Udostępnij ten artykuł.

Ciąża i poród u psa

Ciąża u psa może przebiegać w sposób bezobjawowy. W wielu przypadkach możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że nasza suczka jest w ciąży. Brzmi to dosyć nieprawdopodobnie, jednakże większość samic dobrze znosi ten ciężki okres i nie widać żadnej różnicy w ich codziennym funkcjonowaniu.

Początkujący hodowca musi zdawać sobie sprawę, że dopiero po czterech tygodniach od sparzenia psów można zaobserwować pierwsze oznaki ciąży. Ciąża u zwierząt trwa przeciętnie od 59 do 65 dni w tym czasie suka powinna pozostawać pod ścisłym nadzorem lekarza weterynarii.  

Ciąża u psa jej przebieg

Pierwszy miesiąc ciąży u psa nie wymaga od nas żadnych większych działań. Niemniej jednak należy skonsultować się z lekarzem i ustalić orientacyjny termin rozwiązania. Kilkudniowe odchylenia od normy nie powinny wprawdzie wpłynąć na dalszy rozwój szczeniąt, jednakże kontrola lekarska pomoże rozwiać wątpliwości. Po upływie pierwszego miesiąca należy zaszczepić sukę przeciwko chorobom szczeniąt i odrobaczyć. W tym też czasie należy dopasować dietę zwierzęcia do jego stanu. Posiłki winny stać się częstsze, a ich ilość zwiększona o około 40%. W żadnym razie nie możemy jednak przesadzać z racjami żywnościowymi, gdyż stanowi to prostą drogę do nadwagi. Jedzenie psa powinno być bogate w białko: ser, jajka i mięso. Dobrym suplementem są również tabletki mineralno-witaminowe, jednakże nie powinniśmy ich podawać na własną rękę.

Ostatnie tygodnie ciąży mogą być dla suki nieprzyjemne. Wtedy też następuje rozwój gruczołów sutkowych, a co za tym idzie ich duża bolesność.

Kilka tygodni przed porodem mogą pojawić się również zaburzenia typowe dla rzucawki. U podłoża choroby leży niedobór wapnia w organizmie. Do głównych objawów zaliczamy drgawki, brak koordynacji ruchowej i nadpobudliwość. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci.

Poród u psa

Jedną z najbardziej wiarygodnych oznak porodu jest obniżona temperatura ciała zwierzęcia (dochodzi do 37,5 stopnia). Bezpośrednio przed porodem trzeba zorganizować zwierzęciu legowisko wyścielone czystymi ręcznikami. W niedalekiej odległości należy położyć nitkę i nożyczki do odcięcia pępowiny.

Sam poród u psa przebiega trójetapowo:

  1. W pierwszej fazie szyjka macicy ulega rozwarciu. Suka może być niespokojna, jednakże jej reakcje nie są gwałtowne. Pod koniec fazy pojawiają się ziajanie i głębsze oddechy.
  2. W drugiej fazie suka powoli wypiera szczenięta. W zależności od liczebności miotu może to trwać nawet 12 h. Jeżeli poród jest dłuższy należy skonsultować się z lekarzem. Odstępy pomiędzy powiciem szczeniąt są różne; pierwsze szczenię przychodzi na świat zazwyczaj trzy godziny po rozpoczęciu akcji porodowej, każde następne pojawia się po coraz krótszych okresach. U suk, które wielokrotnie rodziły, poród jest zdecydowanie krótszy. Każde szczenię powinno mieć podwiązaną pępowinę około 1 cm od brzucha.
  3. Trzecia faza zazębia się z drugą fazą  i polega na wydalaniu łożysk. Niezmiernie istotną kwestią jest kontrola wypieranych łożysk. Właściciel musi zważać na to, czy liczba urodzonych łożysk jest równa liczbie szczeniąt.

Czy ingerencja właściciela jest potrzebna?

Poród u suki powinien przebiegać w sposób naturalny, zatem nasza ingerencja jest zbyteczna. Jedyną sytuacją, w której nasza pomoc wydaje się nieodzowna jest zaklinowanie szczenięcia w szparze sromowej.


  • Cesarskie cięcie u suki

  • Pierwszy maluszek

  • Odcięcie pępowiny

Cesarskie cięcie

Zabieg cesarskiego cięcia zazwyczaj nie niesie za sobą poważniejszych powikłań. Nie należy jednak zapominać, że każda ingerencja chirurgiczna może zakończyć się źle dla naszego zwierzęcia. Cesarskie cięcie polega na rozcięciu brzucha i nacięciu macicy. Następnie wyjmuje się zeń szczenięta i łożyska i zaszywa jamę brzuszną.

Połóg

Okres połogu jest ciężkim czasem dla suki. Bardzo często cierpi na krwiste wypływy i staje się markotna. Jeżeli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas należy zasięgnąć opinii lekarza. Lekceważone upławy mogą prowadzić do zapalenia macicy i innych groźnych powikłań. Okresy porodu i połogu nierzadko zbierają krwawe żniwo; wiele zwierząt nie wytrzymuje tak znacznego obciążenia organizmu i umiera.
Równie istotne w tym czasie jest sprawdzanie stanu gruczołów sutkowych; bardzo często dochodzi, bowiem do ich obrzęku i zapalenia.

W okresie połogu i karmienia małych suka ma znacznie większe wymagania żywieniowe. W związku z tym powinniśmy jej dostarczać do trzech razy więcej pożywienia bogatego w białka i witaminy. Pożywienie powinno znajdować się przez cały czas na wyciągnięcie pyska zwierzęcia.

Tagi artykułu: