Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Chart węgierski (magyar agar)

Historia

Zgodnie ze wszelkim prawdopodobieństwem Chart węgierski przybył wraz z Madziarami do Kotliny Panońskiej z Uralu pod koniec IX wieku. Rejony były wówczas zamieszkałe przez ludy celtyckie, które miały doświadczenie w polowaniu z chartami. Stąd też wiadomo, że Chart węgierski był krzyżowany z chartami celtyckimi i innymi lokalnymi rasami psów. Pełne ukształtowanie rasy nastąpiło dopiero w czasach nowożytnych. W  XVI i XVII wieku Węgry znajdowały się w strefie wpływów tureckich, dlatego psy były często kojarzone z rasami wywodzącymi się z półwyspu Azja Mniejsza.

Większość populacji pozostawała w rękach szlachty, która wykorzystywała psy do polowań na sarny, jelenie, a także wilki. Chłopi trzymali psy w celach kłusowniczych. Jak wynika z opisów, czworonogi XVII-wieczne były sporo mniejsze od współczesnych psów.

Aż do XIX wieku liczebność populacji pozostawała na stabilnym poziomie. Wraz z rozwojem osadnictwa charty były coraz mniej przydatne, dlatego też ich liczebność systematycznie spadała. Aby nieco „wzmocnić” czworonogi, hodowcy krzyżowali je z greyhoundami. Skutki były dość opłakane – cięższe psy były wolniejsze na torach wyścigowych, co przyczyniło się do zaniku dawnej użytkowości rasy.

Wygląd Charta węgierskiego

Silny, dobrze zbudowany pies, o mocnym kośćcu i dobrze rozwiniętych mięśniach. Długość ciała lekko przekracza wysokość w kłębie. Długość kufy wynosi około połowy długości głowy. Nos stosunkowo duży, dobrze pigmentowany, o dużych, szeroko otwartych nozdrzach. Kufa mocna, wydłużona. Wargi przylegające, zwarte, dobrze pigmentowane. Szczęki potężne, mocne, dobrze rozwinięte; kompletny zgryz nożycowy. Policzki silne, dobrze umięśnione. Oczy średniej wielkości, ciemne, o inteligentnym wyrazie. Uszy dosyć duże, o grubej struktura, ustawione na średniej wysokości. Gdy pies jest czujny – podniesione. Szyja średniej długości, elegancka, sucha, muskularna, bez fałd. Ciało dobrze rozwinięte, muskularne, długie.

Charty węgierskie, Austria

Autor zdjęcia Szelek Királya Magyar Agár = oznacza Króla wiatr

Plecy szerokie, proste, mocne, bardzo dobrze umięśnione Lędźwie bardzo szerokie, proste, również  mocno umięśnione. Zad szeroki, lekko opadający i silnie umięśniony. Klatka piersiowa głęboka i wyraźnie zaokrąglona; wystarczająco pojemna. Żebra dobrze wysklepione. Ogon mocny, gruby, ustawiony na średniej wysokości, lekko zwężający się ku końcowi; lekko wygięty, sięga do stawu skokowego. Spód ogona pokryty sztywnym włosem. Kończyny przednie silne i muskularne Kończyny widziane z przodu i z boku proste i równolegle ustawione do siebie. Łopatki umiarkowanie ukośne. Ramię długie, muskularne. Łokcie przylegają do piersi. Przedramię długie, proste, o mocnym kośćcu. Nadgarstek szeroki i silny. Śródręcze krótkie i pionowe. Łapy stosunkowo duże. Kończyny tylne dobrze kątowane, choć nie przesadnie; mocno umięśnione. Uda mocno umięśnione. Skóra gruba, bez fałd i podgardla.  Sierść krótka, gęsta, gruba i gładka. W okresie zimowym tworzy się gruby podszerstek. Wszystkie kolory i kombinacje umaszczeń dozwolone oprócz: niebieskiego, niebiesko-białego, brązowego, wilczo szarego, czarnego podpalanego i tricolor.  Idealna wysokość w kłębie dla psów wynosi od 65 do 70 cm . Idealna wysokość w kłębie dla suk waha się od 62 do 67 cm.

Charty węgierskie w zimie

Charty węgierskie

Chart węgierski temperament

Rasa bardzo posłuszna i oddana swojemu opiekunowi. Mało prawdopodobne, aby Chart węgierski był w stanie kogoś ugryźć lub zachowywać się niespokojnie w towarzystwie nieznajomych. Zwykle sprawdzają się w rodzinach z małymi dziećmi, zwłaszcza jeżeli wychowywały się wspólnie z najmłodszymi.  Psy są inteligentne, łatwe w prowadzeniu i wierne. Wymagają wczesnej socjalizacji. Charty węgierskie są bardzo elastyczne i mogą mieszkać zarówno w blokach, jak i w domach jednorodzinnych, o ile właściciele zapewnią im stałą dzienną dawkę ruchu. Jeżeli nie zapomnimy o ćwiczeniach i wspólnych zabawach, możemy być pewni, że psy nie będą sprawiały żadnych kłopotów wychowawczych. Właściciele mogą mieć niekiedy wrażenie, że psy są ospałe i dużo czasu spędzają na kanapie. W rzeczywistości jednak Charty węgierskie nie są typowymi kanapowcami i potrzebują dużo aktywności fizycznej. Doskonale sprawdzą się w coursingu. To psy dla ludzi aktywnych: bieganie z właścicielem lub trucht przy rowerze. Charty węgierskie mają dobrze rozwinięty instynkt obronny, więc dobrze chronią swojego Pana jak i jego obejścia.

Czworonogi mogą sprawiać pewne problemy, kiedy na ich drodze pojawi się kot lub inne małe zwierzę. Niewyszkolone psy mogą ścigać wszystko, co przypomina potencjalną ofiarę.  Niemniej przy odpowiednim prowadzeniu i nadzorze, mogą dzielić przestrzeń życiową z kotami i innymi zwierzętami.

Chart węgierski suka hodowlana

Suczka Charta węgierskiego

Wysokość: Idealna wysokość w kłębie dla psów wynosi od 65 do 70 cm . Idealna wysokość w kłębie dla suk waha się od 62 do 67 cm.

Waga: Waga powinna pozostawać w proporcji do wysokości.

Umaszczenie: Wszystkie kolory i kombinacje umaszczeń dozwolone oprócz: niebieskiego, niebiesko-białego, brązowego, wilczo szarego, czarnego podpalanego i tricolor. 

Pielęgnacja: Psy nie wymagają szczególnej pielęgnacji. W okresie zimowym pojawia się gęsty podszerstek.
Zdrowie: Psy nie cierpią na typowe przypadłości zdrowotne.

Rodzina:  Chart węgierski jest rodzinnym psem, uwielbiającym spędzać czas z właścicielem. Nie sprawia problemów wychowawczych, niemniej wymaga konsekwentnego prowadzenia i szkolenia. Przy odpowiednim uspołecznieniu może mieszkać wraz z innymi zwierzętami. Ma ogromną potrzebę ruchu.

Kraj pochodzenia: Węgry

Inne nazwy: węg.magyar agár, ang. hungarian greyhound

Klasyfikacja FCI: Grupa X, sekcja 3, wzorzec nr 240. Nie podlega próbom pracy.

Zdjęcie główne suczka Betcha Katcha Nookie z hodowli Szelek Királya Magyar Agár (my_ratpack)

Tagi artykułu: