Udostępnij ten artykuł.

Choroby skóry u psów

Dosyć znaczna liczba zarówno hodowców jak i właścicieli psa czy też kota zamieszkującego w mieszkaniu spotyka się czasami z różnego rodzaju dolegliwościami skórnymi tych zwierząt.

Warto przy tym już na wstępie zaznaczyć, że grzybice występujące u tych zwierząt mogą okazać się także chorobami zakaźnymi dla ludzi. Leczenie zmian dermatologicznych występujące u zwierząt jest zazwyczaj długotrwałym procesem, kontynuowanym nierzadko także po zaniknięciu objawu chorobowego danej dermatozy popularnie nazywanej chorobą skóry.

Poszczególne choroby skóry u psów objawiać się będą zazwyczaj w formie:

  • zaczerwienienia,
  • drobnych wyprysków,
  • różnorakich krostek i
  • strupków jak też
  • łuszczeniem się naskórka czy
  • wypadaniem zwierzęcego włosia.

Jedną z częściej występujących dolegliwości u naszego pupila może okazać się tło alergiczne. Typowym objawem w tym przypadku jest tło pokarmowe mające przeważnie związek z błędami dietetycznymi ze strony opiekuna zwierzęcia, ewentualnie odnoszące się do chorób przemiany materii.

Oprócz alergii pokarmowej spotkać się możemy także z alergią kontaktową, chociażby tego rodzaju jak alergiczne zapalenie skóry spowodowane nierzadko poprzez zetknięcie się naszego psa z pchłami, zwłaszcza w okresie wiosenno letnim, dlatego też tak istotne jest utrzymywania naszego pupila w czystości, zapalenie tego rodzaju nosi także nazwę APZS(alergiczne pchle zapalenie skóry).

Czasami do dermatozy skóry może dojść w wyniku zaburzeń mających nierzadko związek z:

  • nadczynnością lub
  • niedoczynnością tarczycy,
  • zaburzeniem pracy jąder jak też
  • jajników.

Poza chorobami skóry u psów występującymi na tle alergicznym istnieje cały szereg innych, różnego rodzaju chorób, które mogą przytrafić się naszemu pupilowi. Mogą to być zarówno choroby pasożytnicze, choroby na tle bakteryjnym jak też procesy nowotworowe.

W celu właściwego zdiagnozowania choroby występującej na skórze naszego psa niezbędna jest wizyta w placówce weterynaryjnej, w której to lekarz specjalista ma możliwość skierowania psa na niezbędne badania specjalistyczne. W oparciu o wyniki badań możliwe będzie rozpoczęcie właściwego leczenia naszego czworonożnego przyjaciela.

W przypadku pojawienia się choćby najdrobniejszego rodzaju zmian skórnych u psa nie zaleca się leczenia ich na własną rękę w oparciu o domowe sposoby i zasadę, „bo pies sąsiadki dostał taki to a taki lek i mu pomogło, zatem i mojemu pupilowi MOŻE pomóc”, jednak MOŻE również śmiertelnie zaszkodzić.

Tagi artykułu: