Udostępnij ten artykuł.

Charakter teriera czeskiego

Terier czeski to wspaniały, spokojny i zrównoważony pies. Kocha aktywność fizyczną i będzie wiernym towarzyszem każdego, kto szuka psa, któremu nieobce są długie spacery i zabawy na świeżym powietrzu. Mimo swojej myśliwskiej natury terier czeski od lat nie ma wiele wspólnego z polowaniami, jednak łowiecka natura tej rasy nie uległa zatraceniu. Poznaj charakter teriera czeskiego i przekonaj się, jak dobrze pies ten sprawdzi się w roli towarzysza.

Terier czeski – historia

Historia rasy terier czeski swój początek ma w miejscowości Klanovice niedaleko Pragi. To właśnie tam, w 1949 roku dochodzi do pierwszych prób krzyżowania ras, mających na celu tworzenie nowej czeskiej rasy psa myśliwskiego. Za twórcę teriera czeskiego uważany jest Frantisek Horak. Jego zamysłem jest stworzenie rasy, mającej cechy lekkich psów, idealnych do polowania na średniej wielkości zwierzynę. Jako że wielu Czechów uwielbiało i nadal uwielbia polowania, pomysł wydawał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza że czeska kynologia uboga była w rodzime rasy myśliwskie. Celem Horaka było stworzenie rasy aktywnej, o doskonale rozwiniętych zmysłach węchu, wzroku i słuchu. Jednak, obok atutów typowo łowieckich, równie istotny był charakter teriera czeskiego. Twórca rasy za cel obrał sobie wyhodowanie psa, który będzie jednocześnie inteligentny, zrównoważony, aktywny i podatny na szkolenie. Rasami, które – zdaniem Horaka idealnie oddawały wszystkie powyższe cechy, były shealyam terier oraz terier szkocki. To właśnie na skutek krzyżowania tych ras powstał terier czeski, jakiego dziś znamy.

Wygląd teriera czeskiego

Terier czeski jest psem średniej wielkości. Jego optymalna wysokość w kłębie wynosi ok. 29 cm dla psa i 27 cm dla suki. Głowa teriera czeskiego ma kształt podłużnego, wąskiego klina o tępym zakończeniu. Spoczywa ona na średniej długości szyi, która jest jednocześnie dość mocno zbudowana. Skóra w tym miejscu jest dość luźna i obwisła, jednak w odróżnieniu od innych ras psów, terier czeski nie ma charakterystycznego podgardla. Wydłużony tułów nadaje psu szacownej sylwetki, lędźwie płynnie przechodzą w zad, tworząc zaokrąglony kształt. Teriery czeskie nie mają wyraźnie zaznaczonego kłębu, a ich mocno rozwinięty zad i długie lędźwie, sprawiają wrażenie siły i dużej wytrzymałości. Ogon teriera czeskiego ma długość od ok 18 do 20 cm. Dość gruby, opada, tworząc lekkie zagięcie w końcowej części.

Zarówno przednie, jak i tylne łapy psa są proste, dobrze umięśnione i charakteryzują się silną kością. Jeśli chodzi o sierść, terier czeski posiada długą, cienką i jednocześnie mocną okrywę włosową. Sierść nie jest zbyt bujna, a do utrzymania prawidłowej kondycji włosa, niezbędne jest regularne strzyżenie. Nie należy dopuszczać, aby długość sierści psa przekraczała 1,5 cm. Jedynym miejscem, gdzie nie strzyżemy sierści, jest przednia część głowy. Znajdująca się tam sierść tworzy brodę i wąsy.

Terier czeski może mieć dwa rodzaje umaszczenia:

• niebieskoszare,

• mleczno-kawowe (odcień brązu).

W obu przypadkach dopuszczalne są niewielkie znaczenia w kolorze białym, szarym lub żółtym, które mogą występować na całym ciele psa. Niedopuszczalna jest jednak sytuacja, w której kolor dodatkowy przeważa nad górną maścią.

Jaki jest charakter teriera czeskiego?

Które jego cechy są najbardziej pożądanymi? Opisując temperament i usposobienie popularnego”Czecha”, należy mieć na uwadze, że asa ta już od lat nie jest wykorzystywana do udziału w polowaniach – oczywiście poza sporadycznymi przypadkami. Jednak nie oznacza to, że psy utraciły swój myśliwski charakter. Nade wszystko, są to jednak przyjacielskie i niezwykle sympatyczne psy, które doskonale nadają się do towarzystwa. Idealnie sprawdzają się w roli przyjaciela rodziny – kochają aktywność na świeżym powietrzu, lubią ruch i stale szukają sobie jakiegoś zajęcia. Ich spokojny i zrównoważony charakter sprawia, że są to psy, które nie nadużywają agresywnych zachowań i pomimo dystansu, jaki zachowują w stosunku do obcych, ich hodowla nie przysporzy nam większych trudności.

Terier czeski – atuty myśliwskie

Mimo że współcześnie terier czeski nie jest już psem hodowanym wyłącznie przez myśliwych, nie oznacza to, że na drodze ewolucji zatarły się jego łowieckie walory. Myśliwski charakter teriera czeskiego, także dziś determinuje wiele zachowań tej rasy. Ten średniej wielkości pies, stworzony z myślą o polowaniach na borsuki i lisy, charakteryzuje się takimi cechami jak: • doskonały węch, • bardzo dobry słuch, • wrodzona aktywność, • dobrze rozwinięty instynkt tropicielski, • szybkość, • zamiłowanie do aktywności.

Czy to właściwy pies do towarzystwa?

Terier czeski, pod warunkiem odpowiedniego wychowania i przestrzegania kilku reguł, będzie idealnym psem do towarzystwa. Głównie dzięki swojemu spokojnemu i zrównoważonemu usposobieniu. Rasa ta, mimo że wywodzi się od ras zdecydowanie bardziej aktywnych i „ostrych”, postrzegana jest jako niezwykle łagodna. Charakter teriera czeskiego czyni z niego psa, który uwielbia wspólne spacery, bieganie, a także zabawę. Warto jednak zapewnić mu ciekawe zajęcie, bo w przeciwnym razie, znajdzie je sobie sam – może to być gryzienie butów czy niszczenie mebli.

Terier czeski, a dzieci

Terier czeski to pies kochający dzieci – z pewnością będzie w ich towarzystwie czuł się dobrze. Należy jednak uważać, by zachowania dziecka nie były zbyt natarczywe lub prowokujące.

Czy teriery czeskie są podatne na szkolenie?

Szkolenie teriera czeskiego nie jest procesem bardzo skomplikowanym ani trudnym. Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę fakt, że psy te przystosowane są do surowego, myśliwskiego wychowania, a ich osobowość oparta jest na dyscyplinie. Chętnie słuchają komend i uczą się nowych rzeczy. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych ras, również tutaj decydująca jest konsekwencja osoby szkolącej.

Pies do domu czy do mieszkania?

Terier czeski jest psem, który uwielbia aktywność na świeżym powietrzu, jednak równie dobrze radzi sobie w mieszkaniu. Jeśli zadbamy o codzienną dawkę ruchu podczas spaceru i zabawy, trzymanie teriera czeskiego w niezbyt przestronnym mieszkaniu nie będzie wielkim problemem.

Terier czeski – słaby pies obronny?

Spokojny i zrównoważony charakter teriera czeskiego nie czyni z niego psa idealnego do obrony. Owszem – jest to rasa dość głośna i chętnie szczekająca, jednak zdecydowanie lepiej spełniająca się w roli stróża czy towarzysza niż psa obronnego.

Tagi artykułu: