Udostępnij ten artykuł.

Choroby Yorków

Choroby Yorków – Wiadomości ogólne

Yorkshire Terriery są bardzo często kojarzone z przeróżnymi chorobami. Opinia chorowitych i bardzo słabych psów przylgnęła do nich jednak zupełnie słusznie. Yorki częstokroć cierpią z powodu różnych schorzeń i defektów genetycznych, które ujawniają się zazwyczaj w wieku dojrzałym. W poniższym artykule dokonamy przeglądu najważniejszych i najczęściej występujących przypadłości zdrowotnych, z jakimi muszą mierzyć się te urocze i piękne pieski.

Najczęściej występującymi problemami zdrowotnymi w obrębie rasy Yorkshire Terrier są: zapalenie oskrzeli, lymphangiectasia, zaćma i zapalenie spojówki. Psy mają ponadto bardzo wrażliwe układy pokarmowe, co jest częstą przyczyną niekontrolowanych biegunek, zaparć i wymiotów. Zważywszy na swoje rozmiary mogą stać się ofiarami nieporadności właściciela i agresji innych zwierząt. Innymi słowy na Yorki trzeba uważać jak na żadne inne czworonogi!
Standardowa długość życia psów waha się pomiędzy 12 a 15 lat. Większość piesków umiera w znacznie młodszym wieku, co stanowi skutkową problemów zdrowotnych i ogólnej wrażliwości organizmu.

Choroby zębów u Yorka

Podobnie jak wszystkie, inne psy Yorkshire Terriery posiadają dwa rzędy zębów. W pierwszym rzędzie znajduje się 28 sztuk zębów mlecznych. W drugim rzędzie znajdują się 42 zęby, które są w większości stałe. Niekiedy liczba zębów stałych u osobników dorosłych może się różnić, co nie stanowi jednak żadnego problemu, dopóki nie wywołuje u zwierzęcia problemów z gryzieniem. Po narodzinach szczenięta nie mają zębów, ponieważ mleko jest jedynym pokarmem, którego potrzebują. Zęby mleczne rosną w wieku od 3 do 8 tygodni w następującej kolejności: siekacze, kły i zęby przedtrzonowe. Szczenięta nie mają zębów trzonowych. Szczeniaki zaczynają tracić swoje mleczne zęby w okresie dojrzewania, który przypada na 4-8 miesiąc życia czworonoga. Zęby rozwijają się przez okres 8 miesięcy, zaś zęby trzonowe rozwijają się w 6-8 miesiącu życia.

Problem z uzębieniem rozpoczyna się w momencie, kiedy zęby mleczne nie wypadają. Jeżeli ząb mleczny nie poddaje się zębowi stałemu, należy usunąć go chirurgicznie, gdyż w innym przypadku może dojść do poważnych problemów zdrowotnych. W najgorszym razie niezbędne okaże się rozcinanie szczęki.
Zatrzymane zęby mogą powodować próchnicę, ponieważ jedzenie łatwo grzęźnie pomiędzy rzędem zębów stałych i mlecznych. Czasami nowe zęby są zmuszone do rozwoju w nieprawidłowej pozycji, co może powodować nieprawidłowy zgryz.

Psy Yorki są również podatne na poważne choroby zębów.  Z racji tego, że mają małą szczękę, zęby mogą być stłoczone i nie wypadać w sposób naturalny. Prowadzi to do rozwoju bakterii na powierzchni zębów, co z kolei powoduje choroby przyzębia. Ponadto, bakterie mogą dostawać się do innych części ciała i powodować choroby serca i nerek. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu sytuacji jest regularne szczotkowanie zębów przy użyciu odpowiedniej szczotki i pasty dla psa. Ludzka pasta nie jest zalecane, ponieważ zawiera substancje drażniące, które mogą działać na wrażliwy układ pokarmowy zwierzęcia.

Wady genetyczne u Yorka

Nie sposób wymienić wszystkich schorzeń, które mogą dotknąć Yorków. W artykule skupimy się, zatem na omówieniu tych, które występują najczęściej.

Zespół Legg Cale Perthesa wydaje się skutkową niewystarczającego obrotu kości udowej w obszarze stawu biodrowego. Chrząstka w kości udowej powoli zamiera i ulega degeneracji. Choroba pojawia się zazwyczaj u młodych Yorków, a jej objawy to: ból, kulenie, bądź niemożność poruszania się. Standardową metodą leczenia jest leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu uszkodzonej części kości. Operacja nie przywraca psa do normalnego funkcjonowania. Z racji usunięcia części kości jedna łapa jest krótsza od pozostałych.

Załamanie tchawicy jest natomiast spowodowane postępującym osłabieniem ścianek tchawicy. W wyniku defektów genetycznych ścianki tchawicy mogą być wiotkie. Efektem nieleczonego załamania tchawicy może być pojawienie się zespołu Cushinga - choroby, która powoduje wytwarzanie nadmiaru hormonu steroidowego przez nadnercza i może prowadzić do trwałej degradacji tchawicy. Jedna z hipotez mówi, że uszkodzenie tchawicy może być spowodowane zbyt gwałtownym szarpaniem smyczy przez właściciela. Z tego też powodu właściciele Yorków powinni raczej zainwestować w specjalną uprząż, która jest dostępna w każdym sklepie z artykułami zoologicznymi.

Wrodzona wada żyły wrotnej jest bardzo poważnym schorzeniem, które może dotknąć psy w każdym wieku. U zdrowego zwierzęcia krew jest transportowana do wątroby i tam też oczyszczana. U zwierzęcia chorego krew nieczyszczona wędruje po całym organizmie i trafia do wszystkich najważniejszych organów, co może prowadzić do bardzo poważnego zakażenia.

Hipoglikemia objawia się zbyt niskim poziomem cukru we krwi. Zwierzęta cierpiące na hipoglikemię muszą dostawać specjalne preparaty witaminowe i glukozę, które normują zawartość cukru we krwi.

Tagi artykułu: