Udostępnij ten artykuł.

Charakterystyka Pudli

Nie każdy Pudel jest taki sam. Hodowcy rozróżniają aż cztery odmiany w obrębie grupy Pudli. Należą do nich: Pudel toy, Pudel miniaturowy, Pudel średni oraz Pudel duży. Czy znajdujemy jakieś cechy wspólne pomiędzy tymi odmianami? Co je łączy, a co dzieli? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na wszystkie, Państwa pytania.

Pudel Toy

Pudel Toy jest najmniejszą odmianą Pudla. Jego wysokość w kłębie kształtuje się w granicach 25-28 centymetrów, zaś waga nie przekracza zazwyczaj pięciu kilogramów. Pudel Toy został prawdopodobnie wyhodowany we Francji, jednak nie istnieją bezpośrednie źródła, potwierdzające tę tezę. Hipotetyczną ojczyzną Pudla mogą być również Niemcy lub Dania.
Cechami charakterystycznymi dla rasy są: długie, przylegające do pyska uszy oraz kwadratowa sylwetka. Wygląd Pudli w odmianie toy jest tożsamy do wyglądu innych przedstawicieli grupy.

Zachowanie i temperament Pudli

Pudle są czworonogami wesołymi i radosnymi z natury. Uwielbiają ruch i świeże powietrze. Szybko przywiązują się do właścicieli i do członków ich rodzin. Mogą żyć zarówno w miastach, jak i na wsiach- nie ma żadnych szczególnych zaleceń odnośnie do miejsca ich bytowania. Warto wspomnieć, że Pudle nie tolerują obcych i mają problemy z przełamaniem niechęci do nieznajomych.
Pudle Toy są wyrafinowanymi czworonogami i wymagają stałej pielęgnacji. Właściciele muszą pamiętać o regularnym odwiedzaniu salonów fryzjerskich i strzyżeniu czworonoga. Groomerzy wyróżniają trzy typy strzyżenia pudelków:

Pet Clip (zwane też Puppy Clip), English Sadle Clip oraz Continental Clip.
Cięcie Pet Clip można rozpoznać po charakterystycznym pomponie na ogonie. W strzyżeniu English Sadle pompony występują na stawach kończyn i na ogonie, zaś w wersji kontynentalnej - na biodrach (oraz bransoletki wokół kostek). Strzyżenie Clip jest bodaj najtrudniejsze i wymaga największej wprawy. Groomer musi pozostawić, bowiem krótką sierść na brzuchu, kufie, policzkach, podgardle i łapach, zaś dłuższe włosy zachować na kończynach i głowie. Włosa na szyi wymaga specjalnego modelowania. W English Sadle wygolone zostają tylne obszary ciała; pełna okrywa włosowa pozostaje od talii po głowę.

Dwa Pudle

Pudle psy miniaturki, podobnie jak i toye, należą do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Jako, że wygląd i zachowanie Pudla miniaturowego nie różni się od standardów wyznaczonych dla pozostałych odmian, skupimy się na wywołaniu różnic.
Pudle miniaturki występują w jednolitych typach umaszczeń. Dopuszczalnymi kolorami włosa są: biały, czarny, srebrny, morelowy, niebieski etc. Niektóre kraje dopuszczają występowanie osobników dwukolorowych, jednak w niniejszym artykule nie zajmujemy się partykularnymi ustaleniami.
Pudle miniaturki różnią się od toyów jedną, istotną rzeczą - fryzurą. Groomerzy wyróżniają kilka typów fryzur dla psów, spośród których wymienić należy: fryzurę „lwią”, puppy clip i federal.
Pies uczesany w stylu „lwa amerykańskiego” ma wyraźnie wymodelowany włos na partii grzbietowej. Na kończynach przednich i tylnych oraz na ogonie typowe pompony. Niektóre partie ciała takie jak brzuch czy kończyny pozostają całkowicie gołe. Głowa, uszy, kark i część grzbietu są pokryte normalnym włosem.
„Lion Continental” nie różni się zbytnio od wersji amerykańskiej. Jedyną, istotną różnicą jest brak pomponów na lędźwiach i ogonie.

Strzyżenie w stylu puppy clip również nie należy do najprostszych. Szyja psa jest podkreślona poprzez wykonanie odpowiedniego cięcia, przednie kończyny pozostają porośnięte długim włosem, zaś brzuch, łapy, nasada, policzki, podgardle i kufa – całkowicie wygolone. Szyja, tylna część grzbietu i łapy – włos modelowany. Pozostałe obszary – lekko przystrzyżone.

W cięciu federal sierść pozostaje długa na łapach, głowie i ogonie, zaś krótsza na korpusie. Brzuch, stopy, nasada ogona, kufa, policzki, podgardle są prawie zupełnie wygolone. Łapy, głowa, uszy są pokryte długim, odpowiednio modelowanym włosem. Występują charakterystyczne pompony.

Krótka charakterystyka Pudli średnich

Pudle średnie uchodzą za psy zdrowe i długowieczne. Nie sprawiają większych problemów wychowawczych i są raczej ugodowymi psami. Wymagają jednak wzmożonej pielęgnacji, która dla niedoświadczonego właściciela może się jawić jako problematyczna. Konieczną, codzienną czynnością pielęgnacyjną jest czesanie psa i układanie włosa. Pudle są znane ze swej pięknej, błyszczącej sierści, która wymaga odpowiedniego zaangażowania pielęgnacyjnego i poświęcenia dużej ilości czasu. Oprócz czesania niezbędne są również regularne kąpiele. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć włos psa ręcznikiem i poddać go suszeniu. W trakcie suszenia delikatnie przeczesujemy włosa psa, uważając, aby się nie poplątał i skołtunił. Jeszcze przed suszeniem delikatnie rozdzielamy pasma włosów i nakładamy na nie odżywkę.

Pudle rasa psow


Pielęgnacja psa może wydać się nużąca, ale wielu behawiorystów twierdzi, że przynosi korzyść nie tylko czworonogowi, ale także właścicielowi. Czesząc psa, możemy się wyłączyć i zrelaksować. Zacieśniamy przy tym więź ze zwierzęciem i zawiązujemy pewną nić porozumienia.
Pudle są w pewien sposób uodpornione na zabiegi pielęgnacyjne i nie reagują na nie agresywnie.

Krótka charakterystyka Pudli dużych

Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z Pudlem dużym, czy Pudlem miniaturowym, nie powinniśmy zapominać o regularnej i starannej pielęgnacji zwierzęcia. W przypadku Pudli dużych i średnich obowiązują te same modele strzyżenia, co u pudlów miniaturowych. Oczywiście można wprowadzać pewne modyfikacje, jednakże preferowane jest zachowanie zasad stylu kontynentalnego.
Pudel duży jest dość kłopotliwy w pielęgnacji zważywszy na obecność niesfornego, podszerstka, tworzącego kędziory. Właściciel musi, zatem uzbroić się w cierpliwość i możliwie jak najczęściej czesać włos swojego pupila.

Pudle do adopcji i Pudle w potrzebie

Jeżeli wizja opieki nad szalenie wymagającym zwierzęciem nie jest dla Państwa przerażająca, serdecznie zachęcamy do przygarnięcia pod swój dach tych uroczych stworzeń. W Polsce funkcjonuje również wiele punktów hodowlanych, w których można zakupić Pudle, reprezentujące każdą z wyżej wymienionych odmian. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z informacjami zawartymi w zakładce hodowle (Pudle hodowle).

Tagi artykułu: