Chcę mieć psa
Zakup psa rasowego to jednorazowy wydatek. Nie oznacza to końca wydatków, jakie musimy ponieśćLudzie przy zakupie pupila zwracają uwagę na cenę, która jest różna w zależności od rasy i innych czynników. Psa rasowego kupujemy prosto od rejestrowanego hodowcy. No i tu się zaczyna problem. Można skorzystać np. ze spisu hodowców zrzeszonych w FCI.
Powstała cała masa związków hodowców psów z własnymi zarządami, którzy nie podlegają pod FCI. Należy zapoznać się z tym tematem, gdyż bez odpowiedniego rodowodu nasz pies może nie być dopuszczony do wielu wystaw psów rasowych.
W żadnym wypadku nie kupujemy psa z czarnego rynku. Pies podobny do rasowego nie jest psem rasowym. Napędzamy w ten sposób serię nieszczęść dla kolejnych takich miotów. Nie powinno być takiej wymówki, że to rasowy, ale nie ma dokumentów, bo? I dlatego taniej, okazja. Nie powinniśmy się na to nabrać.
Dlaczego?
Złe warunki, wady genetyczne, uszkodzona psychika, złe traktowanie. Taki pies zazwyczaj trafia szybko do schroniska gdyż nie ma nic wspólnego z daną rasą. Możemy nie dać sobie rady z jego wychowaniem, lub koszty jego leczenia będą bardzo wysokie.
Pamiętajmy pies powinien mieć rodowód i potem oczywiście serię szczepień profilaktycznych na niebezpieczne dla niego choroby. Przede wszystkim musi być zdrowy. Niektórzy hodowcy dają wgląd w dokumentację nawet w parę pokoleń wstecz i nie maja nic do ukrycia. Porządny hodowca sam wszystkiego dopilnuje.
Psem będzie się interesował także po jego sprzedaży.
Z reguły kupuje się szczeniaka. Dorosły pies nauczony jest wielu rzeczy i porządku, ale nigdy nie wytworzymy takiej więzi jak sami podejmiemy się roli wychowawcy i jego pierwszego nauczyciela. Dobry hodowca pozwoli nam się z nim widywać i bawić zanim zdecyduje nam się go przekazać. To waśnie hodowca poinstruuje nas prawie o wszystkim, co powinniśmy wiedzieć. Nie wszystkie szczeniaki są takie same hodowca powinien nam doradzić, którego mamy wybrać. Już takie maluchy przejawiają cechy bardziej lub mniej dominujące w stadzie.
Pies to żywe stworzenie a nie towar. Od razu musimy uświadomić sobie jedno, że stajemy się jego opiekunem i najlepszym przyjacielem i tworzymy jedną rodzinę, jedno stado. Określenie jestem jego panem, właścicielem jest już we współczesnych czasach eliminowane. Tak samo nie stosuje się kar w procesie tresury a jedynie nagrody.
Psy pracujące
Pies pracujący
Kupując psa do pracy pamiętajmy, że to nie jest niewolnik a nasz przyjaciel, o którego bardzo musimy dbać. Zaniedbany pies będzie źle wykonywał swoje obowiązki na przykład stróżowanie, obrona. Musi mieć ciepło, sucho a w misce powinna być zawsze świeża woda do picia. Posiłki powinny być dobrze zbilansowane. Jest też specjalna karma dla psów pracujących o podwyższonej wartości energetycznej. Pies nie może pracować będąc głodny. Zamiast stróżować będzie szukał pożywienia i sposobności do ucieczki.
Pies pracujący powinien być objęty obowiązkowo programem wychowawczym i socjalizacją z innymi ludźmi i psami oraz szkoleniami. Nie wszystkie rasy psów pracujących nadają się do budy i niskich temperatur. Sprawa dotyczy też mieszańców różnych ras. O ile w miastach psy mają dobre warunki w naszych domach będąc razem z nami. Niestety w dalszym ciągu na wsiach dostrzega się kompletną niewiedzę, a wręcz bezduszność właścicieli trzymających psy.
Odbierać, czy nie odbierać psa?
Zdarzają się przypadki, kiedy to i opiekun i jego pies wymagają pomocy finansowej. Zabranie psa takiej osobie być może poprawi jego los, ale nałożenie kar pieniężnych na jego opiekuna za jego utrzymanie doprowadzi go do skrajnej nędzy. Temat jest bardzo na czasie i warto się z nim zapoznać.
Pies do towarzystwa
Pies do towarzystwa.
Jeśli kupujemy psa rasowego do towarzystwa to jego predyspozycje i umiejętności mogą nam przeszkadzać. Najlepiej zawczasu pogłębić wiedzę o danej rasie, aby uniknąć rozczarowań. Nasze cechy muszą do siebie pasować nie tylko te fizyczne, ale przede wszystkim osobowościowe. Podświadomie wybieramy psa, który do nas pasuje. Zdobywając wiedzę na temat danej rasy i weryfikując ją z naszymi oczekiwaniami zrobimy to lepiej.
Czym grozi pomyłka?
Dla psa zmiana domu i rozstanie ze stadem, jakie tworzymy to stres, gdyż czuje się opuszczony i niekochany. Zostawia to trwały ślad w jego psychice. Nasza decyzja musi być przemyślana. Z psem regularnie musimy wychodzić na spacery zgodnie z jego metabolizmem. Młode psiaki powinny być wyprowadzane wieczorem jak najpóźniej, aby skrócić czas do następnego spaceru. Pies ma potrzeby fizjologiczne i gdy ustalimy godziny to się do nich przyzwyczai. Młode psy muszą być wyprowadzane częściej.
Jeśli zdecydujemy się na adopcję, to przed pierwszą wizytą w schronisku przeczytajmy parę artykułów jak się zachować. Pies to nie człowiek i ma zupełnie inne standardy zachowania. Wystarczy zobaczyć, w jaki sposób psy witają się ze sobą. Frontalne i gwałtowne podejście do klatki jak w ogrodzie zoologicznym i patrzenie z góry prosto w oczy psu to jak wyzwanie do walki. Nie ma się, co dziwić, że powoduje to ogólne poruszenie i reakcję wielu psów. Postępując w ten sposób eliminujemy na wstępie połowę potencjalnych naszych kandydatów na przyjaciela.
Biorąc dorosłego psa mamy mniej kłopotów z jego wychowaniem. Nie zwalnia nas to od obowiązku pogłębienia swojej wiedzy. W przeciwnym razie będziemy łamać wszystkie psie obyczaje i dobre maniery. Na szczęście psy wykazują dla nas ogromną cierpliwość i jakoś to znoszą.
Można by wiele pisać na temat psów rasowych i ich zalet. Każda rasa jest opisana i jej predyspozycje. Uwaga jest to bardzo ogólnie zrobione. Każdy pies to indywidualista i mogą się zdarzyć wyjątki od zasady. Z reguły takie psy są bardziej przewidywalne zarówno do towarzystwa jak i konkretnej pracy.
Czy możemy być zadowoleni z mieszańca (nie lubię słowa kundel). To w pewnym sensie nowa rasa o nieznanych cechach i trafiają się w tej grypie wręcz psy genialne.Jest to jednak dzieło przypadku.
Z mieszańca też możemy być zadowoleni. Po pierwsze pomogliśmy mu i naprawiliśmy wszystkie błędy innych ludzi. Pies jest nam wdzięczny. Czasami zawiązują się bardzo silne relacje. Na tym świecie nie ma drugiego zwierzęcia tak posłusznego i kochającego człowieka jak pies. Czy warto mieć psa? Tak warto, ale niech nasza decyzja będzie świadoma na dobre i na złe. Co by się nie działo pies zawsze będzie z nami i nawet w najgorszych warunkach nas nie opuści. To prawdziwy przyjaciel.
Autor. C.M