Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Choroby wątroby u psa objawy leczenie

Choroby wątroby u psów są niezwykle często przypadłością dotykająca zarówno młodych zwierząt jak i starszych osobników.

Wątroba pełni niezwykle ważne funkcje w organizmie zwierzęcia: magazynuje i przetwarza produkty przemiany materii, odtruwa organizm, a także jest odpowiedzialna za prawidłowe krążenie krwi w organizmie i regulacje gospodarki wodnej.

Pies, u którego zostały wykryte nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby, powinien zostać poddany leczeniu farmakologicznemu. Jeżeli leczenie rozpocznie się w porę, istnieje duża szansa, że pies będzie mógł prowadzić normalne życie.

Objawy kliniczne chorób wątroby u psa są dość niejednoznaczne, przez co bardzo często nie wykrywamy ich w porę.

Do najbardziej charakterystycznych objawów możemy zaliczyć: ospałość, senność, nieskoordynowane ruchy, zaburzenia oddychania, apatię, niekontrolowane skurcze, czy niezdarność. Objawami typowo zdrowotnymi są: biegunki, ciemny kał, zażółcenie dziąseł czy też ich krwawienie. Jeśli zobaczymy jakikolwiek z wyżej wymienionych objawów powinniśmy udać się czym prędzej do weterynarza. W czasie wywiadu lekarskiego należy podać wszelkie informacje, które mogą wpłynąć na postawienie szybkiej diagnozy. W wypadku diagnozowania chorób wątroby niezwykle istotny jest czas i sprecyzowanie procesu farmakologicznego.

Niektóre rasy psów są o wiele bardziej podatne na występowanie chorób wątroby. Do tego typu ras zaliczamy Yorkshire terriery czy Terriery. Starsze psy są również  podatne na schorzenia wątroby, aniżeli młode osobniki.

Najczęściej spotykanymi chorobami wątroby u psa są:

  • choroba Rubartha,
  • leptospiroza,
  • marskość wątroby i
  • dolegliwości związane z zatruciami.

Choroby wątroby u psa objawy leczenie krótki opis

Choroba Rubartha jest obecnie nieuleczalna; leczenie polega w dużej mierze na podejmowaniu działań defensywnych i aplikowaniu zwierzęciu antybiotyków i lekarstw, które mają na celu złagodzenie objawów chorobowych. Jedyną, skuteczną metodą obrony przed tą chorobą jest wcześniejsze zaszczepienie zwierzęcia. Choroba dotyka przede wszystkim osobniki młode- pomiędzy piątym a siódmym miesiącem życia. Rozwija się bardzo szybko, a jej głównymi objawami są biegunka i bóle brzucha i gorączka.

Leptospiroza, w przeciwieństwie do Rubartha, jest chorobą uleczalną. Im wcześniejsza diagnostyka, tym większe szanse na przeżycie zwierzęcia. W zaawansowanym stadium choroby konieczne jest dokonanie transfuzji. Głównymi jej objawami są biegunka, zażółcenie białek oczu i zły wygląd zewnętrzny zwierzęcia.

Ostre zapalenie wątroby u psa jest bardzo poważnym schorzeniem i nieleczone prowadzi do śmierci. Po dokonaniu wstępnej diagnostyki zwykle zaleca się terapię antybiotykową i czasową kwarantannę zwierzęcia. Objawy są typowe i analogiczne jak dla innych chorób.

Przewlekłe zapalenie wątroby u psa jest niewątpliwie jedną z najgroźniejszych dolegliwości wątroby. Pies nie może być całkowicie wyleczony- właściciel podejmuje jedynie próby poprawy komfortu jego życia. Przy podjęciu odpowiedniego leczenia pies może przeżyć przynajmniej kilka lat. Zwierzę, do końca życia, powinno być objęte ścisłą dietą. Oboczne wrotne krążenie wątroby jest chorobą charakterystyczną dla wieku szczenięcego. Leczenie obejmuje przede wszystkim transfuzję krwi i terapię antybiotykową. Nieleczona oboczność wątroby prowadzi do szybkiej śmierci zwierzęcia.

Marskość wątroby jest w dużej mierze spowodowana bezmyślnością właścicieli, którzy często podają psu leki przeznaczone dla człowieka. Jest to bardzo niechybne i prowadzi do poważnych dolegliwości, a niekiedy nawet do śmierci zwierzęcia. Marskość przez długi czas może być nierozpoznawalna, gdyż jej objawy nie wzbudzają zaniepokojenia u właścicieli.

Najpoważniejszą, a zarazem nieuleczalną chorobą wątroby u psa, która dotyka starszych osobników jest nowotwór wątroby. Niektóre rasy psów są predysponowane do zachorowania na nowotwory, toteż już od najwcześniejszych lat podejmuje się regularną profilaktykę chorobową i bada zwierzę pod kątem możliwości wystąpienia nowotworu, bądź guza.

Jeżeli nasz pies choruje z powodu nieprawidłowego funkcjonowania wątroby, powinniśmy otoczyć go szczególną opieką i troską. Najważniejszą sprawą jest określenie prawidłowej diety i ścisłe jej przestrzeganie. Niektóre substancje mogą okazać się zabójcze dla psa. Dieta zwierzęcia musi być lekkostrawna i pozbawiona wysokich dawek tłuszczów. W żadnym wypadku nie powinniśmy karmić psa substancjami przetworzonymi, zawierającymi mocne barwniki, a także słodyczami i produktami z wysoką zawartością węglowodanów.

Tagi artykułu: