Udostępnij ten artykuł.

Charakter psa cz. 4 problem ustalania hierarchii człowiek/pies

W poprzednich częściach omawialiśmy kwestie związane z popędami, temperamentem i reakcjami typowymi dla naszych czworonożnych przyjaciół. Teraz postarajmy się przybliżyć problem ustalania hierarchii w domowym stadzie człowiek/pies. Życzymy miłej lektury!

Charakter psa – jakie błędy popełniają opiekunowie?

Nie każdy z nas nadaje się na właściciela psa. Niestety, mimo najszczerszych chęci nie wszyscy miłośnicy psów powinni decydować się na kupno lub adopcję psa. Dlaczego? Otóż, aby być dobrym opiekunem powinniśmy rozumieć język zwierzęcia i wykazywać dużą konsekwencję w działaniu. Osoby o bardzo łagodnym charakterze, niepotrafiące bronić swoich racji i bardzo uległe, z pewnością nie ułożą sobie relacji z psem w sposób zadowalający. Zwierzę natychmiast wyczuje słabość opiekuna i zechce go sobie podporządkować! Pamiętajmy, że jedynie konsekwentne prowadzenie i świadome szkolenie pozwolą nam cieszyć się z posiadania psa!

Jednym z najczęściej powielanych przez opiekunów błędów jest karmienie psa kęsami swojego posiłku. Osobnik dominujący – w tym przypadku właściciel – nigdy nie powinien odstąpić swojej porcji, chyba że skończył jeść i nie ma co zrobić z resztkami. Co więcej ten, który stoi na czele domowego stada, może odebrać co smaczniejsze kąski swoim poddanym. Oczywiście nie mówimy o wyjadaniu jedzenia z psiej miski, ale zaznaczaniu terenu w taki sposób, aby pies wiedział, że właściciel może robić wszystko na co ma ochotę, a on musi być mu posłuszny. Dobrym sposobem na zaznaczenie przewagi jest, np. wchodzenie na psie posłanie. Jednocześnie należy pamiętać, że pies nie ma prawa, aby wchodzić na łóżko swojego pana. Dominująca pozycja opiekuna może być również umocniona w czasie wykonywania zabiegów toaletowych – właściciel od szczenięcia musi przyzwyczajać psa do manipulacji wokół ciała, kiedy i jak długo zechce.

Jeżeli pies zacznie podgryzać swojego opiekuna w czasie zabawy, absolutnie nie należy mu tego darować! Pies w żadnym przypadku nie może użyć zębów – takie zachowanie świadczy o próbie przejęcia kontroli nad opiekunem. Bagatelizowanie pozornie niewinnych zachowań może skutkować rozwojem skłonności dominacyjnych i ujawnieniem się niepożądanych cech w przyszłości.

Charakter psa – jak pokazać psu, że ja tu rządzę?
Jeżeli chcemy pokazać psu, kto tu rządzi, zastosujmy się do kilku zaleceń:

  • nie głaszczmy psa wtedy, kiedy sam doprasza się pieszczot, a wtedy kiedy mamy na to ochotę.
  • jeżeli chcemy czegoś od psa, nie podchodźmy do niego, tylko przywołujmy. To my jesteśmy opiekunami i my wyznaczamy zasady.  
  • w czasie spaceru nie dajmy się przeciągać na smyczy. Jeżeli pies będzie próbował wyrwać się, albo wymusić na nas spacer w określoną stronę, stańmy i poczekajmy, aż się uspokoi.
  • nigdy nie gońmy psa. Jeżeli pies nie potrafi zachowywać się normalnie i ucieka spuszczony ze smyczy, oznacza to, że nie jest wystarczająco „dojrzały” i nie powinniśmy go z owej smyczy zdejmować.
  •  

PRZECZYTAJ:  

Jaki charakter ma Twój pies? Czy jest cholerykiem, melancholikiem

Charakter psa cz.2. Co tworzy charakter psa?

Charakter psa cz.3 Czy każdy pies musi być bohaterem?

Tagi artykułu: