarzonym towarzyszem. Fakt, że psy te kochają małe dzieci, powoduje że jest to idealny pies dla kilku pokoleń… … i jednocześnie groźny dla wszystkich tych, którzy próbują zniszczyć spokój rodziny. Pies z daleka wyczuwa obcą osobę i reaguje. Oczywiście, rolą właściciela jest odpowiednie wyszkolenie psa stróżującego i wyrobienie w nim pewnych nawyków i zachowań. Jednak nie ulega wątpliwości, że charakter pirenejskiego psa górskiego nakazuje mu reagować, kiedy tylko wyczuje że jego rodzina jest w niebezpieczeństwie.

psy duży pies pirenejski

Pirenejski pies górski charakter

Decydując się na wychowanie pirenejskiego psa górskiego, warto mieć na uwadze kilka istotnych cech jego charakteru. To właśnie one determinują zachowania psa, jego reakcje na szkolenie oraz inne czynniki zewnętrzne.

O czym należy bezwzględnie wiedzieć, chcąc poznać i ułożyć charakter pirenejskiego psa górskiego:

• są to psy o ogromnej pewności siebie. Wynika ona z faktu, że praktycznie od zawsze pirenejski pies pasterski pełnił istotną funkcję: pilnował stada bydła, chronił zamki i dwory królewskie, towarzyszył arystokracji,

• pies ten jest bardzo niezależny i często samodzielnie podejmuje decyzje. Nie znaczy to bynajmniej, że nie da się go wyszkolić i sprawić, by reagował na polecenia. Należy jednak przygotować się na długie szkolenie i wykazywać się konsekwencją,

• są to bardzo czuje psy, dlatego możemy być pewni, że na widok intruzów – bez względu na to ,czy mowa o obcych osobach, czy zwierzętach – użyją swojego potężnego głosu by odstraszyć nieproszonego gościa,

• są to psy w pełni świadome swojej siły i wartości. Ich potężna budowa daje im pewność i spokój, dlatego zazwyczaj nie reagują na zaczepki innych psów podczas spacerów. Ich godność nie pozwala im na obszczekiwanie ogrodzenia na widok przypadkowego przechodnia. Pirenejczyk ma naturę chłodnego obserwatora, który nie atakuje, jeśli nie upewni się, że to absolutnie konieczne.

charakter dużego psa pirenejskiego

• to wspaniały pies rodzinny! Z całą pewnością pokochają go wszyscy domownicy!

Tagi artykułu: