Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Chortaj (Hortaj, Chortaja Borzaja)

Historia

Chortaj (Hortaj, Chortaja Borzaja) to stara rasa chartów wyhodowana i opracowana na stepach Rosji i Ukrainy w XVIII wieku. Następnie rozprzestrzeniła się na południową Rosję, Ukrainę, i północne regiony Kazachstanu oraz byłych republik radzieckich. Pomimo że Hortaya ma długi rodowód, niewiele osób wie o istnieniu rasy.  Dokładne pochodzenie tej rasy nie jest znane, chociaż niektórzy kynolodzy uważają, że wywodzi się od Whippetów lub z włoskich Greyhoundów. Kovácová uważała, że chortaj jest krzyżówką charta angielskiego z borzojem oraz z chartami w typie tazy – krymka i gorka. Przez wieki Chortaje były niespotykane poza odległymi stepami wschodnimi. Ten wybitny myśliwy nie został wprowadzony do innych krajów głównie ze względu na dość osobliwą ekonomiczną i polityczną sytuację w byłym ZSRR. W przeciwieństwie do borzojów, innej rasy rosyjskiej, Chortaje istnieją bez uzyskania międzynarodowego uznania.

Do dnia dzisiejszego większość Chortajów znajdują się na odległych wsiach rosyjskich i jest wykorzystywana w czasie polowań na rozległych stepach na zające, lisy (poluje w pojedynkę) na wilki, jelenie i antylopy Saiga (poluje w parach lub grupie). Przyszli właściciele muszą zdawać sobie sprawę, że psy były rygorystycznie selekcjonowane i opracowane, aby spełniać funkcje myśliwskie. Przez lata żyły na terenach wiejskich, a ich dzienne menu składało się głównie z wypełniaczy zbożowych, warzyw i bardzo małej ilości mięsa. Właściciele Chortajów muszą mieć świadomość, że czworonogi nie tolerują wysokoenergetycznej i bogatej w białko żywności. Ponieważ hodowla nie była nastawiona na stworzenie rasy wystawowej, chortaje pozostały w doskonałym zdrowiu; mogą polować nawet do 10 roku życia. 
Pierwszy wzorzec rasy został opracowany i zatwierdzony w ZSRR w 1951 roku. W 1952 roku na kongresie kynologów przyjęto postanowienie o ochronie rasy jako jednej z ras rodzimych ras rosyjskich. Rasa nie jest zarejestrowana w FCI. Obecnie na całym świecie żyje ok. 3500 Chortajów. Większość z nich przebywa w naturalnym środowisku, a niektóre są własnością Rosjan mieszkających i pracujących za granicą. Od kilka lat Rosjanie starają się o uznanie rasy na arenie międzynarodowej.

Polowanie z psami Chortaj (Chortaja Borzaya)

Polowanie z psami Chortaj (Hortaja Borzaya), fot. Dmitry Chugunov

Wygląd

Chortaj to pies o mocnej i suchej sylwetce. Dorosłe czworonogi powinny osiągać ok. 65 cm wysokości w kłębie; suki są mniejsze i mierzą ok. 62 cm.  Według E. I. Szereszewskiego wysokość zadu powinna być równa wysokości w kłębie chociaż dopuszcza się nieznaczne odchylenia w jedną lub drugą stronę. W.I. Kazanskij pisze z kolei, że chortaj powinien być średnio o 1-2 cm wyższy w zadzie niż w kłębie. Preferowanymi typami umaszczeń są: jednokolorowe, nakrapiane i łaciate (wszystkie barwy oprócz kawowej). Kufa, uszy oraz dolne partie łap są zazwyczaj ciemne, a przy jaśniejszych kolorach maści nabierają szarego tonu. Koniec nosa czarny, przy jaśniejszym umaszczeniu dopuszczalny kolor kawowy. Włos krótki, prosty, nieprzekraczający 2,5 cm długości. W okresie zimowym występuje podszerstek. Na tylnej stronie bioder oraz na ogonie włos przedłużony. Głowa psa klinowata, wydłużona, ze stosunkowo szeroką mózgoczaszką. Przejście mózgoczaszki w kufę, wedle Szereszewskiego, jest słabo zaznaczone; Kazanski pisze wręcz przeciwnie – że jest zauważalne. Fafle ściśle przylegające, nigdy obwisłe. Niewielki garbonos występuje dość często i jest w pełni dopuszczalny. Uszy bardzo podobne do uszu borzoja – małe i układające się ku tyłowi. Oczy duże, owalne; tęczówki brązowe o różnym odcieniu. Zęby ustawione w zgryzie nożycowym, mocne, ściśle przylegające do siebie. Szyja długa, o przekroju owalnym, noszona wysoko. Pierś owalna, głęboka, dochodząca do łokci. Grzbiet szeroki, nieco wygięty. Brzuch silnie podkasany. Przednie łapy silne, proste, ustawione równolegle do siebie. Łokcie skierowane ku tyłowi. Łopatka o dobrym ukątowaniu. Łapy tylne ustawione równolegle, niemniej w szerszym rozstawieniu niż przednie – wyraźnie zaznaczone kątowanie. Na tylnych łapach brak piątego palca. Ogon długi, szablasty. Na końcówce często noszony w formie pierścienia. W spokoju opuszczony, w biegu uniesiony na poziomie grzbietu, czasem wyżej.

Generalnie wyróżnia się dwa typy chartów Chortai:

  • typ rostowski – duże rosłe charty i wyglądzie zbliżonym do charta polskiego. O mocnej konstrukcji i ogromnej wytrzymałości przeznaczone do pracy na nizinnych terenach stepowych typowych dla obwodu rostowskiego. 
  •  typ stawropolski – o mniejszych rozmiarach, bardziej lekkiej budowie i większej szybkości na krótkich dystansach; wykorzystywane do pracy  na przedgórzu kaukaskim kraju stawropolskiego. Przypomina wyglądem niedużego greyhounda.

Psy Chortaj (Hortaya Borzaja) podczas posiłku

Psy Chortaj (Hortaya Borzaya) podczas posiłku, fot. Pоман Mартынов

Chortaj temperament

Chortaje to bardzo samodzielne i energiczne czworonogi o typowo azjatyckim charakterze. Nie są agresywne, ale zawsze pozostają czujne – zwłaszcza jeżeli przyszło im przebywać w towarzystwie obcych. Wymagają konsekwentnego i odpowiedzialnego szkolenia od najmłodszych lat; jako że są selekcjonowane pod kątem zdolności łowieckich, opiekunowie powinni rozwijać w nich cechy psa myśliwskiego. Właściwie uspołecznione chortaje będą wiedziały, na które zwierzęta można polować, a które są członkami gospodarstwa.
Czworonogi nie nadają się do życia w mieście. Potrzebują przestrzeni i ruchu na świeżym powietrzu. To typowe psy pracujące, które będą nieszczęśliwe, spędzając życie w mieście, w ciasnym mieszkaniu. Rasa posiada doskonały wzrok i silny popęd łupu.

Zdrowie i Pielęgnacja

Rasa jest generalnie zdrowa i długowieczna. Średnia długośc życia Chortaja wynosi 14 - 15 lat. A polować moga do 10 roku życia. Psy wymagają specjalistycznej diety. Pielęgnacja nie jest kłopotliwa i obejmuje okazjonalne przeczesywanie włosa.

Ciekawostki Na świecie żyje około 2500 - 3500 osobników Chortaj. W stepie dobry Chortaj na polowanie jest tyle samo wart co koń do jazdy.

Inne nazwy: Chort, Hort, Hrt, Chortaja borzaja, Hortaja Borzaya, Xорт, Kурч, Kurtas

podziękowania za zdjęcia p. Dmitry Chugunov, na zdjęciu głównym suczka Кайса-Баца с Засечной Черты (Иргиз-Ритивый-Кармен-Сайга) Вл.Чугунов.Д.Ю.

Tagi artykułu: