Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Chow chow

Historia Chow chow

Najnowsze analizy DNA potwierdzają, że Chow Chow to jedna z najstarszych ras psów, która wyewoluowała wprost od wilka. Naukowcy sądzą, że rasa rozwinęła się na suchych stepach północnych Chin i Mongolii, chociaż ostatnimi czasy daje się słyszeć głosy, jakoby psy pochodziły z syberyjskich regionów Azji. Pierwsze wzmianki o rasie pochodzą z drugiego wieku przed naszą erą. Chińska płaskorzeźba ze 150 r. p.n.e. pokazuje psa myśliwskiego i psa podobnego w wyglądzie do Chow Chow. W późniejszym okresie psy były hodowane do pełnienia wielu posług: polowania, pasterstwa i ochrony domu. Niektórzy badacze twierdzą, że Chow Chow jest oryginalnym przodkiem Samoyeda, Elkhounda norweskiego, Pomeraniana i Keeshonda.

Chińczycy bardzo cenili sobie Chow Chow. Zgodnie z legendą jeden chiński władca miał przechowywać na swoim dworze aż 5000 miśkowatych osobników!

Współczesność

Chow Chow był bardzo popularnym zwierzakiem domowym wśród sławnych i bogatych Jankesów w latach 20. XX wieku. Nawet prezydent Calvin Coolidge i jego żona posiadali czarnego Chow Chow o imieniu Timmy.  Chow Chow były również popularne w latach 30. i 80. Dziś AKC rejestruje około 10.000 Chow chow każdego roku. Canadian Kennel Club rejestruje rok rocznie około 350 osobników.

Wygląd psa Chow chow

Chow chow to pies o zwartej budowie ciała, krótkich lędźwiach, dobrych proporcjach i nieco lwim wyglądzie. Ogon noszony zdecydowanie nad grzbietem. Czworonogi zawsze powinny poruszać się swobodnie; bujny płaszcz w żadnym przypadku nie może ich ograniczać. Cechą charakterystyczną rasy jest niebiesko czarny język.


  • Chow chow czarny

  • Chow chow

  • Psy Chow chow


Odległość od kłębu do łokcia jest równa odległości od łokcia do samej ziemi. Czaszka płaska, szeroka. Stop niezaznaczony. Nos duży i szerokim, czarny (w niektórych przypadkach może przybrać jaśniejszą barwę). Kufa  średniej długości; szeroka od oczu do końca nosa. Dobrze wypełniona pod oczami. Usta barwy czarnej, język niebieskawy. Zęby silne i równe; szczęki mocne, z doskonałym, regularnym i kompletnym zgryzem nożycowym (górne zęby ściśle zachodzą na dolne ustawione prostopadle do szczęk). Oczy ciemne, owalne, średniej wielkości i inteligentne w wyrazie. Uszy małe i grube, lekko zaokrąglone na końcach, noszone sztywno i szeroko rozstawione. U czworonogów występuje charakterystyczny grymas twarzy, którego nie dałoby się osiągnąć, gdyby skóra była zbyt przylegająca.

Psy Chow chowy są często kojarzone z małymi niedźwiadkami. Szyja mocna, pełna, niezbyt krótka, dobrze osadzona na łopatkach, lekko łukowata. Grzbiet krótki, poziomy i silny. Lędźwie mocne. Klatka piersiowa szeroka i głęboka. Żebra dobrze wysklepione, ale nie beczkowate. Ogon wysoko osadzony, noszony zdecydowanie nad grzbietem. Łopatka w kończynach przednich muskularna i ukośna. Przedramię idealnie proste, o mocnym kośćcu. Łapy małe, okrągłe, kocie. Kończyny tylne i uda dobrze rozwinięte. Stawy skokowe osadzone nisko. Kończyny przednie i tylne poruszają się równolegle do siebie i prosto do przodu . Psy powinny zawsze być w stanie poruszać się swobodnie i bez żadnych oznak niepokoju.

Okrywa włosowa jest albo szorstka, albo gładka. Włos szorstki jest niezwykle obfity, bujny, gęsty, prosty i stojący (ale nie nadmiernie). Podkład miękki i wełnisty.  Włos szczególnie gęsty wokół szyi, tworzący grzywę lub charakterystyczne „kudły” w tylnej części kończyn.

Chow chow o umaszczeniu czarnym i kremowym

W przypadku odmiany gładkiej płaszcz jest krótki, gęsty, prosty i pluszowy w dotyku. Wszelkie skracania płaszcza, które miałyby na celu zaburzenie normalnej faktury włosa, są niedopuszczalne. Można podcinać jedynie włos na nogach Umaszczenie powinno być jednolite, np. jednolita czerń, czerwień, płowość bądź umaszczenie kremowe, białe lub niebieskie. Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłych psów wynosi 48 - 56 centymetrów w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 46 do 51 centymetrów.

Wychowanie Chow chowa

Pomimo misiowatego wyglądu Chow Chow ma niewiele wspólnego z małym i słodkim niedźwiadkiem. To niezależne, uparte zwierzę, które niechętnie okazuje uczucia i nie przepada za pieszczotami. Jeżeli chcemy żywą maskotkę, w żadnym wypadku nie bierzmy pod swój dach psa rasy Chow Chow! Bardzo istotnym elementem osobowości psa jest niezależność i pełna suwerenność. Większość czworonogów nie znosi, kiedy ktoś wydaje im komendy. Szkolenie musimy zacząć zatem w bardzo wczesnym wieku, kiedy pies szybciej i chętniej chłonie nowe komendy i polecenia. Jeżeli wydaje nam się, że dwuletni czworonóg zechce współpracować z właścicielem, jesteśmy w dużym błędzie. Szkolenie winno być metodyczne, spokojne i konsekwentnie prowadzone (bez jakiejkolwiek agresji). Dzięki szkoleniu między właścicielem a jego psem powstaje niewidzialna więź budowana przez zaufanie i wzajemny szacunek. Z czasem miłość zostaje przelana także na pozostałych członków rodziny. Dobrze wychowany i wyszkolony Chow Chow odwdzięczy się bezwarunkowym przywiązaniem i łagodnością. A co ze spacerami? Psy zazwyczaj obojętnie mijają swoich kolegów. Nie są ekspansywne i nie bronią dostępu do terytorium. Nie wdają się też w potyczki mimo wybuchowego charakteru tak typowego dla ras orientalnych.

Zdrowie Chow chow

Do najczęściej spotykanych dolegliwości zdrowotnych zaliczamy: entropiom (czyli wywinięcie powieki oka do wewnątrz), distichiasis (podwójny rząd rzęs), przeprosty stawu skokowego (zginanie kończyny zarówno w przód, jak i w tył). Dość dokuczliwą przypadłością u psów tej rasy bywają luźne stawy kolanowe spowodowane mało elastycznymi wiązadłami kolanowymi. U Chow Chow mogą pojawiać się problemy z oddychaniem – zwłaszcza w okresie letnim, kiedy dość często dochodzi do przegrzania organizmu psa.


  • Szczeniak Chow chow

  • Chow chow

  • Szczeniak Chow chow

Spacer

Właściciele Chow Chow często podkreślają, że wspólne spacery z psem to droga przez mękę – przynajmniej jeżeli chodzi o początkowy okres szkolenia. Nie da się ukryć, że psy uwielbiają przeciągać się na smyczy i bawić z właścicielami w ciuciubabkę: pies w swoją stronę, a my w swoją. Aby czas relaksu upływał w miłej i spokojnej atmosferze, warto zakupić specjalne szelki, które mają nie tylko zastosowanie praktyczne (nie sprawiają zwierzęci bólu w czasie przeciągania),ale także nie niszczą pięknej kryzy. Oczywiście wiele zależy od wychowania. Jeżeli uda nam się odpowiednio wyszkolić psa, nie sprawi większych problemów wychowawczych.

Pielęgnacja

Sierść złożona jest z  dwóch warstw: włosa okrywowego, prostego – dokładnie oddzielonego od skóry – i bardzo ścisłego podszerstka. Bardzo istotne jest regularne pielęgnowanie sierści, które pozwoli usunąć martwy włos. Nasza opieszałość może doprowadzić do problemów skórnych u czworonoga, wystąpienia alergii czy świądu.  W czasie szczotkowania nie należy jednak zbyt mocno „nacierać” na włos – szczególnie gdy nie mamy pod ręką specjalistycznych szczotek. Zbyt intensywne czesanie może spowodować wyrwanie zbyt dużych kłębów sierści i podszerstka. Do wyczesywania martwego włosa wykorzystujemy metalowy grzebień o szeroko rozstawionych zębach. Na szczególną uwagę zasługują portki na tylnych łapach i mankiety na przednich – tam też najczęściej powstają kołtuny. Kiedy wyczeszemy niepotrzebny włos, kontynuujemy zabiegi pielęgnacyjne przy pomocy szczotki nylonowej. Zabiegi należy powtarzać stosunkowo często, a najlepiej codziennie. Jeżeli nie mamy czasu, możemy czesać psa co drugi dzień. W żadnym przypadku nie lekceważymy obowiązków pielęgnacyjnych! Niestety, psy są bardzo wymagające, a opieka nad nimi zajmuje sporo czasu. Kąpiemy psa według uznania, jednak niezbyt często. Zbyt częste kąpiele z użyciem intensywnych preparatów mogą osłabić strukturę włosa.

charakterystyczny czarny język u chow chowa

Charakterystyczny dla chow chow jest niebiesko czarny język

Wysokość: Dopuszczalna wysokość w kłębie dla dorosłych psów wynosi 48 - 56 centymetrów w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 46 do 51 centymetrów

Waga: Samce powinny ważyć od 25 do 32 kilogramów. Suki są lżejsze i ważą od 20 do 27 kilogramów.

Umaszczenie: Umaszczenie powinno być jednolite, np. jednolita czerń, czerwień, płowość bądź umaszczenie kremowe, białe lub niebieskie.

Pielęgnacja: Niezbędne regularne szczotkowanie. Najlepiej raz dziennie. Wyczesywanie włosa powinno być intensywniejsze w miesiącach letnich i wiosennych. Kąpiele winny być wykonywane raz dwa razy do roku.
Zdrowie: Do najczęściej spotykanych dolegliwości zdrowotnych zaliczamy: entropiom (czyli wywinięcie powieki oka do wewnątrz), distichiasis (podwójny rząd rzęs), przeprosty stawu skokowego (zginanie kończyny zarówno w przód, jak i w tył).

Kraj pochodzenia: Chiny

Cena szczęniąt Chow chow z rodowodem to koszt od 6000 do 1300 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka). ceny z roku 2021

Klasyfikacja FCI - grupa V, sekcja 5, numer wzorca 205. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: