Historia rasy Chodsky pes sięga czasów głębokiego średniowiecza. Lud Chodów, zamieszkujący tereny zachodnich Czech, wykorzystywał psy do strzeżenia obszarów leśnych i prac gospodarskich. Psy wykonywały swoje zwyczajowe czynności aż do czasów nowożytnych, kiedy to na terenach Czech pojawiły się pierwsze stada owiec. Ludność poczęła, zatem wykorzystywać czworonogi do ochrony swoich stad i przysposabiać je do roli psów pasterskich. W XVIII wieku rasa praktycznie wyginęła, a jej ponowne odkrycie nastąpiło dopiero po 150 latach. W 1985 roku ogłoszono odtworzenie rasy i zdefiniowano jej standard.
Wygląd
Chodsky pes jest średniej wielkości owczarkiem, którego długość jest nieznacznie większa od wysokości. Pies ma długą, gęstą sierść i obfity podszerstek, co sprawia, że jest w stanie znieść bardzo ciężkie warunki atmosferyczne i przenikliwe zimno. Chodsky pes odznacza się wybitnie harmonijną budową ciała. Tułów jest zwarty, o dobrze zachowanych proporcjach. Czworonogi należą do grupy psów średnich- ich waga waha się w granicach 16-25 kg. Jedynym dozwolonym typem umaszczenia jest czarny podpalany. Chód zwierzęcia jest płynny, lekki i powolny.
Wszystkie szczenięta czeskiego psa wyglądają nieomal identycznie. Dopiero w okolicach szóstego-siódmego miesiąca życia zyskują swoją unikatowe umaszczenie, która pozwala odróżnić osobniki. Psy mają długi, puszysty włos, który jest ułożony w systemie warstwowym.
Temperament i zachowanie
Chodsky pes jest doskonałym towarzyszem dla ludzi aktywnych, którzy cenią sobie wysiłek fizyczny i ruch na świeżym powietrzu. Nie jest agresywny i jego szkolenie nie nastręcza żadnych problemów. Psy mają doskonały węch i wykazują predyspozycje do pracy z osobami niepełnosprawnymi fizycznie i umysłowo. Odpowiednio wyszkolone zwierzęta nadają się do pracy z osobami niewidomymi (Polscy hodowcy rzadko wykorzystują jednak ich zdolności i wrodzone predyspozycje do pracy z ludźmi chorymi). Dobry węch przydaje się zaś podczas tropienia osób zaginionych. W Czechach czworonogi są wykorzystywane do pracy w charakterze górskich psów ratowniczych.
Chodsky pes jest również doskonałym psem stróżującym. W stróżowaniu pomaga mu groźny, posagowy wygląd, który odstrasza potencjalnych złoczyńców. Rasa jest wyjątkowo spokojna i stabilna emocjonalnie; psy nie mają skłonności do gwałtownych poszczekiwań i nie są nazbyt wylewne. Mogą być powściągliwe wobec obcych, jednak gdy wyczują zagrożenie, od razu przygotowują się do ataku.
Pies jest przyjazny zarówno dla swojego właściciela i jak i jego rodziny - szczególnie zaś dla dzieci.
Pielęgnacja i warunki życiowe
Chodsky pes najlepiej czuje się w środowisku wiejskim i podmiejskim. Może żyć zarówno w domu jak i na wybiegu, niemniej nie należy zapominać o stałej socjalizacji i regularnych zabawach ze zwierzęciem. Pies potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem, gdyż w innym przypadku będzie nieszczęśliwy i apatyczny.
Psy nie są szczególnie wymagające. Wypadanie włosa przypada na okres letni i właśnie wówczas należy regularnie czesać sierść przy pomocy zgrzebła.
Wysokość: psy osiągają wysokość w kłębie od 48 do 56 cm.
Masa: waga psa może wahać się pomiędzy 16 a 25 kg.
Umaszczenie: jedynym dozwolonym typem umaszczenia jest czarny podpalany.
Pielęgnacja: Psy nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Włos nie wymaga podcinania. Co jakiś czas warto jednak przeczesać sierść zwierzęcia- chociażby w celach kontrolnych (w kłęby sierści mogą wplątać się insekty i kleszcze).
Zdrowie: Psy są bardzo wytrzymałe na trudne warunki pogodowe i rzadko, kiedy chorują. Nie odnotowujemy żadnych, typowych chorób genetycznych dla tej rasy. Mogą być podatne na alergie skórne.
Rodzina:, Jeżeli pies jest prawidłowo przeszkolony, nie wykazuje żadnych oznak agresji. Psy bywają uparte, stąd też konieczność odbycia treningu posłuszeństwa. Chodsky pes bardzo przywiązuje się do najmłodszych członków rodziny i roztacza nad nimi nieomal rodzicielską opiekę.
Cena szczeniąt z rodowodem 1800 - 2000 złotych.