Udostępnij ten artykuł.

Choroby układu rozrodczego u psów

Schorzenia prostaty u psów - Dosyć często spotykane choroby układu rozrodczego u psów to zmiany chorobowe prostaty, szczególnie u starszych psów. Najczęściej spotykane schorzenia tego gruczołu, to: cysty, ropnie, zmiany nowotworowe, infekcyjne i nieinfekcyjne zapalenia prostaty oraz przerost prostaty. Infekcyjne zapalenia prostaty są wywoływane przez bakterie: Brucella canis, E. Coli, Proteus spp., Staphylococcus spp., Streptococcus spp., Mycoplazma spp. i Ureoplazma spp.

Każda z wymienionych bakterii wpływa na choroby układu rozrodczego u psów i powoduje powiększenie lub zapalenie prostaty oraz ma podobne objawy:

 1. częste przyjmowanie pozycji podobnej do aktu defekacji,
 2. problemy z oddawaniem kału
 3. krwiomocz
 4. częste infekcje dróg moczowych
 5. stałe zainteresowanie okolicą odbytu

Niespecyficzne objawy to:

 • gorączka
 • osłabienie
 • bolesność okolicy odbytu

Rzadziej spotykane objawy to:

 1. bezpłodność
 2. problemy z oddawaniem moczu
 3. kompletna obstrukcja cewki moczowej

W przypadku skrajnego zlekceważenia objawów przez właściciela może dojść do przepukliny około odbytowej, która jest widoczna jako uwypuklenie okolicy odbytu.

Aby zbadać stan prostaty u psów wykorzystuje się rektalne badanie palpacyjne, badania cytologiczne, badania bakteriologiczne wydzieliny gruczołu i badania ultrasonograficzne do określenia wielkości gruczołu i patologicznych zmian neoplazmatycznych.

Leczenie zmian prostaty u psów

Chirurgiczny zabieg kastracji sprawia, że jądra nie produkują progesteronu co powoduje stopniowe obkurczanie się prostaty. Jeśli mamy do czynienia z infekcjami bakteryjnymi należy podawać odpowiednio dobrane antybiotyki, a uprzednio wyselekcjonować bakterie chorobotwórcze i przeprowadzić test na wrażliwość na antybiotyki.

Stany zapalne pochwy i macicy u suk to także choroby układu rozrodczego u psów

U suk (szczególnie młodych i niedojrzałych płciowo) dosyć często występuje zapalenie pochwy. Można spotkać się z procesem zapalnym już w ósmym tygodniu życia! Schorzenie jest rzadziej spotykane u starszych suk. Z reguły występuje po kryciu, ciężkim porodzie albo wziernikowaniu. Może towarzyszyć nowotworom pochwy lub stanom zapalnym macicy.

Najczęstszym objawami stanu zapalnego pochwy są:

 • obfity ropny wyciek na wargach sromowych
 • saneczkowanie
 • świąd
 • lizanie przedsionka pochwy
 • większe zainteresowanie ze strony samców

Po wziernikowaniu można stwierdzić, że błona śluzowa jest zaczerwieniona i widać powiększone grudki chłonne. Jeśli mamy do czynienia z ciężkim przypadkiem temperatura wewnętrzna jest podwyższona.

Przyczyny zapalenia pochwy u suk

Stan zapalny najczęściej jest objawem spadku odporności u psa, który z kolei następuje z powodu złych warunków utrzymania, zbyt małej ilości witamin lub z powodu przewlekłych chorób. Sprzyja to wtedy namnażaniu bakterii.

Zapalenie pochwy u suk - leczenie

Najczęściej polega na płukaniu pochwy środkami odkażającymi i miejscowym lub w razie potrzeby ogólnym stosowaniu antybiotyków. Niestety efekty terapii nie zawsze są zadowalające.

Stany zapalne macicy to najczęściej spotykane choroby układu rozrodczego u suk

Przyczyny:

 1. zaburzenia w inwolucji macicy po zbyt długim porodzie, spowodowanym dużą liczbą płodów,
 2. samoistne poronienia
 3. poronienia sztuczne
 4. blokowanie cyklu rujowego środkami farmakologicznymi
 5. zakażenie przez psa w czasie aktu krycia

Wyróżnia się następujące stany zapalne macicy u suk:

1) zespół endometritis-pyometra – najpoważniejsze i zarazem najczęściej stwierdzane schorzenie macicy. Przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne oraz nawracające infekcje bakteryjne. Wyróżniamy trzy formy kliniczne tego zespołu:

a) ropomacicze (pyometra) – to schorzenie związane z nagromadzeniem wydzieliny ropnej w świetle macicy. Ze szpary sromowej wypływa rzadka, jasnoczerwona lub brązowa wydzielna. Najczęściej występuje powyżej szóstego roku życia, jednak może wystąpić już u suk czteromiesięcznych. Objawy możemy zauważyć pomiędzy czwartym, a dziesiątym tygodniem po zakończeniu cieczki. Z tego powodu wspomniane objawy bywają traktowane przez właścicieli jako przedłużająca się cieczka. Wyróżniamy formę zamkniętą i otwartą ropomacicza. W przypadku zamkniętej formy na początku nie ma objawów zewnętrznych. Toksyny bakteryjne wchłaniane do krwi powodują uszkodzenie narządów wewnętrznych, takich jak: nerki, wątroba, serce i szpik kostny. U psa możemy zauważyć smutek, zmniejszenie lub całkowitą utratę apetytu, wzmożone pragnienie (polidypsja), wypływ z pochwy i wielomocz (poliuria). Czasem możemy też zaobserwować wymioty, biegunkę lub niedowład kończyn tylnych. Temperatura ciała zazwyczaj pozostaje bez zmian. Z gorączką mamy do czynienia w przypadku 30 % zwierząt.

b) przewlekłe zapalenie błony śluzowej macicy (endometritis chronica

c) torbielowaty rozrost gruczołów endometrium (hyperplasia glandularis cystica).

2) poporodowe zapalenie macicy – najczęściej mamy z nim do czynienia w przypadku zaburzeń kurczliwości mięśniówki macicy (atonia uteri). Szyjka macicy po porodzie jest otwarta, a więc bakterie, które fizjologiczne znajdują się w pochwie wnikają do macicy. W przypadku, gdy inwolucja macicy przebiega prawidłowo następuje ich wyeliminowanie. Jednak, gdy występują zaburzenia może dojść do nadmiernego namnażania bakterii i rozwoju stanu zapalnego. Przyczyną może być duża liczba szczeniąt, długo trwający poród, zabieg położniczy lub schorzenie metaboliczne metabolicznych (hypoglikemia, hypokalcemia). Objawem jest utrzymujący się wodnisty, krwisty, krwisto-ropmny lub ropny wypływ z pochwy, który ma nieprzyjemny zapach. Podczas badania USG widać wypełnioną płynem macicę. Suki mogą być osowiałe, najczęściej nie mają apetytu oraz mają gorączkę. Schorzenie leczy się stosując oksytocynę lub preparaty sporyszowe (ergometryna). Domacicznie i ogólnie sukom podaje się antybiotyki. Niestety toksyny związane z zapaleniem są wydalane z mlekiem i mogą powodować zatrucie u szczeniąt, w takiej sytuacji należy odstawić małe od matki i karmić sztucznie.

3) podkliniczne zapalenie macicy

Tagi artykułu: