Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Chart perski (Saluki)

CHART PERSKI (Saluki)

Historia

Chart Perski Saluki to jedna z najstarszych ras psów na świecie, która ukształtowała się na Bliskim Wschodzie, Syrii, Mezopotamii, Persji i Egipcie. Pierwsze ślady istnienia psów, to naścienne wizerunki znalezione na obszarze dawnego imperium Sumerów, liczą sobie 7000 lat. Możemy przypuszczać, że Saluki były pierwszymi psami udomowionymi przez człowieka. Nomadzi hodowli je na całym wybrzeżu Afryki Północnej, Saharze oraz Bliskim Wschodzie i w Azji. W zależności od terenów występowania były określane jako sloughi, saluki, tazy, tarsam, sage i sekari. Nazwa rasy wzięła się prawdopodobnie od starego arabskiego miasta Saluq lub Seleucia.
Rasa przetrwała w niezmienionej postaci tysiące lat, ciesząc się dużym szacunkiem wśród Arabów, którzy wierzyli, że pies został stworzony przez Allaha. Islam zabrania trzymania psów w domach, uważając je za nieczyste. Jedynie Saluki były dopuszczone do życia w rodzinie  i uznane za święte – sypiały nawet w namiotach wraz z ludźmi. Szczenięta wychowywane były przez kobiety.  Według tradycji psy nie mogły być sprzedawane, a jedynie ofiarowywane przyjaciołom jako wartościowy dar. Saluki, hodowane jako psy myśliwskie, towarzyszyły Beduinom i Nomadom. Jeźdźcy, chcąc oszczędzać ich siły, przewozili je na grzbietach koni na miejsce polowań. Tam wypuszczane je wraz z sokołami, które wypatrując w wysokości zwierzynę wskazywały miejsce polowania. Charty polowały wzrokiem i szybko doganiały swoje ofiary.

Chart perski Saluki długowłosy

Chart perski długowłosy

Wygląd

Chart perski Saluki to harmonijny czworonóg, którego budowa znamionuje prędkość i wytrzymałość. U odmiany krótkowłosej włos nie tworzy frędzli. Długość tułowia od stawu barkowego do guza kulszowego jest prawie równa wysokości w kłębie, mimo że pies może sprawiać wrażenie dość długiego. Głowa długa i wąska, o szlachetnym wyrazie. Czaszka umiarkowanie szeroka między uszami, niewysklepiona. Stop  nieznacznie zaznaczony. Wierzchołek nosa czarny lub brązowy (wątrobiany). Szczęki i zęby mocne. Zęby ustawione w idealnym zgryzie nożycowym. Uzębienie pełne i regularne. Oczy koloru ciemnobrązowego do orzechowego, błyszczące, duże i owalne, chociaż nie wyłupiaste.

Uszy długie, porośnięte długim, jedwabistym włosem, wysoko osadzone, ruchliwe, opadające po bokach czaszki. Szyja długa, giętka, dobrze umięśniona. Grzbiet o dpowiednio szeroki. Lędźwie lekko wysklepione, dobrze umięśnione. Guzy biodrowe szeroko rozstawione. Klatka piersiowa wysoka, długa i umiarkowanie wąska. Ani beczkowata, ani o płaskich żebrach. Brzuch wyraźnie podkasany.

Chart perski krótkowłosy

Chart perski krótkowłosy

Ogon długi, nisko osadzony, noszony naturalnie zakręcony. Na spodniej stronie występują obfite frędzle z długich, jedwabistych włosów; nigdy puszysty. U osobników dorosłych nie powinien być noszony powyżej linii grzbietu, chyba że podczas zabawy. Koniec ogona sięga co najmniej do guza piętowego. Łopatki są dobrze nachylone, dobrze umięśnione, ale nie nabite. Ramię w przybliżeniu tej samej długości co łopatka, kąt łopatkoworamienny wyraźny. Przedramię długie, proste od łokcia do nadgarstka. Śródręcze mocne i giętkie, lekko pochyłe. Łapy przednie umiarkowanej długości, palce długie, zwarte, dobrze wysklepione. Całość mocna i elastyczna. Między palcami występują frędzle. Kończyny tylne mocne, stanowiące niezbędną siłę napędową do galopu i skoków. Udo i podudzie dobrze rozwinięte. Kolano umiarkowanie ukątowane. Staw skokowy nisko osadzony. Łapy tylne podobne do przednich. Włos gładki, miękki i jedwabisty, z frędzlami na tylnej stronie kończyn. U osobników dorosłych może tworzyć również frędzle pod gardłem. Szczenięta mogą mieć nieznaczne wełniste frędzle na udach i łopatkach. Odmiana krótkowłosa nie ma frędzli. Wszystkie kolory umaszczenia i kombinacje kolorów są dopuszczalne; pręgowanie niepożądane. Psy osiągają średnio od 58 do 71 cm wysokości w kłębie. Suki są proporcjonalnie mniejsze, średnio o 2-3 cm. Psy ważą średnio 25 kg.


  • Chart perski

  • Chart perski

  • Chart perski

Chart perski zachowanie i charakter

Saluki są bardzo inteligentnymi, wrażliwymi i serdecznymi w kontaktach z rodziną psami, które bardzo mocno przywiązują się do właściciela. Wymagają dużego doświadczenia w prowadzeniu – są typowymi psami jednego pana. Trudno przyzwyczajają się do nowych warunków.
Saluki dojrzewają dość długo, a pełny rozwój fizyczny i psychiczny osiągają w wieku od trzech do pięciu lat. Suki dojrzewają nieco wcześniej.
Nie znoszą samotności. Kiedy siedzą w domu same, zaczynają broić, niszczyć sprzęty i ujawniać silne skłonności destrukcyjne. W obecności właściciela są raczej spokojne i ciche – potrafią przespać cały dzień na kanapie. Warto jednak pamiętać, że chart nie jest typowym psem do towarzystwa – nigdy nie będzie zbyt otwarty i raczej nie powita swojego opiekuna gwałtownymi skokami i szczekaniem. Jest mało wylewny w uczuciach, ale za to bezwarunkowo oddany i lojalny.  W stosunku do obcych zachowuje pewien dystans; nie szczeka jednak na osoby, które wchodzą do domu, zdając sobie sprawę, że są mile widziani, skoro pan ich wpuścił. Jeżeli ktoś potraktuje go brutalnie, zapamięta to na długo i raczej nie będzie dążył do utrzymywania kontaktu z tą osobą.

Pies i suka chart perski długowłosy

Charty perskie długowłose suka i pies

Zdrowie i Pielęgnacja

Chart perski (Saluki) mają skłonność do dysplazji stawów biodrowych, poza tym to zdrowa rasa.
Psy są wrażliwe na zimno. Ich krótki włos nie wymaga specjalnej pielęgnacji; włos na ogonie, uszach i łapach musi być starannie rozczesywany, co pozwala uniknąć trudnych do usunięcia filców. Zamiast kąpieli zalecane jest solidne wymasowanie całego ciała wilgotną rękawicą. Wrażliwe uszy wymagają regularnego oczyszczania, aby zapobiec zapaleniu.

Dar Allaha tak też podobno się mówi o Saluki, a ciekawostka jest że Saluki to jak konie arabskie lub mercedesy, są piękne i drogie, przesądy piszą że nie można ich ani sprzedać ani kupić muszą być podarunkiem.

Chart perski Saluki krótko i długowłosy

Chart perski Saluki krótko i długowłosy

Wysokość: Psy osiągają średnio od 58 do 71 cm wysokości w kłębie. Suki są proporcjonalnie mniejsze, średnio o 2-3 cm.

Waga: Psy ważą średnio 25 kg.

Umaszczenie: Wszystkie kolory umaszczenia i kombinacje kolorów są dopuszczalne; pręgowanie niepożądane. Oprócz saluków długowłosych występują sauki krótkowłose.

Zdrowie: Psy mają skłonność do dysplazji stawów biodrowych.

Pielęgnacja: Pielęgnacja ogranicza się do przeczesania włosa i okazjonalnego przemywania ciała mokrą szmatką.

Rodzina: Niezbyt wylewne. Psy jednego opiekuna. Wobec obcych zachowują pewien dystans. Lubią dzieci. Z natury dość leniwe – przesypiają większą część dnia. Źle znoszą samotność.

Kraj pochodzeni: Bliski Wschód

Inne nazwy: saluki, ang.arabian hound, gazelle hound, persian greyhound.

Cena szczeniąt Saluki 2400 złotych.

Klasyfikacja FCI - grupa X, sekcja 1 (charty długowłose lub z piórem), nr wzorca 269. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: