Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Choroby stawów u psów

     Staw u psów składa się z kości, chrząstek stawowych, torebki stawowej oraz układu więzadeł. Przestrzeń ograniczoną końcami kości oraz torebką stawowa nazywamy jamą stawową. Jama jest wypełniona płynem stawowym, który przejawia właściwości poślizgowe, dzięki czemu tarcie powstające w czasie przesuwania się kości względem siebie jest ograniczone.

     Chrząstka stawowa spełnia bardzo istotną rolę. Jako że jej powierzchnia jest idealnie gładka, a ona sama odznacza się dużą sprężystością, kość jest chroniona przed uszkodzeniem. Chrząstka, niemal jak amortyzator, pochłania i neutralizuje siły nacisku, które oddziałują na powierzchnie stawowe kości. Przy wykonywaniu intensywnej pracy ulega jednak uszkodzeniom, które nawarstwiają się i z czasem mogą doprowadzić do przeciążenia stawów. To z kolei powoduje rozwój procesu zwyrodnieniowo-zapalnego tej okolicy. W niedługim czasie dochodzi do poważniejszych uszkodzeń pozostałych elementów stawów, które stopniowo przechodzą w nieodwracalne zmiany.

Przyczyny problemów ze stawami u psów

     Pies może zachorować na schorzenia stawowe na skutek uszkodzenia chrząstki po przebytym urazie, zwichnięciu czy też infekcji zapalnej toczącej się w obrębie stawu. Kluczową rolę odgrywają jednak czynniki usposabiające takie jak nadwaga pupila czy wręcz przeciwnie – jego nadmierna aktywność. Wśród psów problemy stawowe dotyczą prawie 20 procent osobników, które ukończyły już pierwszy rok życia. Na zachorowania są podatne przede wszystkim psy ras dużych, u których w ciągu kilku miesięcy dochodzi do bardzo intensywnego wzrostu oraz dużego przyrostu masy ciała. W przypadku szczeniąt dużych ras właściciel powinien pamiętać o regularnym kontrolowaniu masy ciała i wysokości w kłębie. Aby uniknąć problemów stawowych w przyszłości należy zapewnić psu regularne ćwiczenia fizyczne, spacery oraz odpowiednią dietę. Nigdy nie przeciążajmy ćwiczeniami rosnącego psa. Duże obciążenie na stawy może spowodować przyspieszenie procesu zwyrodnieniowego.

    Mimo że na problemy stawowe częściej cierpią psy ras dużych, nie oznacza to, ze psy ras małych są od nich zupełnie wolne. Statystyki pokazują, że u około 20% Yorkshire Terrierów między pierwszym a siódmym rokiem życia stwierdza się nawykowe zwichnięcie rzepki. Jamniki są natomiast predysponowane do zachorowań na schorzenia kręgosłupa.

Objawy problemów stawowych u psów

     Najczęściej spotykanymi objawami problemów ze stawami są:

  • sztywny chód,
  • trudności przy wstawaniu czy chodzeniu po schodach,
  • zmniejszona aktywność fizyczna oraz
  • kulawizna.

     Na samym początku, kiedy pies nie odczuwa silnych bólów, może pojawić się niechęć do podejmowania wszelkich działań, np. spacerów. Właściciel musi być bardzo wyczulony na wszelkie sygnały świadczące o rozwoju schorzenia. U czworonoga może wystąpić obrzęk stawów, bolesność, utrudnione zginanie oraz prostowanie chorych kończyn. Objawami pobocznymi są utrata apetytu i zmiana zachowania. Pupil może wydawać się smutny, zmęczony, znudzony lub podenerwowany.  Wszystkie te zachowania są wyraźnie związane z odczuwanym bólem.

Choroby stawów u psów

Buldog francuski na wizycie kontrolnej u weterynarza

    Nigdy nie lekceważmy pierwszych objawów. Wcześnie wykryte schorzenie może zostać w pełni wyleczone, a w najgorszym wypadku – zahamowane. Oczywiście każda wizyta u weterynarza wiąże się z kosztami, niemniej osoby, które zdecydują się na posiadanie psa, muszą liczyć się z koniecznością ponoszenia większych wydatków na jego utrzymanie lub leczenie. Jeżeli wydatki na leczenie pupila nas przerastają, zgłośmy się do oddziału środowiskowego w gminie z prośbą o wsparcie bądź skontaktujmy się z fundacją.

Jak zapobiegać chorobom stawów u psów?

     Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Oczywiście niektóre schorzenia mają podłoże genetyczne i nie da się powstrzymać ich rozwoju, niemniej w części przypadku winę za zły stan zdrowia pupili ponoszą właściciele. Największymi grzechami opiekunów są przekarmianie psów oraz nieprawidłowa stymulacja psychoruchowa. Przede wszystkim nie możemy dopuścić do nadwagi i otyłości. Nadprogramowe kilogramy zwiększają obciążenie stawów, co w przypadku zaawansowanego schorzenia przyczynia się dodatkowo do nasilenia objawów. Jeżeli zwierzak waży więcej niż jest wskazane, warto zastanowić się nad wdrożeniem diety odchudzającej. W dobrych sklepach zoologicznych znajdziemy wiele rodzajów karmy z niską zawartością tłuszczu. Oprócz zdrowej diety bardzo ważne jest zapewnienie pupilowi umiarkowanego wysiłku fizycznego. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jakie ćwiczenia będą dobre dla naszego pupila, porozmawiajmy na ten temat z weterynarzem.

     Jeżeli sądzisz, że Twój pies jest zagrożony chorobą stawów, odwieź weterynarza jak najszybciej. Wielu zmianom w obrębie układu ruchu można zapobiec bądź je przez włączenie do codziennej diety produktów zawierających siarczan chondroityny, glukozaminę, przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe i inne. Odpowiednie składniki nie tylko wzmocnią chrząstkę stawową, ale także ochronią zagrożony staw przed dalszymi zmianami zwyrodnieniowymi.
To w naszych rękach leży zdrowie psa!

ból stawów u psa, budowa stawu psa, choroba zwyrodnieniowa stawów u psów, choroby stawów u czworonoga, choroby stawów u psa, choroby stawów u psów, choroby stawów u psów objawy, choroby stawów u psów przyczyny, choroby stawów u psów zapobieganie, choroby stawów u pupila, czy mój pies ma chore stawy, jak uniknąć problemów stawowych u psów, jak zapobiegać chorobom stawów u psów, objawy chorych stawów u psa, problemy stawowe u psów, problemy ze stawami psa, problemy ze stawami u psa, proces zwyrodnieniowo zapalny stawu u psa, staw u psa, staw u psów, z czego składa się staw psa, zapalenie stawów u psa forum, zapalenie stawów u psa jak leczyć, zwyrodnienie, zwyrodnienie stawów, zwyrodnienie stawów u psa

Tagi artykułu: