Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Chart angielski Greyhound

Chart angielski GREYHOUND

Historia

Chart angielski Greyhound to jedna z najstarszych ras psów na świecie, której korzenie sięgają starożytnego Egiptu, gdzie psy były mumifikowane i chowane razem ze swoimi właścicielami. Wizerunki czworonogów przypominających wyglądem charty angielskie są często spotykane w hieroglifach; ich sylwetki zdobiły także starożytne egipskie grobowce. Z przekazów historycznych dowiadujemy się, że greyhoundy były bardzo poważane przez wyższe warstwy społeczne. Jednego z nich, imieniem Peritas, miał posiadać Aleksander Wielki.
Greyhoundy są także wymieniane na kartach wielu starożytnych dzieł m.in. w Odysei, gdzie jedynym, który rozpoznał powracającego po dziesięciu latach tułaczki Odyseusza, był właśnie chart imieniem Argos.
Do Europy greyhoundy zostały sprowadzone przez Rzymian; na Wyspy Brytyjskie trafiły wraz z Fenicjanami. Od tysięcy lat pełniły funkcje psów myśliwskich, których zadaniem było dogonić i przechwycić zdobycz. Były mocno nastawione na współpracę i nigdy nie polowały samodzielnie.
Charty nigdy nie były psami pospolitymi; od XI do XIV wieku prawo brytyjskie oficjalnie zakazywało ludziom z plebsu posiadania psa tej rasy pod groźbą śmierci.

Miss Ameryki Margaret Gorman i chart angielski greyhound "Long Goodie", kwiecień 1925 rok

Miss Ameryki Margaret Gorman i chart angielski greyhound "Long Goodie", kwiecień 1925 rok, fot. National Photo Company

Pochodzenie nazwy greyhound nie jest do końca jasne. Jedna z teorii zakłada, że na samym początku wszystkie psy miały po prostu szarą maść. Inna hipoteza głosi, że nazwa pochodzi od staroangielskich słów ‘grei’, czyli ‘pies’, oraz ‘hudr’, czyli ‘myśliwy’.

Wygląd

Chart angielski greyhound to silnie zbudowany czworonóg, o prawidłowej postawie i wspaniałych proporcjach, mocnym umięśnieniu i harmonijnej budowie ciała. Głowa długa, umiarkowanej szerokości. Czaszka płaska. Stop nieznacznie zaznaczony. Szczęki silne, o wyraźnej rzeźbie, mocne. Zgryz idealnie nożycowy, regularny i kompletny, co oznacza, że siekacze górne ściśle zachodzą na dolne, przykrywając je, i osadzone są prostopadle do szczęk. Oczy błyszczące, inteligentne, owalnego kształtu, ukośnie osadzone. Pożądane ciemne. Uszy małe, w kształcie płatka róży, delikatne. Szyja długa, muskularna, elegancko wygięta. Dobrze osadzona w łopatkach. Grzbiet dość długi, szeroki. Lędźwie mocne, lekko wysklepione. Klatka piersiowa głęboka i pojemna, stwarzająca wystarczająco dużo miejsca dla serca. Żebra są długie, wysklepione i sięgające daleko ku tyłowi. Słabizna mocno podkasana. Ogon długi, osadzony dość nisko, mocny u nasady, stopniowo zwężający się ku końcowi, noszony nisko, lekko zakrzywiony. Łokcie, śródręcza i palce nie wykręcone na zewnątrz ani do wewnątrz.

Rasa psa Chart angielski Greyhound

Jeden z najszybszych psów Chart angielski Greyhound

Łopatki ukośne, mocno nachylone ku tyłowi, muskularne, ale nie przesadnie umięśnione, wąskie, wyraźnie zarysowane w okolicy kłębu. Łokcie ustawione w jednej linii pionowej z końcem łopatek, swobodne w ruchu. Przedramię długie, proste, o mocnym i suchym kośćcu. Śródręcze umiarkowanej długości, lekko nachylone. Łapy średniej długości o zwartych, dobrze wysklepionych palcach i mocnych opuszkach. Tułów i zad dobrze rozwinięte i dobrze związane. Pies w pozycji stojącej kryje dużo ziemi. Uda i podudzia szerokie, muskularne zdradzające dużą siłę napędową. Stawy kolanowe dobrze kątowane. Stawy skokowe  nisko osadzone, nie zwrócone ani na zewnątrz, ani do wewnątrz. Łapy średniej długości o zwartych, dobrze wysklepionych palcach i mocnych opuszkach. Włos delikatny i zwarty. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czarne, białe, czerwone, niebieskie, błękitne, płowe, jasno płowe, pręgowane, lub którykolwiek z tych kolorów z białymi znaczeniami, łaciate.

Samce Greyhoundów osiągają zazwyczaj od 71 do 76 cm wysokości w kłębie i ważą od 27 do 40 kg. Niemniej, przyjmuje się, że waga dorosłego osobnika nie powinna przekraczać 36 kg. Suki są zazwyczaj mniejsze od psów i mierzą od 65 do 71 cm, a ich waga nie przekracza 34 kg.


  • Chart angielski Greyhound

  • Chart angielski Greyhound

  • Greyhound

Chart angielski GREYHOUND charakter i zachowanie

Greyhoundy są spokojne, łagodne i lojalne wobec swoich właścicieli. Nie sprawiają większych problemów wychowawczych i szybko przystosowują się do życia w nowym miejscu. Doskonale radzą sobie w kontaktach z dziećmi i nie są wobec nich agresywne.
Greyhoundy, jak to charty, potrafią być jednak bardzo zmienne. Zdarza się, że jednego dnia przywitają nas z największym entuzjazmem, zaś drugiego niezauważalnie przemkną do pokoju i zaszyją się w jakimś spokojnym miejscu. To zupełnie naturalne zachowanie – charty nigdy nie będą bezwarunkowo posłuszne i bezmyślnie wpatrzone w swojego opiekuna.
Warto także pamiętać, że chart jest psem, który ma duże skłonności do pogoni. W czasie spacerów po parku nie powinniśmy spuszczać go ze smyczy, bo istnieje duże ryzyko, że popędzi za ruchomym obiektem. Pomimo wrodzonej skłonności do pogoni, są doskonałymi psami rodzinnymi.

Suczka Moby Chart angielski greyhound

Suczka Moby Chart angielski Greyhound, fot. David Merrett


Jeżeli chcemy, aby nasz czworonóg był szczęśliwy, powinniśmy pomyśleć o wyścigach psów lub coursingu. Uczestnictwo w zawodach jest dobrym sposobem na wyżycie się i uwolnienie naturalnych instynktów.
Cechą właściwą dla rasy jest bardzo duże zapotrzebowanie na sen. Psy potrafią spać nawet kilkanaście godzin na dobę! Ciekawostką jest, że osiągają rekordową prędkość na wyścigach - 72 km/h.

Zdrowie i Pielęgnacja

Psy nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Proces linienia jest u nich znikomy.
Charty angielskie Greyhoundy są podatne na bolesne owrzodzenia skóry i mogą cierpieć na problemy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Często odnotowywanym schorzeniem jest skręt żołądka. Charty mają również wyższy poziom czerwonych krwinek aniżeli inne rasy, zatem powinny pozostawać pod stałą kontrolą weterynaryjną. Z racji tego, że nie posiadają podszerstka, są niekiedy błędnie nazywane psami hipoalergicznymi. Średnia długość życia psów wynosi od 10 do 13 lat.

Suczka Chart angielski Greyhound

Suczka MISSI Chart angielski Greyhound

Wysokość: Psy osiągają od 70 do 76 cm wysokości w kłębie. Suki są niższe i mierzą średnio od 65 do 71 cm.

Waga: Waga psa waha się w granicach 23-36 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: czarne, białe, czerwone, niebieskie, błękitne, płowe, jasno płowe, pręgowane, lub którykolwiek z tych kolorów z białymi znaczeniami, łaciate.

Pielęgnacja: Wystarczy okazjonalne przeczesywanie włosa.

Zdrowie: Charty są podatne na bolesne owrzodzenia skóry i mogą cierpieć na problemy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Często odnotowywanym schorzeniem jest skręt żołądka.

Rodzina: Greyhoundy są bardzo spokojnymi i rodzinnymi psami. Nie przeszkadza im obecność dzieci. Jako że posiadają silny instynkt łowiecki, nie powinny być trzymane w domu z innymi zwierzętami. Mają duże zapotrzebowanie na ruch.

Inne nazwy: ang. english greyhound, chart angielski

Cena szczeniąt Greyhounda to koszt od 1500 do 3500 dolarów ( Źródło nextdaypets.com).

Klasyfikacja FCI - grupa X, sekcja 3, nr wzorca 158.

Tagi artykułu: