Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Chart kirgiski TAJGAN

Chart kirgiski TAJGAN to bardzo charakterystyczny pies o aerodynamicznej budowie ciała,  osiągający zawrotne prędkości.  Potrafi biec z prędkością nawet do 72km/h (w przypadku charta wyścigowego). Co ciekawe, chart podczas pogoni za zwierzyną nie kieruje się węchem, a wzrokiem. Ze względu na jego zdolności myśliwskie nazywany jest psem użytkowym.

W przeszłości wykorzystywano go między innymi do polowań na zwierzęta takie jak lisy, kozły górskie, sarny, zające, a nawet wilki. Jest także użytkowany w polowaniach wspólnych z birkutem.Rasa chartów kirgiskich prawdopodobnie pochodzi ze stepów południowo-zachodniej Azji. Zwracają na siebie uwagę smukłą sylwetką i imponującą wysokością.  Ich kończyny długie i chude, pyski zaś podłużne.

charty kirgiskie walczące z wilkiem

charty kirgiskie walczące z wilkiem

Wygląd rasy chart kirgiski TAJGAN

Chart kirgiski TAJGAN posiada owłosienie wyróżniające je na tle innych psów. Pokrywa go miękka, długa i gęsta warstwa włosów okrywowych, zimą zaś rozwija się podszerstek, czyli miękka, gęsta warstwa futra znajdująca się pod okrywą włosową. Pysk tajgana jest pociągły, a jego czaszka ma budowę dolichocefaliczną, charakterystyczną dla rasy chartów.

Głowa charta mieści się w zakresie 60 -76 wskaźnika głowowego, co oznacza, że rozmiar jego czaszki ma znacznie większy wymiar przednio-tylny w stosunku do bocznego. Kolejną cechą charakterystyczną rasy jest krótkie włosie w dolnych partiach kończyn przednich, a także tylnych.

Rozłożenie dłuższych włosów na ciele rasy chart kirgiski TAJGAN wynika z warunków, w jakich żyła - zimne, górzyste tereny w połączeniu z myśliwską naturą tego psa zmuszały go do odpoczywania i spania na skalnym podłożu, pośród silnych wiatrów i śniegu.

Umaszczenie chartów kirgiskich zależy od jego pochodzenia. Psy, które urodziły się w populacji zamieszkującej wysokie góry, gdzie panuje ostry, zimny klimat, charakteryzują się ciemnym, zazwyczaj czarnym umaszczeniem. Albedo koloru czarnego wynosi 0, co oznacza ,że ciepło słoneczne zostaje w pełni pochłaniane, nie zaś odbijane. Dzięki temu charty kirgiskie żyjące w górach pomimo trudnych warunków pogodowych pobierają możliwie najwięcej ciepła z promieniowania słonecznego. Chart kirgiski TAJGAN, który żyje na terenach dolinnych, posiada umaszczenie koloru białego,płowego lub miedzianego.

pies rasy chart kirgiski tajgan

Chart kirgiski TAJGAN - styl życia

Tajgany żyją przede wszystkim w górskich rejonach Kirgistanu, państwa znajdującego się w Azji Środkowej, gdzie góry zajmują 93% powierzchni kraju. Pomagają one myśliwym przy polowaniach - są zdolne do biegania na długie dystanse, co umożliwione jest między innymi przez aerodynamiczną budowę ciała.

Dobry chart kirgiski TAJGAN, który będzie spełniał swoje zadanie podczas polowania wymaga odpowiedniego stylu odżywiania. Kirgizi serwują im zapiekane ziarna i kości. Tajgany dostają także więcej mięsa w okresie polowań.

Charta kirgiskiego można w pewnym sensie udomowić - wspaniale sprawdzi się jako stróż. Jednak nie warto oczekiwać od niego, że zawsze będzie blisko domu. Tajgan ma we krwi oddalanie się od właściciela na duże odległości. Przystosował się też do ciężkich warunków górskich, przez co ma tendencję do skakania na dachy budynków i obserwowania okolicy z podwyższenia.

Tajgany bardzo przywiązują się do swoich właścicieli. Są cierpliwe i wyrozumiałe. Potrafią być także agresywne w stosunku do obcych. Wobec innych psów są spokojne, pomimo dominującego charakteru.

chart kirgiski widziany z bliska

Pochodzenie słowa "tajgan"

Nie istnieje dosłowne tłumaczenie, które jasno precyzowałoby, jak interpretować ten człon nazwy rasy. Najbliższe tłumaczenie wywodzi się z języka kirgiskiego - od słowa taigak, które oznacza " śliski". Jest to możliwie najtrafniejsze określenie dla tej rasy, bowiem tajgan podczas biegu za zwierzyną osiąga tak dużą prędkość , że jego łapy zlewają się, a pies sprawia wrażenie jakby  płynął, ślizgał się w kierunku ofiary.

Chart kirgiski TAJGAN - rasa narodowa Kirgistanu

Chart kirgiski TAJGAN jest rasą niezarejestrowaną przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, co oznacza, że jest "nieuznawana", jednak dla Kirgistanu pozostanie rasą narodową. O tajganie wspomniano na przykład w eposie Manas - zawierającą 500 tysięcy wierszy kroniką życia narodu kirgiskiego, przekazywaną ustnie z pokolenia na pokolenie.

Kirgizi darzyli zatem swoje charty wielkich szacunkiem. Do tego stopnia, że  niegdyś nie można było ich kupić. Szczenięta tajganów były zazwyczaj darowane w podzięce za czyny, w ten sposób wyrażano wtedy respekt. W tamtych czasach zdarzało się również, że psy po cichu wymieniano. Stawka była wówczas wysoka. Tajgan był bowiem wart pełnokrwistego, rosłego konia.

Kirgizi do określenia swoich chartów kirgiskich używają słowa tajga, a w przypadku innych ras używają określenia psy. Można to zatem uznać za kolejny z przejawów okazywanego im szacunku.

tajgan to wspaniały pies na wilki

Chart kirgiski TAJGAN - podobieństwo do Bakhmula

Często zdarza się, że nawet znawcy tej rasy mogą się pomylić, gdyż różnice między bakhmulem a tajganem nie są duże. Obie rasy należą do grupy chartów- tajgan jest środkowoazjatyckim chartem orientalnym, zaś bakhmul to południoworosyjski chart stepowy. Cechami różniącymi bakhmula od tajgana są przykład:  brak zrośnięcia kręgów na końcu ogona czy większa ilość umaszczeń. Tajgan posiada także wyżej wspomniany podszerstek.

Niektórzy kynolodzy sugerują, że tajgan i bakhmul to ta sama rasa. Wnioskują to po powierzchni geograficznej, którą zajmują psy, tajgana nazywają zaś "wariantem górskim". Kwestię sporną stanowi umaszczenie- czarne nie jest typowe dla bakhmula, ale dla tajgana już tak.

Bakhmul, podobnie jak tajgan, nie został uznany przez FCI. Jaki jest tego powód? Kirgistan nie należy do tej federacji. Rodowody FCI posiadają za to psy zarejestrowane poza Kirgistanem. Tajganów jest około 30.

TAJGAN ciekawostki

Tajgany nie należą do psów znanych, jeśli chodzi o Europę. Cała populacja tej rasy jest oceniania na około 1000 psów. Historia Azji Środkowej spowodowała, że psy te nie pojawiły się w Europie zbyt szybko. Hodowlę tych psów prowadzą głównie pasjonaci rasy.

psy charty kirgiskie tajgan

charty kirgiskie tajgan

W latach 70-tych XX wieku wydano rozporządzenie, na mocy którego psy bez stałej opieki nakazywano rozstrzelać. Ponieważ tajgany są psami, które zazwyczaj nie znajdują się blisko człowieka, a także nie trzyma się ich na smyczy, mogły zostać zastrzelone, bo uznawano je wtedy za psy dzikie.

Kiedy kynolodzy uznali, że rasa chartów kirgiskich jest zagrożona, wielu kolekcjonerów zapragnęło kupić ostatnie psy. Spowodowało to masowy import z Kirgistanu, niestety nie, jakby się wydawało - prawdziwych tajganów, tylko psów, które je przypominały.

Pies ten jest zwrotny i zwinny. Niektóre publikacje głoszą, że tajgan potrafi obrócić się prawie o 180 stopni, poruszając się po górach.Dodatkowo zachowuje równowagę i sprawnie przemieszcza się między skałami.

Chart w naturalnym środowisko poluje bez człowieka.

Inne nazwy: Tajgan, Kyrgyz Sighthound, Kyrgyzskaya Borzaya Taigan

Tagi artykułu: