Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Chart rosyjski Borzoj

CHART ROSYJSKI BORZOJ (Russkaya Psovaya Borzaya - Barzoi)

Historia

Charty występowały na ziemiach dzisiejszej Rosji już w czasach średniowiecza, ale borzoj w obecnej postaci pochodzi z wieku XVI. Pierwszy wzorzec rasy został spisany w 1650 roku; psy były bardzo podobne do współczesnych czworonogów. Od tego czasu aż po zniesienie poddaństwa chłopów w 1861 roku charty były utrzymywane wyłącznie przez wyższe warstwy społeczne i wykorzystywane w czasie polowań na ptactwo, lisy, zające i wilki. Na wilka borzoje polowały w trójkach; nieliczne były w stanie schwytać drapieżnika samodzielnie. Najlepsze charty osiągały zawrotne ceny – wymieniano je, np. na 200 hektarów ziemi. W 1873 roku powstało w Moskwie Cesarskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa założone przez hodowców chartów z Moskwy i sąsiadujących guberni, a następnie a następnie Związek Hodowców Borzoja. Jedna z najsłynniejszych hodowli, własność Mikołaja Mikołajewicza Romanowa, powstała w Pierczino w guberni tulskiej; na świat przychodziło tam corocznie około 60 szczeniąt. W latach 20. XX wieku  istniały jeszcze w Związku Radzieckim niewielkie hodowle, które upaństwowiono w latach 30. Po II wojnie światowej ostały się tylko trzy. Ostatnie dwie dekady to okres intensywnej odbudowy populacji tych psów w Rosji wspomaganej w dużej mierze przez hodowców niemieckich i amerykańskich.

Chart rosyjski Borzoj na wystawie psów rasowych

Chart rosyjski Borzoj na wystawie psów rasowych

Wygląd

Chart rosyjski Borzoj to pies o arystokratycznym wyglądzie, suchej, mocnej budowie ciała i wydłużonych proporcjach. Suki są zwykle dłuższe od samców. Sylwetka psa wpisuje się niemal w kształt kwadratu. Głębokość klatki piersiowej w przybliżeniu równa połowie wysokości w kłębie. Długość kufy od stopu do wierzchołka nosa równa lub nieco większa do długości czaszki od guza potylicznego do stopu. Głowa oglądana zarówno z góry, jak i profilu, nieco sucha, długa i wąska. Linie czaszki i kufy widziane z profilu tworzą długą, lekką wypukłą linię. Linia grzebienia potylicznego prosta lub lekko pochylona w stronę dobrze zaznaczonego guza potylicznego. Czaszka wąska, widziana od góry wydłużona, owalnego kształtu; prawie płaska z profilu. Stop bardzo słabo zaznaczony. Wierzchołek nosa duży, ruchliwy, wyraźnie wystający poza szczękę. Grzbiet nosa długi, wypełniony na całej długości, tworzący lekki garbonos. Długość kufy od stopu do końca nosa równa lub nieco większa od długości czaszki mierzonej od guza potylicznego do stopu. Wargi cienkie, suche, dobrze przylegające do szczęk. Brzegi warg, powiek i wierzchołek nosa są czarne, niezależnie od umaszczenia. Żuchwa mocna, zęby białe, mocne, ustawione w zgryzie nożycowym lub cęgowym. Oczy duże, wyraziste, koloru ciemno orzechowego lub ciemno brązowego, osadzone nieco z przodu głowy, kształtu migdałowego, szpara powiekowa nie za wąska, osadzone skośnie.


  • Charty rosyjskie Borzoj

  • Chart rosyjski Borzoj

  • Chart rosyjski Borzoj

Uszy niewielkie, cienkie, ruchliwe, osadzone powyżej linii oka i ku tyłowi, złożone prawie na potylicy. Końce usytuowane blisko siebie lub skierowane w dół wzdłuż szyi i dobrze do niej przylegające. Kiedy pies ma napiętą uwagę nosi uszy wyżej, na boki lub ku przodowi; niekiedy jedno lub oba uniesione jak „końskie uszy”. Szyja długa, sucha, spłaszczona bocznie, muskularna, lekko wysklepiona, nigdy nie jest wysoko noszona. Kłąb niezaznaczony. Grzbiet szeroki, muskularny, sprężysty. Grzbiet z lędźwiami i zadem tworzy łuk, którego najwyższy punkt usytuowany jest przed środkiem lędźwi lub między pierwszym a drugim kręgiem lędźwiowym. Lędźwie długie, wydatne, muskularne, umiarkowanej szerokości. Zad długi, szeroki, lekko pochylony. Klatka piersiowa owalna na przekroju, niezbyt wąska, ale węższa od zadu; długa, pojemna, głęboka sięgająca prawie do łokcia. W okolicy łopatek bardziej płaska, następnie stopniowo rozszerzająca się aż do żeber rzekomych.

Żebra długie, lekko wydatne. Klatka piersiowa bardziej wypukła w stosunku do stawu barkowego. Brzuch mocno podkasany. W stronę brzucha linia dolna gwałtownie unosi się ku górze. Ogon sierpowaty lub szablasty, nisko osadzony, wąski, długi, ozdobiony obfitym pióropuszem. Sięga do guza biodrowego, jeżeli jest przeciągnięty między tylnymi kończynami. Kiedy pies stoi swobodnie opada ku dołowi. Kończyny przednie suche, muskularne, widziane z przodu idealnie proste i równoległe. Łopatki długie i ukośnie ustawione. Ramię umiarkowanie ukośne o długości nieco większej od długości łopatek. Przedramię suche, długie, w przekroju owalne, widziane z przodu wąskie, z profilu – szerokie. Śródręcze ustawione lekko ukośnie w stosunku do ziemi.

Rasa psów Chart rosyjski borzoj

Chart rosyjski

Kończyny tylne proste, równoległe, nieco szerzej rozstawione od kończyn przednich. Kiedy pies stoi swobodnie pionowa linia prosta opuszczona od guza kulszowego powinna przechodzić przed środkową częścią stawu skokowego i śródstopia. Uda dobrze umięśnione, długie, ukośnie osadzone. Podudzie długie, muskularne, ukośnie osadzone. Staw kolanowy i skokowy dobrze rozwinięte, szerokie, suche. Łapy suche, wąskie, o wydłużonym owalu. Skóra elastyczna. Włos jedwabisty, miękki i sprężysty, falisty bądź tworzący krótkie pierścienie – nigdy drobne, zwarte loczki. Na głowie, uszach i kończynach włos jest satynowy, krótki i dobrze przylegający do ciała. Na tułowiu dość długi, falisty; w okolicach łopatek i na zadzie tworzący drobniejsze pierścienie; na bokach i udach – krótszy. Włos tworzący frędzlę, portki, pióro na ogonie jest dłuższy, na szyi – gęsty i obfity.  Dopuszcza się połączenia wszystkich kolorów ale nigdy nie z niebieskim, brązowym (czekoladowym) i wszystkimi pochodnymi tych kolorów. Kolory mogą być jednolite lub łaciate. Frędzle, portki oraz pióra na ogonie są wyraźnie jaśniejsze od podstawowego koloru umaszczenia. Czarna maska jest typowa przy kolorach z nalotem.
Dorosłe psy osiągają od 75 do 85 cm wysokości w kłębie. Samice są mniejsze i mierzą od 68 do 78 cm. Psy ważą od 35 do 48 kg.

Temperament

Borzoj jest bardzo dystyngowanym i powściągliwym czworonogiem, który potrzebuje właściciela rozumiejącego jego potrzeby i niezbyt nachalnego w okazywaniu uczuć. Charty są z natury spokojne, ale też bardzo pewne siebie. W domu raczej flegmatyczne, większość czasu spędzają na swoim legowisku. Bardzo oddane rodzinie i przywiązane do swojego opiekuna. Ostrożne w stosunku do obcych. Wymagają konsekwentnego szkolenia i prowadzenia. Jeżeli zauważą słabość właściciela, na pewno zechcą ją wykorzystać. Mają duże zapotrzebowanie na ruch, dlatego przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy i trwać ok. godziny. Aby pies był w pełni szczęśliwy, powinniśmy zabierać go co jakiś czas za miasto i puszczać luzem na wolnej przestrzeni.


  • Chart rosyjski Borzoj

  • Chart rosyjski Borzoj

  • Chart rosyjski Borzoj


Nie są hałaśliwe i nie będą ostro reagować na obecność obcych ludzi. Nie oznacza to jednak, że w razie potrzeby nie obronią właściciela – wręcz przeciwnie. Borzoje są psami zaciekłymi i odważnymi, sprowokowane będą walczyć do końca. Psy są odporne na warunki klimatyczne, dlatego mogą przebywać na dworze przez większą część roku. Dobrze znoszą niskie temperatury, a deszcz i śnieg nie robią na nich żadnego wrażenia.

Zdrowie

Rasa jest generalnie zdrowa. Niektóre Charty rosyjskie mogą chorować na schorzenia układu mięśniowo – szkieletowego, które są typowe dla ras szybkorosnących, np. osteochondrozę stawu łokciowego (OCD), osteodystrofię przerostową przynasady kości długich (HOD) oraz dysplazję stawów biodrowych (HD). Dość częstą przypadłością jest zespół ostrego rozszerzenia się i skrętu żołądka, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzęcia. Innymi rzadziej spotykanymi problemami zdrowotnymi są niedoczynność tarczycy oraz choroby oczu m.in. postępujący zanik siatkówki (PRA) i zaćma. Długość życia od 8 do 15 lat.

Pielęgnacja Charta rosyjskiego borzoj obejmuje systematyczne czesanie i szczotkowanie włosa – przynajmniej raz w tygodniu. Kąpiele od czasu do czasu – średnio co 2-3 miesiące.

Chart rosyjski ciekawostki - borzoj pochodzi od rosyjskiego słowa "szybki", w filmie "Zakochany kundel" występuje chart rosyjski o imieniu Borys, chortaj to bliski krewny borzoja, w powieści Lwa Tołstoja "Wojna i pokój" zastało opisane polowanie na wilki z udziałem chartów rosyjskich borzoj.

Rasa Chart rosyjski Borzoj

Rasa Chart rosyjski Borzoj

Wysokość: Dorosłe Borzoje osiągają od 75 do 85 cm wysokości w kłębie. Samice są mniejsze i mierzą od 68 do 78 cm.

Waga: Psy ważą od 35 do 48 kg.

Umaszczenie:  Dopuszcza się połączenia wszystkich kolorów ale nigdy nie z  niebieskim, brązowym (czekoladowym) i wszystkimi pochodnymi tych kolorów. Kolory mogą być jednolite lub łaciate. Frędzle, portki oraz pióra na ogonie są wyraźnie jaśniejsze od podstawowego koloru umaszczenia. Czarna maska jest typowa przy kolorach z nalotem.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa. Niektóre Borzoje mogą chorować na schorzenia układu mięśniowo – szkieletowego, zespół ostrego rozszerzenia się i skrętu żołądka, niedoczynność tarczycy oraz choroby oczu m.in. postępujący zanik siatkówki (PRA) i zaćma.

Pielęgnacja: Czesanie i szczotkowanie przynajmniej raz w tygodniu. Kąpiele okazjonalnie.

Rodzina: Charty rosyjskie są bardzo oddane swoim opiekunom i rodzinne. W stosunku do obcych zdystansowane. Z natury spokojne, a wręcz flegmatyczne. Mają duże zapotrzebowanie na ruch.

Inne nazwy: borzoi, russian wolfhound, chart rosyjski.

Kraj pochodzeni: Roska

Przeznaczenie: Pies wyścigowy i coursingowy, myśliwski.

Cena Charta rosyjskiego z rodowodem 4500 - 5000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Ceny z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa X, sekcja 1 (charty długowłose i półdługowłose), nr wzorca 193. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: