Udostępnij ten artykuł.

Choroby psów ich objawy i leczenie

W odniesieniu do zdrowia naszego czworonożnego przyjaciela istnieje cały szereg różnorakich chorób i schorzeń mogących przytrafić się każdej z psich ras.

W niniejszym artykule przedstawimy Państwu najczęstsze choroby psów i ich objawy, które mogą dotknąć zarówno szczenięta, jak i starsze psy. Jak się okazuje, nie wszystkie z nich niosą za sobą poważne konsekwencje.

Do najczęstszych chorób występujące u psów można zaliczyć:

Brak apetytu u psa

Chwilowa niechęć do jedzenia nie jest niczym złym. Zdarza się, że pies przez cały dzień nie zagląda do miski, a następnego dnia nadrabia zaległości. Głodówka pozwala utrzymać psa w dobrym zdrowiu i samopoczuciu, o ile nie przeciąga się do kilku dni i występuje tylko raz na jakiś czas.
Jeżeli pies nie je przez dwa-trzy dni, warto zainteresować się jego stanem zdrowia – regularnie mierzyć temperaturę oraz podawać zwiększoną ilość płynów (dobrze, aby woda zawierała śladowe ilości cukru gronowego); nie wolno natomiast podawać mleka. Nawet jeżeli pies nie ma gorączki, istnieje możliwość, że zatruł się czymś – nie możemy tego lekceważyć.

Wymioty u psa

Wymioty u psa są zupełnie naturalnym odruchem fizjologicznym, pojawiającym się w regularnych odstępach czasu. Dlaczego? Najczęstszym powodem jest spożywanie przez psa rzeczy niewiadomego pochodzenia, ochłapów znalezionych w czasie spaceru czy za dużej ilości trawy. Jeżeli jednak wymioty pojawiają się dość często i podejrzewamy, że nie wynikają z objadania się paskudztwami, powinniśmy zastanowić się nad zmianą diety pupila – tym bardziej jeżeli towarzyszą im takie objawy jak: biegunka, brak apetytu, charakterystyczne chrząkanie, kaszel, drgawki oraz opuchlizna. Gdyby zdarzyło się, że wymioty nie ustąpią, koniecznie zabierzmy zwierzę do weterynarza.

wymioty u psa

Gorączka u psa

Normalna temperatura psa wynosi od 37,5 do 39°C. Aby uzyskać dokładny pomiar należy użyć termometru elektronicznego i mierzyć temperatur w odbycie(przeczytaj Jak zmierzyć psu gorączkę). Do weterynarza udajemy się, kiedy temperatura zwierzęcia waha się w granicach 39-39,5 stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że znacznie większym zagrożeniem jest zbyt niska temperatura ciała! Obniżenie temperatury może być bowiem spowodowane zapaścią, krwotokami z narządów wewnętrznych oraz szokiem. Najbardziej powszechnymi przyczynami podwyższonej temperatury ciała są infekcje bakteryjne i wirusowe lub reakcja na leki. W niektórych, rzadkich, przypadkach gorączka może wskazywać na poważniejszy problem ustrojowy, np. schorzenia układu immunologicznego lub nowotwór.
W przypadku gdy temperatura powyżej 39,5°C utrzymuje się dłużej niż jeden dzień, nie można zwlekać; konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska.
Jak poznać, że pies ma gorączkę?
Jeżeli pies jest mniej aktywny niż zazwyczaj, nie chce jeść, a jego wzrok jest mętny i błędny, bardzo prawdopodobne, że ma gorączkę. 

Zarobaczenie psów

Regularne odrobaczenie szczeniąt i dorosłych psów pozwala zwiększyć odporność na choroby wirusowe i bakteryjne. Szczenięta odrobaczamy w wieku 6-8 tygodni, a następnie w 4 i 8 miesiącu życia. Suki odrobaczamy przed kryciem. Wykonanie zabiegu jest wskazane także przed szczepieniami ochronnymi; w ciągu roku wykonujemy go 2-3 razy.
Jakie są objawy zarobaczenia?
Wymioty,  biegunki, zaparcia, rozdęty brzuch, zahamowanie wzrostu, matowa sierść i wypadanie włosów, ogólne wyniszczenie organizmu, utrata wagi, zmienny apetyt. U szczeniąt zarobaczenie może spowodować zgon. Jeżeli zwierzę zostało zarobaczone, szczepienia ochronne nie przynoszą oczekiwanych efektów. Aby nie dopuścić do zarobaczenia, należy podejmować działania profilaktyczne i regularnie odrobaczać psy.
Zalecany terminarz odrobaczania:

  1. Szczenięta :
  • pierwsze - 20 - 24 dzień życia
  • drugie - 6  tydzień życia
  • trzecie - 3 miesiąc życia
  • czwarte - 6  miesiąc życia
  • piąte - 12  miesiąc życia.
  1. Psy dorosłe - profilaktycznie 1-2 razy w roku.

Co ważne pasożytami może zarazić się człowiek. Zawsze odrobaczamy wszystkie zwierzęta przebywające w domu jednocześnie.

Tasiemiec psi (Dipylidium caninum)

Tasiemiec psi (Dipylidium caninum)

Skręt żołądka u psa

Skręt żołądka jest niebezpiecznym i szybko postępującym schorzenie psów ras dużych (ale nie tylko), których klatka piersiowa jest głęboka i pojemna. Do skrętu dochodzi, gdy przepełniony gazami i jedzeniem żołądek obraca się wokół własnej osi; w wyniku zamknięcia wypustu, gazy i treść żołądkowa nie mają możliwości odpływu. Pies ma wówczas kłopoty z oddychaniem i krążeniem krwi. W dalszym etapie dochodzi do niewydolności narządów wewnętrznych i zatrucia organizmu. Jedynie natychmiastowa interwencja weterynaryjna może uchronić naszego czworonoga od śmierci w ogromnych bólach.
Skręt żołądka – jak rozpoznać?
Głównymi objawami są:  niepokój, dyszenie, odbijanie się gazów, odruch wymiotny wolny od treści, ślinienie się, wylizywanie, opuchnięcia, twardość brzucha, przyspieszone bicie serca i utrata przytomności. Skręt występuje najczęściej godzinę po jedzeniu. Jeżeli po tym czasie zaobserwujemy którykolwiek z powyższych objawów, nie traćmy czasu i natychmiast udajmy się do weterynarza.

Główną metodą leczenia jest leczenie operacyjne, którego wynik zależy od tego, jaki czas upłynął od zaistnienia skrętu. Aby nie dopuścić do pojawienia się problemu, stosujmy się do dwóch zaleceń: nie umieszczajmy miski z jedzeniem na podłodze i zapewniajmy psu minimum godzinny odpoczynek przed i po jedzeniu. 

Zapraszamy do 2 części artykułu : CHOROBY WIRUSOWE I BAKTERYJNE DOTYKAJĄCE NASZE PSY

Tagi artykułu: