Udostępnij ten artykuł.

Charty najstarsza grupa ras psa

Historia

Charty to jedne z najstarszych grup ras psa znane już w czasach starożytności. Pierwsze wizerunki psów pojawiają się już na najdawniejszych płaskorzeźbach egipskich. Przodkami chartów były psy stepowe, które, aby przeżyć w ciężkim rejonie, musiały drogą ewolucji doskonalić wzrok, szybkość i refleks. Wraz z upływem lat chart rozprzestrzenił się na północ i wschód – rosyjskie i ukraińskie stepy. Na Wyspy Brytyjskie dostał się za sprawą Rzymian; do Europy Środkowej trafił w XII wieku, w czasie wypraw krzyżowych.
Charty były dawniej bardzo cenionymi psami myśliwskimi. Polowanie odbywało się w dwojaki sposób – najazdem, gdy jeden bądź kilkoro myśliwych, prowadząc przy sobie charty, jeździli po terenie i szczuli psami pomykającą zwierzynę bądź przy pomocy psów gończych, kiedy konni z chartami otaczali mniejsze knieje. Temperament i usposobienie psów sprawiały, że ich skuteczność w akcji była bardzo wysoka. Godna pochwały zapalczywość i najwyższy popęd do ścigania zwierzyny zjednywały sympatię myśliwych. Po dziś dzień psy ni przejdą obojętni obok pomykającej zwierzyny – natychmiast rzucą się w pościg. XIX-wieczny znawca tematu, Aleksander Ubysz, w ten sposób opisywał psy:
„Ze wszystkim, co żyje, w wiecznej waśni – kłótnik jakich mało. Wobec najsilniejszego przeciwnika stawia się zuchwale. W szukaniu łupu nie używa podstępu, słabym obdarzony wiatrem poluje na wydeptanego lub upatrzonego. Cokolwiek pomknie, to ściga. Wzrokiem bystrym z dala dopatrzy umykającej zwierzyny, i goni ją nie zrażając się wcale zbyt wielką odległością, w której zające zjawił się w kształcie małego punkcika (…)  W czasie snu dotknięty choćby najlżej, zrywa się gwałtownie, i biada ręce, jeżeli ona nie należy do osoby dobre mu znanej.”

 Charty najstarsza grupa ras psa Charty afgańskie

Charty afgańskie

W Europie polowanie z chartami zaczęły tracić na popularności w XIX wieku. Czworonogi na szczęście nie poszły kompletnie w odstawkę – bardzo szybko trafiły na tory wyścigowe. Arystokracja rosyjska doceniła natomiast piękne borzoje, które ujmowały za serce nie tylko swoją inteligencją i odwagą, ale także pięknym wyglądem i jedwabistą sierścią. Podobny los spotkał charciki włoskie, które stały się pupilami dworskimi w Rosji i Prusach. Obecnie psy nie cieszą się już tak wielką popularnością jak dawniej, ale istnienie grupy ras wydaje się niezagrożone.

W klasyfikacji FCI charty zostały zaliczone do grupy X:

 • Sekcja 1 – charty długowłose

Afganistan – Afgan hound – wzorzec 228 (chart afgański)

Środkowy Wschód – Saluki – wzorzec 269 (chart perski)

Rosja – Russkaya Psovaya Borzaya[5] – wzorzec 193 (chart rosyjski, borzoj)

 • Sekcja 2 – charty szorstkowłose

Irlandia – Irish wolfhound – wzorzec 160 (wilczarz irlandzki)

Wielka Brytania – Deerhound – wzorzec 164 (chart szkocki)

Charty angielskie Whippety

Whippety

 • Sekcja 3 – charty krótkowłose

Hiszpania – Galgo español – wzorzec 285 (chart hiszpański)

Wielka Brytania – Greyhound – wzorzec 158

Whippet – wzorzec 162

Włochy – Piccolo levriero italiano – wzorzec 200 (charcik włoski)

Węgry – Magyar agar – wzorzec 240 (chart węgierski)

Mali (Francja) – Azawakh – wzorzec 307 (chart afrykański)

Maroko – Sloughi – wzorzec 188 (chart arabski)

Polska – Chart polski – wzorzec 333

 • Charty nieuznane przez FCI:

Chart kirgiski (tajgan), Chart środkowoazjatycki (tazy), Chortaj, Południoworosyjski chart stepowy, Bakhmul, Banjara, Caravan (Mudhol), Chippiparai, Kanni, Khalag tazi, Mahratta, Rajapalayam (Poligar), Rampur, Silken Windsprite

Tesem wymarła rasa charta

Tesem

 • Wymarłe rasy chartów:

chart krymski (krymka)

chart czerkieski (gorka)

chart wołoski

tesem

Wygląd Charta

Budowa charta odpowiada celowi, do którego został wyhodowany. Mała głowa ze spłaszczonym czołem oraz długi i wąski pysk, czynią sylwetkę bardziej aerodynamiczną, pokonującą opór powietrza przy dużym pędzie.  Niezbyt szeroka, ale obszerna i głęboka pierś mieści dobrze rozwinięte płuca i gwarantuje prawidłowy ruch serca. Ukośnie ustawione łopatki i suche, nadzwyczaj muskularne kończyny przednie również sprzyjają podkręceniu tempa gonitwy. Długie i również muskularne uda są zdolne do sprężystego rzutu ciała do przodu.
Chart nie wymaga takiej tresury jak chociażby wyżeł, gdyż był i nadal jest psem o wąskiej specjalizacji, który ma  przychodzić na zawołanie, a optymalnie na dźwięk gwizdka. Dawne psy musiały tak naprawdę opanować sztukę noszenia obroży i chodzenia na smyczy przy nodze, a następnie koło konia. Wszystko inne było sprawą instynktu oraz naśladowania starszego psa.

Charty wegierskie

Charty węgierskie

Czy chart to pies dla mnie?

Chart jest psem obok którego nie sposób przejść obojętnie. Elegancki, wręcz arystokratyczny, wygląd i smukła sylwetka sprawiają, że albo pokochamy czworonoga od pierwszego wejrzenia, albo stwierdzimy, że wygląda jak „połowa” psa. Oczywiście sam wygląd nie powinien determinować o wyborze charta jako psa domowego – warto wiedzieć coś więcej na temat jego charakteru i wymagań życiowych.
Po pierwsze chart jest znakomitym wyborem dla osób, które preferują sportowy tryb życia i przynajmniej od czasu do czasu lubią wyrwać się poza miasto. Nieprawdą jest, że psy mają ogromne zapotrzebowanie na ruch i są wiecznie spragnione hasania po łące. Tak naprawdę są mniej wymagające od innych psów pracujących, np. owczarków czy retriverów. Galop w ich wykonaniu jest co prawda imponujący, ale przy tym bardzo intensywny i kończy się zazwyczaj po 500-1000 metrach. Ten rodzaj biegu bardzo wyczerpuje psa. W normalnych okolicznościach wystarczy kilkunastominutowy spacer i możemy wracać z pupilkiem do domu; jeden spacer w ciągu dnia powinien być jednak dłuższy i trwać ok. 30 minut. 
Co więcej, charty mogą mieszkać w bloku i wcale nie są z tego powodu nieszczęśliwe – nie utrudniają życia właścicielowi i nie plączą się pod nogami. Leżą spokojnie na posłaniu i czekają na porę spaceru. Istotną zaletą jest brak skłonności do nadmiernej szczekliwości – psy nie są głośne i na pewno nie będą awanturować się bez powodu.
Teraz kilka gorzkich słów. Chcesz mieć psa, który będzie Ci bezwarunkowo oddany? Uważasz, że czworonóg powinien być wpatrzony w  opiekuna i świata poza nim nie widzieć? A może zależy Ci na pojętnym i niezwykle chętnym do nauki zwierzęciu? W takim razie nie kupuj charta!
Chart jest niezależny – nigdy nie wejdzie w rolę sługi. Nie znosi przymusu, krzyku, nie reaguje na agresywne metody szkoleniowe. Zdecydowanie źle radzi sobie z krytyką właściciela. Szkolenie wymaga konsekwencji; psy wyczują słabość właściciela i bardzo szybko go zdominują. Równie istotna jest wczesna socjalizacja, przyzwyczajanie do obecności innych ludzi, dzieci i zwierząt.

Charty rosyjskie Borzoj

Charty rosyjskie Borzoj

Ceny Chartów z rodowodem:

 • Chart afgański 1500 - 2500 złotych
 • Chart rosyjski borzoj 2000 złotych
 • Charcik włoski 2700 - 1500 złotych
 • Chart polski 2000 złotych  Źródło (allegro, alegratka)
   

Tagi artykułu: