CHESAPEAKE BAY RETRIEVER
Chesapeake Bay Retriever to jedna z ras psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów dowodnych. Alternatywnymi wersjami nazwy rasy są określenia, Chessie, CBR, lub Chesapeake. Rasa została wyhodowana w Stanach Zjednoczonych na początku XIX wieku. Psy służyły głównie myśliwym, którzy wykorzystywali je w czasie polowań na ptactwo wodne. Bardzo szybko zaskarbiły sobie jednak względy pozostałych członków rodziny ‘myśliwskiej’ i stały się zwierzętami domowymi. Obecnie nie hoduje się ich do wykonywania pierwotnie ustalonych prac. Zwierzęta zdobyły status opiekunów dzieci i obrońców ogniska domowego.
Pies Chesapeake Bay Retriever z 1915 roku
Wygląd Chesapeake Bay Retrievera
Do cech charakterystycznych tej rasy zaliczamy duże, wyraziste oczy, które są bardzo przejrzyste i mają lekko żółtawą barwę. Głowa jest okrągła i szeroka, kufa ma średnią wielkość. Usta psa są cienkie, a uszy małe. Kończyny przednie powinny być proste, o mocnym kośćcu. Kończyny tylne muszą być szczególnie silne, gdyż psy rasy Chesapeake uwielbiają pływać i robią to nadzwyczaj dobrze. Cechą typową rasy jest również duża i silna klatka piersiowa, która pomaga w sprawnym poruszaniu się pod wodą. Oprócz tego warto wspomnieć o podwójnej pokrywie włosowej, która ma tendencję do falowania w okolicach ramion, szyi i pleców (kręcona sierść nie występuje u Labradorów). Płaszcz może być lekko tłusty w dotyku i wydzielać piżmowy zapach. Trzy podstawowe kolory włosa wyróżniane w obrębie rasy Chesapeake Bay Retriever to: brąz (który obejmuje wszystkie odcienie od lekkiego do głębokiego, ciemnego brązu), zgaszony pomarańcz (który waha się od czerwono-żółtego poprzez jasno-czerwony aż do kasztanowego odcienia) oraz słomkowy - we wszystkich jego odcieniach. U niektórych osobników mogą wystąpić także białe plamki w okolicach klatki piersiowej, brzucha, palców, lub tylnych kończyn.
Okrywa włosowa na ciele Chesapeake Bay Retrievera nie jest równomierna; włos na twarzy i kończynach powinien być bardzo krótki i prosty. Na grzbiecie występuje zaś podwójna warstwa sierści, która chroni psa przed zimną wodą i lodem. Tłuszcz na szorstkiej, zewnętrznej okrywie i podszerstek nieprzepuszczający wody są odpowiedzialne za utrzymanie stałej ciepłoty ciała u psa. Łapy Chesapeake Bay Retrievera wyposarzone są w błone pławną. Pielęgnacja sierści nie jest nazbyt skomplikowana i opiera się na cotygodniowym przeczesywaniu wierzchniej warstwy pokrywy. Raz na trzy-cztery miesiące powinno się kąpać zwierzę (najlepiej używać do tego celu delikatnego szamponu), a po kąpieli dokładnie wysuszyć włos. Pies nie wymaga strzyżenia.
Temperament i zachowanie Chesapeake Bay Retrievera
Chesapeake Bay Retrievery posiadają radosne usposobienie i są nad wyraz inteligentne. Szczęśliwe psy okazują swoje zadowolenie poprzez szczekanie, co może być dość uciążliwe dla osób mieszkających w blokach. Specyficzną cechą rasy jest również obnażanie przednich zębów, co wbrew logice nie stanowi wyrazu agresji, a oznakę radości i uległości. Chesapeake Bay Retriever może być doskonałym psem rodzinnym, o ile zostanie prawidłowo uspołeczniony. Szkolenie psów powinno charakteryzować się regularnością i powtarzalnością; psy są uparte z natury i wzbraniają się przed wykonywaniem określonych czynności. Utrzymanie fizycznej dyscypliny stanowi klucz do sukcesu.
Szczeniak Chesapeake Bay Retrievera
Zdrowie
Psy są bardzo podatne na pewne choroby genetyczne, spośród których warto wyróżnić: dysplazję stawów biodrowych, progresywny zanik siatkówki, chorobę von Willebranda, zaćmę i miejscowe łysienie u obydwu płci. Przeciętna długość życia Chesapeake to 12 lat.
Cena szczenięcia z rodowodem jest dość wysoka, gdyż waha się w granicach 2500 - 3000 zł. Miesięczny koszt utrzymania również nie jest najmniejszy - około 200 zł. W Polsce jest to mało popularna rasa i rzadko, kiedy możemy spotkać jej przedstawicieli w dużych miastach.
Suka ze szczeniakiem rasy Chesapeake Bay Retriever
Wysokość: dorosłe psy osiągają od 58 do 66 cm w kłębie. Suki są niższe i mierzą od 53 do 61 cm.
Masa: Waga psa waha się w granicach od 29 do 36 kg. Dorosłe suki ważą pomiędzy 25 a 32 kg.
Umaszczenie: Trzy podstawowe kolory włosa, które są wyróżniane w obrębie rasy to: brąz (we wszystkich jego odcieniach), zgaszony pomarańcz (który waha się od czerwono-żółtego poprzez jasno-czerwony aż do kasztanowego odcienia) oraz słomkowy.
Pielęgnacja: pielęgnacja psa opiera się na regularnym szczotkowaniu włosa i kąpielach w delikatnym szamponie. Kąpiele powinny odbywać się do trzech razy w ciągu roku. Zbyt częste mycie psa może uszkodzić strukturę włosa i wymyć naturalną warstwę ochronną.
Zdrowie: u psów tej rasy często występują choroby dziedziczne. Najczęściej spotykanymi schorzeniami są: dysplazja stawów biodrowych, zaćma, progresywny zanik siatkówki i choroba von Willebranda.
Rodzina: Psy są bardzo prorodzinne, jednakże wymagają odpowiedniego szkolenia. W stosunku do dzieci- niezwykle opiekuńcze i troskliwe. Początkowo mogą przejawiać skłonności do dominacji.
Pochodzenie: USA
Klasyfikacja FCI - grupa VIII, sekcja 1 (aportery), nr wzorca 263. Podlega próbom pracy.