Udostępnij ten artykuł.

Choroby Jack Russell Terriera

Rasa Jack Russell terrier to psy niewielkie, jednak bardzo krzepkie, silne i stosunkowo długowieczne. Jako teriery są też odważne i bardzo charakterne. Kupując psa tej rasy koniecznie należy poznać jej cechy szczególne i predyspozycje. Konieczne przeczytaj choroby Jack Russell terriera.

Jack Russell terrier o rasie

Rasa Jack Russell terrier (JRT) to psy należące do dużej grupy terierów. Psy te maja więc charakter, siłę i wytrzymałość typową dla niezłomnych i bardzo mocnych psów myśliwskich. Są idealne szczególnie do polowań na drapieżniki takie jak np. lisy, kuny, norki, borsuki, jenoty, czy dzikie koty. Są ponadto najlepszymi psami na dziki. Z powodzeniem nadadzą się też jednak do płoszenia i aportowania dzikiego ptactwa i do tropienia postrzałków (sarn, jeleni, dzików). Oczywiście terier JRT będzie się dobrze sprawował też jako domowy pies do towarzystwa, aczkolwiek z silną presją do dominacji i żywym temperamentem. Z powodu dużych pokładów niespożytej energii, te nieduże terierki dobrze sprawdzają się jako stróże domu i towarzysze zabaw dla dzieci. Jednak dzieci muszą być pouczone, jak się zachowywać w kontaktach z psami. Ze względu na swoją użytkowość, temperament i silny charakter z nadmierną aktywnością, JRT mogą mieć czasem pewne problemy behawioralne. Biorąc sobie szczeniaka tej rasy należy więc być stanowczym i konsekwentnym w traktowaniu. Przed zakupem JRT zaleca się też dokładne poznanie wzorca rasy. Szczególną uwagę trzeba przy tym zwrócić na choroby Jack Russell teriera.

najczęstsze choroby jack russell terriera

Choroby mięśni i szkieletu

U JRT należą do nich głównie: zwichnięcie rzepki, Choroba Legg-Calve-Perthesa oraz Miastenia gravis. Zwichnięcie rzepki (ang. Patell luxation) dotyka szczególnie aktywne fizycznie osobniki. Rzepka kolanowa w tej chorobie zmienia swoje naturalne położenie i osadza się w niewłaściwym miejscu. Powoduje to uciążliwą dla psa bolesność i utrudnia mu normalne poruszanie się. Objawem tej choroby jest okresowe poruszanie się zwierzęcia tylko trzech łapach, z podkurczoną łapą z chorym stawem. Przy braku leczenia, pojawiają się zwyrodnienia w stawie kolanowym. Leczenie wymaga operacji chorego stawu. Wyniki dotychczas publikowanych badań wskazują, że bardziej podatne na te zwichnięcia są suki, być może dlatego, że mają delikatniejszy kościec od samców. Choroba Legg-Calve-Perthesa dotyczy psów ras małych i polega na tzw. aseptycznej martwicy głowy i szyjki kości udowej (objawia się tzw. jałową martwicą główki kości udowej). Pierwsze elementy kulawizny Legg-Calve-Perthesa obserwuje się u szczeniąt w wieku 6-8miesięcy. Leczenie wymaga ingerencji operacyjnej, polegającej na resekcji naprawczej główki kości udowej. Miastenia gravis zwana też bardziej po polsku nużliwością mięśni, to choroba Jack Russell terier, która u tej rasy ma charakter wrodzony. Polega przy tym na niedoborze receptorów dla neurotransmitera acetylocholiny ACH zawartego w synapsach nerwowo-mięśniowych. Mięśnie zaatakowane takim fizjologicznym procesem chorobowym nie mogą się normalnie kurczyć, stając się przez to z czasem niemal zupełnie nieruchome. Schorzenie to występuje u szczeniąt w wieku ok 2-6 miesięcy, na szczęście jest jednak rzadko spotykane. Objawy miastenii gravis u terierów to szybkie męczenie się i osłabienie zwierzęcia, coraz bardziej chwiejny chód, słabnące kończyny tylne, ulewanie pokarmu z pyska zaraz po zjedzeniu.

Choroby Jack Russell terier choroby oczu i uszu

Częstą chorobą oczu u JRT bywa pierwotne zwichnięcie soczewki (ang. Primary Lens LuxationPLL). Choroba wywołuje zmiany struktury włókienek budujących więzadło rzęskowe oka. Wynikiem tego uszkodzenia jest pojawiające się nienaturalne przesunięcie soczewki oka (tzw. zwichnięcie soczewki). To z kolei wywołuje rozwinięcie bolesnej jaskry, a przy zaniedbaniu i braku leczenia – również całkowitej ślepoty u psa. Choroba PLL zwykle ujawnia się u terierów w wieku pomiędzy 3-6 rokiem życia. Leczenie opiera się głównie na operacyjnej korekcji położenia soczewki. Choroba PLL jest dziedziczna (w trybie autosomalnym recesywnym) i wywołuje ją mutacja genu odpowiedzialnego. Weterynarze informują też, że sporadycznie spotykają się z psami chorymi i mającymi do tego genotyp heterozygotyczny. Jack russell terrier należy do jednej z wielu ras psów, u których wykonywane jest badanie na możliwość dziedziczenia tego typu chorób. Do takich możliwych u tej rasy chorób zalicza się również znaną wszystkim, bo popularną też i u ludzi zaćmę. Przypuszcza się, że u rasy JRT jest ona dziedziczna. Jack Russell terriery (JRT) dotyka też tzw. głuchota psów całkowicie białych. Ta choroba Jack Russell terier powoduje z kolei, że pies nie słyszy na jedno lub nawet na oboje uszu.

choroby jack russell terrier

Choroby genetyczne Jack russell terriera

Inne genetyczne (czyli dziedziczone) choroby Jack Russell terier to m.in.: ataksja czyli zaburzenia rdzeniowo-mżdżkowe (ang. Spinocerebellar ataxiaSCA), Late onset ataxia (LOA, również bark koordynacji chodu i równowagi), myelopatia degeneracyjna (ang. Degenerative MyelopathyDM), złośliwa hypertemia maligna (ang. Malignant Hyperthermia MH), hyperuricosuria (ang. HyperuricosuriaSLC), Brachyuria (stumpy-tail). Choroby te można wcześnie wykryć robiąc dostępne obecnie w weterynarii badania dziedzicznych obciążeń genetycznych.

Jack Russell terier choroby skórny i alergie

Problemy skórne u rasy JRT stanowią najczęstsze przyczyny wizyt u weterynarza! Dotykają zwłaszcza terierów krótkowłosych. Acrodermatitis to choroba skórna dziedziczona po obojgu rodzicach. Rodzice zwykle wykazują objawów choroby, mają jednak jej gen recesywny. Są przez to są jej nosicielami, choć sami na nią nie chorują. Szczenięta z odziedziczoną chorobą rzadko mogą dożyć dwóch lat. Malasezjowe zapalenie skóry to dość częste schorzenie skórne występujące zwykle sezonowo. Dotyka psy w każdym wieku. Jego objawy to świąd oraz przetłuszczony i złuszczający się naskórek. Przyczyną tej choroby jest nadmiar grzybów drożdżycowych w skórze. Atopowe zapalenie skóry (atopia, alergia na tzw. alergeny wziewne) ma dziedziczne podłoże i objawia się nadwrażliwością na różne alergeny środowiskowe. Zwykle pierwszy raz występuje w 1-3 roku życia psa, choć obserwowano ją również u trzymiesięcznych szczeniąt oraz starych 16-letnich psów. Alergie u psów dzieli się też na sezonowe i całoroczne. U rasy JRT, podobnie jak u innych psów, alergeny sezonowe to zwykle są pyłki traw, krzewów i drzew. Natomiast alergeny całoroczne to głównie roztocza kurzu domowego. Alergie te są zawsze bardzo uciążliwe i dla chorych psów i dla właścicieli. Objawiają się uporczywym swędzeniem połączonym z drapaniem i gryzieniem się. To zaś wywołuje bakteryjne stany zapalne skóry i wypadanie sierści. Alergie takie uważa się za nieuleczalne, choć można psy odczulać na dane alergeny. Jak na razie pomaga to jednak wyłącznie małej grupie psów. Psy dotknięte alergią muszą być stale pod opieką weterynaryjną. U psów, w tym rasy JRT, występują też objawiające się świądem alergie pokarmowe. Jako czynnik uczulający zwykle występuje białko pokarmowe. Leczenie tych alergii wymaga całkowitej eliminacji takiego białka z codziennej diety psa. U JRT może też pojawić się tzw. rybia łuska. Jest to rzadka wrodzona choroba skóry, wywołująca silną hiperkeratozę. Zmiany objawowe tego schorzenia są widoczne już przy narodzeniu. Jest to silny łojotok i rumień skórny oraz złuszczający się naskórek.

choroby psów jack russell terrier

Choroby Jack Russell terriera problemy z zębami

Jak to jest u większości szczególnie małych ras psów, również u Jack Russell terrier występuje skłonność do osadzania się w nadmiarze kamienia nazębnego. Niekiedy u starszych osobników pokrywa on zęby niemal całkowicie. Przypadłość ta objawia się brązowym odkładem na zębach (szczególnie trzonowych i przedtrzonowych oraz na górnych częściach kłów) i przykrym zapachem z jamy gębowej. Narastający kamień musi być regularnie usuwany w gabinecie weterynaryjnym. Zabieg jest ultradźwiękowy i bezbolesny. Nie leczony prowadzi bowiem do poważnych stanów zapalnych dziąseł, chorób przyzębia oraz obluzowania korzeni i wypadania zębów. Towarzyszący chorobie ból wywołuje też u psa utratę apetytu i drażliwość. Zapobiegawczo trzeba więc dbać o należytą higienę jamy ustnej (regularne mycie zębów u psa).

Choroby Jack Russell terier (choroby JRT) – inne choroby spotykane u JRT

Cukrzycajest z kolei schorzeniem, do którego rasa JRT jest predysponowana bardziej. Chorują na nią zwykle osobniki w wieku 4-14 lat, przy czym szczytowy moment zachorowalności jest w wieku 7-9 lat. Najczęściej choroba ta dotyka ponadto stare i niesterylizowane suki. Zapalenie naczyń krwionośnychu JRT występuje rzadko, zwykle jako reakcja nadwrażliwości typu III. Teriery JRT chorują też niekiedy na guz przysadki mózgowej, wywołujący dodatkowo nadczynność kory nadnerczy. Nadczynność kory nadnerczy u rasy JRT jest w formie przysadkowo-zależnej (PDH) i występuje też czasem samoistnie, bez przyczyny nowotworowej. Prawdopodobnie tu również występuje predyspozycja rasowa, przy czym choroba dotyka psy starsze i w średnim wieku, w tym 55% stanowią suki.

Tagi artykułu: