Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Chiński grzywacz

CHIŃSKI GRZYWACZ (CHINESE CRESTED DOG)

Historia

Pierwsze bezwłose czworonogi hodowano w Chinach już w III wieku p.n.e. Psy były dzielone generalnie na dwa typy: mniejsze i delikatniejsze (typ jelenia) oraz większe i masywniejsze (typ kuca). Pierwsze z nich pełniły rolę psów świątynnych i strażników skarbca. Cieszyły się ogromną estymą wśród mnichów i członków dworu cesarskiego. Jako, że grzywacze towarzyszyły marynarzom w czasie wielu wędrówek, szybko zyskały popularność poza kontynentem azjatyckim. O dziwacznych, bezwłosych psach wspominają XIX-wieczni żeglarze europejscy w swych dziennikach.

Współczesny Grzywacz chiński został wyhodowany pod koniec lat 80. XIX w. w Stanach Zjednoczonych w wyniku skrzyżowania nagiego psa meksykańskiego (xoloitzcuintle) i peruwiańskiego (perro sin pelo del peru) z długowłosymi rasami miniaturowymi. Pierwsza wystawa, w której uczestniczył Grzywacz, miała miejsce w Westminster w 1885 r. Niestety, pierwszy klub rasy powstał dopiero w 1979 roku, a sześć lat później grzywacze ukazały się na amerykańskich ringach. W 1991 roku opracowano ujednolicony wzorzec rasy dla odmiany bezwłosej i powder puff.

Wygląd

Chiński grzywacz występuje w dwóch odmianach: bezwłosej i powder puff (lekka okrywa włosowa z podszerstkiem). Nagie psy mają włos na głowie, który tworzy herb i rozciąga się na części szyi. U psów występują także charakterystyczne „skarpety " i pióropusz na ogonie. Reszta ciała jest, jak wskazuje nazwa, bezwłosa. U osobników powder puff występuje zaś na całym ciele długi, miękki włos.                             
Głowa psa jest gładka, bez nadmiernych zmarszczek. Odległość od potylicy do stopu równa odległości od stopu do czubka nosa. Czaszka nieco zaokrąglona i wydłużona.


  • Grzywacz chiński

  • Grzywacz chiński

  • Chińskie grzywacze


Stop lekko zaznaczony. Nos wyraźny, występujący w każdym kolorze. Kufa zwężająca się lekko ku końcowi, ale nie spiczasta. Wargi przylegające i cienkie. Szczęki mocne z doskonałym, regularnym zgryzem nożycowym – oznacza to, że górne zęby ściśle zachodzą na dolne. Policzki dobrze wyrzeźbione, chude i płaskie, zwężające się w kierunku kagańca. Oczy bardzo ciemne, niemal czarne. Mają średnią wielkość i migdałowaty kształt. Szeroko rozstawione. Uszy nisko osadzone, duże i stojące – z piórami lub bez. Szyja bez podgardla , długa i opadająca łagodnie w silne ramiona. W ruchu noszona wysoko i lekko łukowata. Ciało bardzo elastyczne. Grzbiet poziomy. Zad dobrze zaokrąglony i muskularny. Klatka piersiowa szeroka i głęboka. Brzuch umiarkowanie podciągnięty. Ogon osadzony wysoko, długi i zwężający się, prawie prosty – niezawinięty lub zakręcony w którąkolwiek stronę. Opuszczony naturalnie podczas odpoczynku. Pióra długie i obfite. Rzadki pióropusz nie stanowi podstawy do dyskwalifikacji. Kończyny przednie długie i smukłe , ustawione pewnie pod tułowiem. Łopatka wąska i dobrze ułożona. Łokcie blisko ciała. Nadgarstki silne, niemal pionowe. Łapy wąskie, długie i owłosione. Skarpetki idealnie ograniczone do palców.

Szczeniak Chińskiego grzywacz odmiany owłosionej

Grzywacz chiński Powder Puff


Kończyny tylne szeroko rozstawione. Staw kolanowy mocny i długi. Stawy skokowe umiejscowione nisko. Skóra gładka i ciepła w dotyku. U odmiany bezwłosej brak dużych płatów włosów w którymkolwiek miejscu na ciele. Dopuszczalny każdy kolor lub kombinacja kolorów. Idealna wysokość w kłębie dla dorosłego psa wynosi 28-33 cm. Suki są nieco mniejsze i mierzą od 23 do 30 centymetrów wysokości w kłębie. Masa dorosłych psów oscyluje w granicach 5.5 kilograma.

Temperament

Chiński grzywacz to bardzo inteligentna rasa psa, która dobrze sprawdza się w zawodach i konkursach posłuszeństwa. Czworonogi szybko uczą się nowych rzeczy i z łatwością wykonują nawet najbardziej zaawansowane triki. Warto przy tym dodać, że doskonale czują się w środowisku miejskim i małych mieszkaniach. Wymagają dość dużej dawki ruchu, dlatego też nie są polecane osobom starszym. Psy mają dość słabą psychikę i nie znoszą odtrącenia. W czasie szkolenia z zakresu posłuszeństwa zalecana jest zatem duża ostrożność i zważanie na słowa. W żadnym przypadku nie stosujemy agresywnych metod nauczania.

Pielęgnacja

Właściciele chińskiego grzywacza powder puff powinni często szczotkować swojego pupila. Aby wyczesywanie włosa było efektywne, zaleca się zwilżyć płaszcz niewielką ilością wody. Dość częstą praktyką jest przycinanie włosa psa i pozostawienia włosa długiego jedynie na: dolnej części kończyn, ogonie i głowie. Psy z odmiany puff nie wydzielają charakterystycznego dla czworonogów zapachu.

Grzywacz chiński bezwłosy

Osoby, które sądzą, że odmiana bezwłosa nie wymaga pielęgnacji są w błędzie. Psia skóra narażona jest na te same schorzenia co skóra człowieka, tzn. trądzik, suchość i oparzenia słoneczne. Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji zalecane jest stosowanie hipoalergicznego lub bezolejowego kremu ​​nawilżającego, który powinien być stosowany do trzech razy w tygodniu. Dość częstą praktyką jest stosowanie olejków do opalania dla dzieci w okresie letnim.

Zdrowie

Grzywacze chińskie są predysponowane do problemów z oczami. Często chorują na: zwichnięcie soczewki, jaskrę, PRA i (Progresywny zanik siatkówki). W razie dość często spotyka się osobniki z ubytkami i próchnicą. Szczególnie podatne na braki w uzębieniu są osobniki bezwłose. Jak w przypadku wszystkich innych ras psów Grzywacze chińskie mogą być podatne na zwichnięcie rzepki. To schorzenie dziedziczne, które może spowodować czasowe lub stałe kalectwo. U rasy zaobserwowano także liczne alergie i choroby autoimmunologiczne. Długość życia psów oscyluje w granicach 12 - 14 lat.


  • Grzywacz chiński

  • Grzywacz chiński

  • Grzywacz chiński

Wysokość: Idealna wysokość w kłębie dla dorosłego psa wynosi 28-33 cm. Suki są nieco mniejsze i mierzą od 23 do 30 centymetrów wysokości w kłębie.
Waga: Waga dorosłych psów  nie powinna przekraczać około 5.5 kilograma.

Umaszczenie: Dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia.

Pielęgnacja: W przypadku odmiany powder puff niezbędne jest regularne szczotkowanie (uprzednio należy zwilżyć sierść). Dla odmiany bezwłosej dedykowane są specjalistyczne, hipoalergiczne kremy.
Zdrowie: Psy cierpią z powodu kilku schorzeń. Najpowszechniejszymi z nich są: problemy z oczami, alergie skórne oraz choroby autoimmunologiczne.

Rodzina: Grzywacz chiński doskonale znosi życie w mieście. Uwielbia wysiłek fizyczny, dlatego nie możemy zapominać o dostarczeniu mu stałych, dziennych dawek ruchu. Zwierzęta szybko się uczą i przyswajają nowe komendy.

Kraj pochodzenia: Chiny

Cena szczeniąt z rodowodem 3000 - 6000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Cany z roku 2021.

Klasyfikacja FCI - grupa IX, sekcja 4, nr wzorca 288. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: