Udostępnij ten artykuł.

Charakter Shih tzu

Shih Tzu (Shihtsu) są psami inteligentnymi, ciepłymi i rodzinnymi. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów ( należą do ras psów małych) potrafią jednak postawić na swoim i są dosyć niezależne. W odróżnieniu od Yorkshire Terrierów nie atakują obcych i nie starają się zawłaszczyć terytorium. Stanowią idealny wybór dla rodzin z małymi dziećmi i osób posiadających już inne zwierzęta domowe.

Postępowanie względem obcych

Jak już zostało wspomniane Shih Tzu nie atakują obcych. Wręcz przeciwnie traktują ich niemalże w ten sam sposób, co domowników. Wielką zaletą psów jest ich ufność i przekonanie, że wszyscy ludzie są dobrze i nikt nie wyrządzi im żadnej krzywdy. Takie podejście może być zgubne, dlatego też właściciele powinni pilnować swoich pupili jak oczka w głowie i nie pozwolić na zbytnie przymilanie się do nieznajomych.
 

Shih Tzu nie są typowymi przedstawicielami gatunku Canis familiaris. Wbrew ogólnie przyjętym standardom wcale nie wybierają jednego pana (przewodnika stada) i nie są mu wierne przez całe życie. Psy Shihtzu mają wielu „właścicieli” - potrafią podzielić swoją miłość na kilka części i podarować każdemu taki sam kawałek swojego serca. Psy są dość pamiętliwe, dlatego też nie zapominają żadnego czułego gestu. Za każdym razem odwdzięczają się za nie z podwójną mocą.

Psy rtasy shih tzu

Wymogi mieszkaniowe Shih tzu

Shih Tzu radzą sobie w każdych warunkach. Adaptują się zarówno do przestrzeni wiejskich, jak i miejskich, gdyż nie posiadają dużej potrzeby ruchu. Oczywiście lubią zabawy na świeżym powietrzu, ale jeżeli nie ma ku temu możliwości, zadowolą się również zabawą w domu z właścicielem. Psy są szczególnie ruchliwe i pobudliwe w wieku szczenięcym i wczesnym wieku dojrzałym. Z czasem ich energia i wigor ulatują i stają się nieco bardziej poważne i dostojne.

Wachlarz nastrojów

Niektóre psy można opisać przy użyciu jednego, góra dwóch przymiotników. W przypadku Shih Tzu (Shihtsu)jest zupełnie odwrotnie. Pies jest istnym wulkanem energii i w ciągu kilkunastu minut może przybrać kilkanaście przeróżnych póz. W jednej chwili biega szaleńczo po mieszkaniu, a zaraz kładzie się u nóg właściciela i prosi o chwilę uwagi. Część właścicieli mówi o swoich Shih Tzu, że charakterem podobne są do cyrkowego klowna. Uwielbiają akrobacje, podskakiwanie do góry i zabawy z piłką. Jest to szczególnie widoczne w czasie spacerów, gdzie zaczepiają wszystkie mniejsze i większe psy oraz „namawiają” do wspólnej zabawy.

jaki jest pies Shih tzu

Czego unikać?

Jak nie postępować z psem Shih tzu? Jakich zachowań unikać? Najlepsze i najcelniejsze odpowiedzi są oczywiście udzielane przez właścicieli tych przeuroczych stworzeń. Internauci twierdzą, że czworonogi fatalnie sobie radzą ze wszelkimi słowami krytyki. Jeżeli właścicieli podniesie nań głos, bądź też zacznie sztorcować z jakiegoś powodu, natychmiast zamykają się w sobie i uciekają do kąta. Psy Shih Tzu mogą przez pewien czas nie podchodzić do właściciela i unikać jego towarzystwa. Oczywiście po jakimś czasie ten stan przechodzi i wszystko wraca do normy.

Tagi artykułu: