Udostępnij ten artykuł.

Chore uszy u Goldena

O tym jak mało przyjemną i ogromnie dokuczliwą dolegliwością dla naszego podopiecznego czworonoga może być zapalenie ucha przekonała się znaczna ilość osób, których pupile zapadły na tego rodzaju schorzenie. Zapalenie przewodu słuchowego, dosyć często nazywane również zapaleniem ucha, jest bez wątpienia jednym z najbardziej typowych schorzeń psów posiadających tzw. zwisające uszy.

Jedną z typowych tego rodzaju psich ras jest bez wątpienia Golden retriever. Dodatkowym czynnikiem przyczyniającym się w znaczny sposób do wystąpienia objawów powodujących zapalenie ucha jest fakt, iż rasa psów, jaką jest Golden retriver uwielbia wręcz wszelkiego rodzaju kąpiele wodne. Zalegająca w uszach woda, po takiej kąpieli będzie w stanie doprowadzić w niektórych przypadkach do wystąpienia infekcji ucha. Ochota do częstej kąpieli i wskakiwania do wody Goldena wynika nie tylko z faktu posiadania przez tą rasę psów nieco dłuższej okrywy włosowej i chęci schłodzenia ciała, zwłaszcza w okresie letnim, lecz także z ich pierwotnego przeznaczenia i szczególnego zamiłowania do przebywania w wodzie i aportowania z niej różnorakich przedmiotów. Golden  będąc dosyć powszechnie uważany za „złotego aportera” był w stanie bowiem dokonać skutecznego odnalezienia na lądzie i w wodzie postrzelonego ptactwa i dostarczenia go do miejsca w którym znajdował się jego właściciel. W chwili obecnej jednak, jest to jedna z bardziej popularnych ras wykorzystywanych w celach psa do towarzystwa.

Będąc opiekunem Goldena i mając na uwadze troskę o stan jego uszu warto jest zdać sobie sprawę, iż chore uszy u golden retrievera mogą wynikać zarówno z faktu zapalenia ucha jak też w związku z dostaniem się do wnętrza ucha ciała obcego. Może to być źdźbło trawy, ziarenko jakiejś rośliny czy też kawałek patyka lub kory.

ucho psa

Ucho psa jest jednym z bardziej wrażliwych narządów tego czworonoga, dlatego też jak tylko nasz pupil poczuje coś, co nie znajdowało się wcześniej w jego uchu a przy tym stwarza mało komfortową sytuację, zaczyna dosyć gwałtownie drapać się i potrząsać głową w celu pozbycia się niewygodnego drobiazgu. Czasem przy odrobinie szczęścia i gdy jeszcze ciało obce nie dostało się zbyt głęboko istnieje możliwość, iż nasz pies niejako samoczynnie się go pozbędzie. Istnieje także możliwość, iż po zajrzeniu i dostrzeżeniu w uchu ciała obcego sami będziemy mogli mu pomóc wyciągając to, co w nim utkwiło. W przypadku, gdy nic nie dostrzeżemy lub też dojdziemy do wniosku, iż nie będziemy w stanie sami wyciągnąć zalegającego w uchu ciała obcego należy udać się z naszym czworonogiem do placówki weterynaryjnej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że również wrastające się włosy w obrębie przewodu słuchowego naszego psa mogą być przyczyną wystąpienia u niego dokuczliwej infekcji ucha.


  • Szczeniak Goldena

  • Golden retriever

Do wystąpienia oznak związanych z dolegliwościami w obrębie ucha naszego czworonoga mogą przyczynić się także różnego rodzaju alergie pokarmowe, alergie polekowe czy chociażby specyficzne nieco wady związane z nieprawidłowym rozwojem małżowiny usznej naszego psa. Jedną z możliwych, dosyć charakterystycznych i bardziej widocznych oznak choroby ucha jest fakt wystąpienia opuchlizny w wyniku doznania urazu poprzez uderzenie się psa w trakcie zabawy lub spaceru. Możemy wówczas zauważyć znaczną niechęć dotyku ze strony psa, związane to jest oczywiście z odczuwaniem dużej bolesności przez naszego czworonoga.

Jedną z najczęstszych dolegliwości w odniesieniu do chorób uszu Goldena jest zapalenie ucha zewnętrznego. Najczęstszymi przyczynami zapalenia ucha w typie pierwotnym jest dostanie się do ucha wspomnianych powyżej ciał obcych, przyczyną może być również pasożyt, jednym z najczęstszych jest tzw. świerzbowiec uszny. Innymi z częstych przyczyn dolegliwości ucha mogą okazać się także atopowe zapalenie ucha, grzyby jak i bakterie w typie gronkowca zakażające wnętrze małżowiny. 

Dosyć charakterystycznym objawem w tym przypadku staje się przekrzywianie głowy przez psa, zbyt duża ilość wydzieliny usznej w połączeniu z jej mało przyjemnym zapachem, wystąpienie tzw. świądu ucha. W celu dokładnej diagnozy i ustalenia przyczyny dolegliwości ucha psa należy je dokładnie zbadać poprzez umiejętne wyczyszczenie i obejrzenie przy pomocy otoskopu. Zalecanym leczeniem jest najczęściej podanie antybiotyku wpływającego zarówno na uśmierzenie bólu jak i na właściwe leczenie przyczyny zapalenia.


  • Golden retriever

  • Para Goldenów

Innym, równie mało przyjemnym stanem ucha dla naszego Goldena okaże się bez wątpienia również zapalenia ucha środkowego. Dolegliwość ta wynika zazwyczaj z całkowicie nieleczonej infekcji lub niewłaściwie przeprowadzonego procesu leczenia ucha zewnętrznego. W leczeniu, poza stosowaniem środków przeciwbólowych, stosuje się także w tym przypadku właściwie dobrane środki typu sterydowego. Brak leczenia w tym przypadku może przyczynić się do wystąpienia i rozwoju zespołu Hornera, który to może dać początek poważnym zmianom układu nerwowego i zwężeniu źrenic psa, w szczególnych przypadkach może dojść nawet do zapadnięcia gałki oka do wewnątrz oczodołu.

Jedną z ostatnich dolegliwości zapalenia ucha Goldena jest zapalenie ucha wewnętrznego. Dochodzi do niego zazwyczaj w wyniku powikłań wynikających z zapalenia ucha środkowego. U psa zaczynają się pojawiać w dość poważnym stopniu zaburzenia równowagi w wyniku zapalenia błędnika. Czasami pojawiają się problemy z przemieszczaniem się i wymioty. Jednym z możliwych i dosyć trudnych powikłań w wyniku zapalenia ucha wewnętrznego jest możliwość zapalenia opon mózgowych.

W celu znacznego zapobieżenia różnego rodzaju chorobom uszu warto jest zatroszczyć się o jak najbardziej właściwą pielęgnację uszu naszego Goldena. Przestrzegając regularnego czyszczenia i suszenia uszu Goldena przyczyniamy się do ich właściwej higieny a co za tym idzie zmniejszenia ryzyka wystąpienia infekcji usznej.

Tagi artykułu: