CHART ARABSKI (Sloughi) (Sloughi,Arabian Greyhound)
Historia
Psy w typie Vertragus, przodkowie współczesnych sloughi, mają starożytny rodowód. Ich wizerunki zostały uwiecznione na licznych mozaikach znalezionych w Afryce Północnej w tym najpiękniejszej odkrytej w tunezyjskim mieście El Djem pochodzącej z 3000 r. p.n.e. Mozaika ukazuje polowanie na zające z jeźdźcami, czterema chartami oraz dwoma psami italskimi. Właśnie owa obecność psów europejskich tłumaczy różnice między dzisiejszym sloughi a gładkowłosym saluki. Psy w typie sloughi prawdopodobnie skrzyżowały się z psami europejskimi na gruncie północnej Afryki, przyczyniając się do rozwoju współczesnego typu psów.
Odkrycie sloughi zawdzięczamy Francuzom, którzy od 1830 roku posiadali kolonie w Afryce (zajęcie Algierii) i zabierali stamtąd egzemplarze rasy do swojej ojczyzny. Także znany malarz niderlandzki August de Grass przywiózł w 1898 r. 3 egzemplarze rasy z Algierii, dając początek holenderskiej hodowli chartów arabskich.
W większości obszarów występowania sloughi istnieją odmiany regionalne. Powojenne hodowle europejskie zostały odbudowane przeważnie z importu z Algierii, Tunezji oraz Maroka.
Chart arabski (Sloughi), fot. Photo Evenements 54
Wygląd
Chart arabski Sloughi to pies o bardzo szlachetnym i eleganckim wyglądzie. Uderzająca jest delikatność tkanek i suchość mięśni. W przypadku samca idealna wysokość w kłębie wynosi 70 cm, a długość skośna tułowia od 67 do 68 cm. Idealna wysokość w kłębie dla suk to 65 cm, a długość skośna tułowia 62-63 cm. Stosunek między długością skośną tułowia a wysokością w kłębie wynosi 0,96 (9,6 do 10), stosunek wysokości klatki piersiowej do wysokości w kłębie – 0,4 (4 : 10), zaś stosunek długości kufy do długości głowy – 0,5 (1 : 2). Z profilu głowa jest wydłużona, elegancka, szczupła, ale dość duża. Widziana z góry tworzy bardzo wydłużony klin. Czaszka stanowi najszerszą część. Głowa zwęża się aż do wierzchołka nosa. Czaszka jest dość szeroka; widziana z profilu – płaska. Pomiędzy uszami czaszka mierzy od 12 do 14 cm. W tylnej partii jest wyraźnie zaokrąglona i harmonijnie zakrzywia się na boki. Łuki jarzmowe ledwie widoczne. Bruzda czołowa bardzo słabo zaznaczona. Grzebień i guz potyliczny ledwie widoczne. Stop bardzo słabo zaznaczony. Wierzchołek nosa czarny, dość duży, nie spiczasty. Nozdrza rozwarte. Nie podtrzymywany przez kościec wierzchołek nosa lekko opada ku dołowi. Kufa w kształcie wydłużonego klina, chociaż nie przesadnie; tej samej długości co czaszka. Grzbiet nosa prosty od połączenia z czaszką. Wargi cienkie, elastyczne, przykrywające dokładnie żuchwę. Spojenie warg możliwie jak najmniej widoczne.
Zęby prawidłowo wykształcone. Szczęki silne, regularne. Zęby ustawione w zgryzie nożycowym. Oczy duże, ciemne, dobrze osadzone w oczodole. Czasami powieki lekko skośne. Wyraz oczu łagodny, nieco smutny, spojrzenie nostalgiczne. Przy jasnych maściach oko jest zazwyczaj koloru bursztynowego. Brzegi powiek pigmentowane. Uszy osadzone wysoko, nieco powyżej linii oczu, opadające, przylegające do czaszki, niezbyt duże, trójkątne, lekko zaokrąglone na końcach. Szyja długa, górna linia lekko wysklepiona; równa długości głowy. Skóra cienka, dobrze napięta, pozbawiona podgardla.
Suczka Charta arabskiego Sloughi
Włos jest krótki. Górna linia tułowia delikatna; występują harmonijne krzywizny. Guzy biodrowe wyraźnie widoczne. Wysokość w guzach biodrowych równa lub nieco wyższa od wysokości w kłębie. Kłąb wyraźny. Grzbiet krótki, niemal poziomy. Lędźwie krótkie, suche, szerokie, lekko wysklepione. Zad kościsty, szeroki, ukośny, ale nie spadzisty. Przedpiersie niezbyt szerokie. Klatka piersiowa także niezbyt szeroka, sięgająca zaledwie do łokcia, długa. Żebra płaskie. Mostek długi, uniesiony. Brzuch i boki podkasane. Linia dolna tworzy regularną krzywiznę, wznoszącą się ku górze. Ogon cienki, suchy, osadzony na przedłużeniu zadu, noszony poniżej linii grzbietu, sięgający co najmniej do guza piętowego. W spoczynku na końcu wyraźnie zakręcony ku górze. Łopatki długie i ukośne. Ramię mocne. Przedramię o mocnym kośćcu i dobrym umięśnieniu. Nadgarstek i śródręcze elastyczne i mocne. Płaskie mięśnie i wyraźnie widoczne ścięgna w kończynach tylnych. Udo płaskie, muskularne. Podudzie długie, dobrze umięśnione. Staw skokowy mocny, dobrze ukątowany. Śródstopie także mocne. Łapy szczupłe, owalne wydłużone, u wielu lekkich sloughi mają wyraźnie kształt łapy zajęczej. Dwa środkowe palce wyraźnie wystające przed pozostałe. Pazury czarne lub kolorowe. Skóra cienka, dobrze przylegająca do tułowia, nie tworząca fałd ani podgardla. Włos bardzo krótki, zwarty, delikatny. Umaszczenie od jasno piaskowego do piaskowo rudego, przez wszystkie odcienie, z czarną maską lub bez, z czarnym czaprakiem lub bez, z czarnym pręgowaniem lub bez, z czarnym nalotem lub bez.
Psy osiągają od 66 do 72 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą średnio od 61 do 68 cm. Charty ważą ok. 24 kg.
CHART ARABSKI (Sloughi) charakter i zachowanie
Sloughi są psami wiernymi i oddanymi swojemu opiekunowi. Przywiązują się do wszystkich członków rodziny i są przyjaźnie nastawione do dzieci. Posiadają cechy obrończe – w razie potrzeby ochronią swojego pana. Nie są agresywne, niemniej do obcych podchodzą z pewnym dystansem i nie szukają z nimi kontaktu. Sloughi nie są, w odróżnieniu od greyhounda czy whippeta, sprinterami, ale długodystansowcami i terenowymi biegaczami; rozwijają prędkość na długich dystansach. W cięższym terenie sloughi radzi sobie znacznie lepiej niż greyhound.
Psy są dość szczekliwe. Opiekun powinien pamiętać o wczesnej socjalizacji i konsekwentnym prowadzeniu. Jak wszystkie charty sloughi są dość niezależne i nigdy nie będą bezwzględnie posłuszne. Musimy się z tym pogodzić – taka ich natura.
Młody Chart arabski
Zdrowie i Pielęgnacja
Chart arabski Sloughi jest generalnie zdrową rasą. Osobniki obciążone wadami genetycznymi powstałymi na skutek krewniaczych krzyżowań prawie w ogóle się nie zdarzają. Zważywszy na niemal całkowity brak warstwy tłuszczu pies może bardzo szybko marznąć.
Pielęgnacja sloughi jest prosta, gdyż pies praktycznie nie linieje. Wystarczy okazjonalne przetarcie zwilżoną ściereczka lub kawałkiem irchy.
Wysokość: Psy osiągają od 66 do 72 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą średnio od 61 do 68 cm.
Waga: Charty arabski ważą ok. 24 kg.
Umaszczenie: Umaszczenie od jasno piaskowego do piaskowo rudego, przez wszystkie odcienie, z czarną maską lub bez, z czarnym czaprakiem lub bez, z czarnym pręgowaniem lub bez, z czarnym nalotem lub bez.
Zdrowie: Chart arabski Sloughi są generalnie zdrową rasą.
Pielęgnacja: Pielęgnacja nie sprawia większych problemów.
Rodzina: Psy są bardzo przywiązane do swojego opiekuna. Uwielbiają spędzać z nim czas. Tolerują dzieci i inne zwierzęta. Mają silnie rozwinięty instynkt terytorialny. Wymagają konsekwentnego szkolenia i prowadzenia.
Kraj pochodzenia: Maroko
Inne nazwy: sloughi, ang.arabian greyhound, chart z Maghrebu, arabski greyhound.
Cena szczeniąt z rodowodem 1500 - 3000 złotych. Źródło (Psy, Psiaki).
Klasyfikacja FCI - grupa X, sekcja 3 (charty krótkowłose), nr wzorca 188. Nie podlega próbom pracy.