Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Chart afrykański Azawakh

Chart afgański AZAWAKH

Historia

Pierwsze charty pojawiły się na obszarze południowej Sahary już w czasach starożytnych. Pierwotnie pełniły rolę psów myśliwskich, stróżujących i towarzyszących człowiekowi. Wiadomo że towarzyszyły plemionom koczowniczym południowej Sahary w czasie polowań m.in. Tuaregom. Nomadzi, doceniając czujność czworonogów, wykorzystywali je także do pilnowania osad. W przeciwieństwie do większości chartów Azawakh często pracują w stadzie – razem odganiają drapieżniki i polują. Badania genetyczne pozwoliły ustalić, że charty pochodzą od afrykańskich psów pariasów i są blisko spokrewnione ze sloughi z północno-zachodniej Afryki. Rasa zachowała wiele cech psów pierwotnych m.in. umiejętność polowania w grupie, dużą nieufność wobec nieznanego, silnie rozwinięty instynkt stróżowania, tworzenie hierarchii w obrębie stada, specyficzne wokalizowanie, występowanie dodatkowej pary zębów przedtrzonowych oraz silnie rozwinięty instynkt kopania nor. Suki mają cieczkę tylko raz do roku.

chart afrykański azawakh

Chart afrykański Azawakh

W ojczyźnie Azawakha hodowla wygląda inaczej niż w Europie czy wśród Beduinów z północy. Nomadzi z Sahel nie stosują się do zasad selektywnej hodowli i nie wiedzą, czym jest czystość rasy. Zaraz po urodzeniu decydują, które szczenięta pozostaną przy życiu; na jedno obozowisko przypada tylko jedna suka, a ojcem zostaje dominujący samiec.

Wygląd

Sylwetka psa rasy Chart afrykański wpisana jest w prostokąt, co oznacza, że wysokość w kłębie jest nieco większa od długości mierzonej od kłębu do nasady ogona. Średnia wysokość w kłębie dla dorosłego osobnika wynosi od 64 do 74 centymetrów. Suki są niższe i mierzą od 60 do 70 centymetrów. Waga dla dorosłego psa kształtuje się w przedziale 15-25 kilogramów. Suki są średnio o 5 kilogramów lżejsze od samców. Kościec i muskulatura psa wyraźnie rysują się pod cienką i suchą skórą. Głowa dopasowana do wielkości tułowia, nieco sucha i wydłużona acz nieprzesadnie. Prawie płaska czaszka również sprawia wrażenie wydłużonej. Łuki brwiowe, stop oraz bruzda czołowa słabo zaznaczone w przeciwieństwie do wydatnego guza potylicznego. Oczy czworonoga przybierają ciemną albo bursztynową barwę, są dość duże i stosunkowo głęboko osadzone, migdałowatego kształtu. Uszy przylegające do czaszki, dość szerokie u podstawy, trójkątne. Dość długa i szczupła szyja wydaje się lekko wysklepiona. Sylwetka psa sprawia wrażenie bardzo dostojnej i delikatnej; skóra jest dość elastyczna i nie tworzy podgardla.

Chart afrykański Azawakh

Chart afrykański Azawakh suczka hodowlana

Zad ukośny, przedpiersie niezbyt szerokie. Długi i suchy ogon pokryty takim samym włosem jak reszta ciała. Kończyny są ustawione prostopadle do podłoża, idealnie proste. Doskonale harmonizują z sylwetką i przydają jej dostojeństwa i godności. Łapy są zaokrąglone, o zwartych palcach. Okrywa włosowa, jak zostało wcześniej powiedziane, jest krótka i delikatna. Brzuch nieowłosiony. Umaszczenie różnorodne – od piaskowego do ciemnego płowego. Na głowie występuje niekiedy delikatna maska i biała strzałka. Na kończynach obligatoryjne białe znaczenia (zdjęcia psa mogą Państwo znaleźć w naszej galerii). Podstawowym punktem oceny rasy i jej cechą charakterystyczną jest gładki i lekki chód. Psy, dzięki swojej smukłej budowie ciała, mają bardzo sprężyste ruchy. Bez problemu przechodzą w stęp, kłus i galop. Pamiętajmy, że charty nie polują po węchu, ale za pomocą zmysłu wzroku, w związku z czym muszą utrzymywać zwierzynę cały czas w polu widzenia.

Psy osiągają między 64 a 74 cm wysokości w kłębie. Suki mierzą od 60 do 70 cm. Waga ciała dorosłych psów oscyluje w granicach 20-25 kg. Suki są lżejsze i ważą od 15 do 20 kg.

Reoroduktor Chart afrykański Azawakh

Chart afrykański Azawakh młody pies

Chart afrykański Azawakh zachowanie i charakter

Pies rasy Azawakh jest niezależny i ma dominujący charakter (cecha typowa dla chartów). Czworonogi potrzebują konsekwentnego, odpowiedzialnego właściciela, który podejmie trud przeprowadzenia szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Sloughi Tuaregów musi wiedzieć, że nie stoi na czele domowej hierarchii i bezwzględnie podporządkować się swojemu panu. O ile ustawienie relacji pies-pan nie sprawia większych problemów, o tyle relacje psa z pozostałymi członkami rodziny mogą być dość napięte. Azawakh nie nadaje się raczej dla rodzin z małymi dziećmi – nie ma cierpliwości do najmłodszych.
Do obcych podchodzą z dystansem, nie lubią się integrować. Mają jednak doskonałą pamięć i jeżeli raz pokażemy, kto jest przyjacielem, następnym razem podejdą do tej osoby z większym zaufaniem.

Użytkowność

Charty nie są szczególnie popularne na terenie Europy i obu Ameryk. Większa część populacji pozostaje w rękach afrykańskich myśliwych, którzy cenią sobie ich niebywałe zdolności myśliwskie i wytrzymałość. Przy sprzyjających warunkach psy mogą pobiec z prędkością do 65 km/h. To psiak który podczas polowanie kieruje się wzrokiem a nie węchem.

Suka z młodymi rasy Chart afrykański AZAWAKH

Chart afrykański Azawakh suka z młodymi

Zdrowie i Pielęgnacja

Rasa Chart afrykański Azawakh jest generalnie zdrowa i odporna. W niektórych liniach zdarzają się epilepsja i syndrom Wobblera (choroba neurologiczna).
Pielęgnacja nie jest skomplikowana. Krótki włos psa wymaga sporadycznego przeczesywania.

Wysokość: Dorosły osobnik osiąga średnio od 64 do 74 centymetrów wysokości w kłębie. Suki są niższe i mierzą od 60 do 70 centymetrów.

Masa: Dorosły pies Azawakh powinien ważyć od 20 do 25 kilogramów. Suki są średnio o 5 kilogramów lżejsze od samców i ważą od 15 do 20 kilogramów.

Umaszczenie: Umaszczenie od piaskowego do ciemnego płowego. Na kończynach występują zawsze białe znaczenia. Niektóre osobniki mają również maskę i strzałkę na głowie.

Pielęgnacja: Włos psa jest krótki i delikatny, nie wymaga złożonych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa.

Rodzina: Charty afrykańskie wymagają podstawowego szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Podporządkowują się jedynie swojemu właścicielowi. Nie powinny mieszkać w rodzinach z małymi dziećmi. Potrzebują dużo ruchu i aktywności fizycznej, zatem nie powinny mieszkać w miastach. Psy rasowe Azawakh można od jakiegoś czasu zakupić w polskiej hodowli. Cena za rasowe szczenię nie przekracza 3000 złotych.

Inne nazwy: azawakh, ang. tuareg sloughi (sloughi Tuaregów)

Klasyfikacja FCI - Grupa X, sekcja 3, wzorzec nr 307. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: