Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Chinese Imperial Dog

Chinese Imperial Dog to mały piesek o pomarszczonym pysku, krótkiej kufie i zakręconym ogonie. Przez długi czas nie posiadał statusu odrębnej rasy, dlatego też był często „podłączany” do Shih Tzu. Kynolodzy twierdzili nawet, że Shih Tzu i Chinese Imperial Dog to jedna i ta sama rasa.

Jak sama nazwa wskazuje, psy pochodzą z Chin. Ich historia sięga ósmego wieku p.n.e. i jest ściśle związana z dworem cesarskim. Dzieje rasy nie są do końca znane. Psy pełnią obecnie funkcje towarzyskie i można je spotkać na całym świecie.

Wygląd

Dorosły osobnik mierzy średnio 23 centymetry wysokości w kłębie i waży ok. 9 kilogramów. Zdarzają się jednak sporo mniejsze osobniki. Sierść psa jest naturalnie długa, wymagająca częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Właściciele niezbyt często decydują się na jej przycinanie. Jeżeli zaś chodzi o umaszczenie, nie ma stałego typu. Imperiale mogą występować w praktycznie dowolnym kolorze – od czerni do kremu i bieli. Często możemy spotkać osobniki tri-kolorowe lub dwukolorowe. W przypadku bi-koloru najpospolitsze jest umaszczenie czarno-białe.

Chinese Imperial Dog temperament

Chinese Imperial Dog to niezwykle temperamentny, a zarazem otwarty, przyjazny i kochający piesek. Uwielbia leżeć właścicielowi na kolanach i przytulać się. Od czasu do czasu lubi pobawić się na świeżym powietrzu. Ze względu na niewielkie rozmiary psów, większość właścicieli zaniedbuje ćwiczenia fizyczne i spacery. Nie możemy jednak zapominać, że każdy pies potrzebuje aktywności i stymulacji psychoruchowej. Jeżeli nie zapewnimy mu wystarczająco intensywnych doznań, musimy liczyć się z przykrymi konsekwencjami, np. demolowaniem mieszkania czy gryzieniem mebli. Nadpobudliwy pies może narobić wiele szkód! Pozbawianie go przyjemności  wspólnych, długich spacerów jest bardzo nieodpowiedzialne.  

Kolejna sprawa – szkolenie. Chinese Imperial Dog nie są szczególnie władcze i dominujące, niemniej nie powinniśmy zostawiać im zbyt wiele luzu. Nieważne czy mamy do czynienia z małym, czy dużym psem  – każdy czworonóg może wejść nam na głowę. Zważywszy na wysoki poziom inteligencji i szybkość nauki komend szkolenie nie będzie zbyt czasochłonne.

Chinese Imperial Dog pielęgnacja

Pielęgnacja psa nie jest szczególnie skomplikowana. Naszym najważniejszym zadaniem jest utrzymanie właściwego stanu sierści. Szczotkowanie winno odbywać się przynajmniej dwa razy w ciągu tygodnia. Strzyżenie – raz na sześć tygodni.  Nie zapominajmy również o okazjonalnej kąpieli, pielęgnacji uszu i regularnym strzyżeniu.

Problemy zdrowotne rasy

Najpowszechniejszym problemem zdrowotnym jest hipoglikemia. Rasa jest generalnie zdrowa i nie choruje.

Warunki życia psa rasyChinese Imperial Dog

Chinese Imperial Dog jest oddanym towarzyszem człowieka i przystosowuje się do życia w każdych warunkach. Może mieszkać zarówno w miastach, jak i na przedmieściach czy na wsi.

Długość życia: około 10-15 lat.

Dwa słodkie pieski rasy Chinese Imperial Dog

Wysokość: wysokość w kłębie oscyluje w granicach 23 centymetrów.

Waga: masa ciała psa nie powinna przekraczać dziewięć kilogramów.

Umaszczenie: dozwolony praktycznie każdy typ umaszczenia. Najczęściej spotykamy osobniki dwukolorowe o sierści czarno-białej. Niekiedy zdarzają się również osobniki w tricolorze.

Zdrowie: najpowszechniejszym schorzeniem jest hipoglikemia. Rasa jest generalnie zdrowa.

Rodzina: psy są bardzo przyjazne, otwarte i towarzyskie. Uwielbiają leżeć właścicielowi na kolanach i wylegiwać się na kanapie. Poziom energii niezbyt wysoki, aczkolwiek nie możemy zaniedbywać codziennych spacerów.

Pielęgnacja: sierść przycinamy raz na sześć tygodni. Kąpiele okazjonalnie (w zależności od potrzeby). Regularne przycinanie pazurów i czyszczenie uszu.

Cena szczeniąt to koszt od 500 do 3000 Dolarów (Źródło dogs.oodle.com)

źródło zdjęć Chinese Imperial Dog Club of America (CIDCA)

Tagi artykułu: