Udostępnij ten artykuł.

Ciąża u psa

Ciąża u psa w początkowym miesiącu  nie pozwala nam z reguły na zaobserwowanie większych zmian odnośnie jej stanu po pokryciu suki przez psa. Zdarzają się pojedyncze przypadki, że oznaki ciąży mogą być niemalże niewidocznymi do czasu porodu.

Pierwsza zdolność zajścia w ciąże pojawia się w okresie pomiędzy 8 a 12 miesiącem życia, okres i rozpiętość uwarunkowana jest w znacznym stopniu od rasy i wielkości danej odmiany psa. Ciąża u psa trwa zazwyczaj około dziewięciu tygodni, z reguły 63 dni, okres ten może jednak wynosić od 58 do 68 dni. Liczba szczeniąt w miocie jest z reguły zróżnicowana i w znacznej mierze zależy ona od rasy i wieku suki.

Pierwszy okres z reguły nie jest związany z jakimiś większymi zmianami w dotychczasowym cyklu życia psa. O wiele pracowitszy i wymagający poświęcenia większej uwagi przyszłej mamie szczeniąt będzie drugi okres ciąży. W okresie tym, około 4-5 tygodnia, gdy dojdzie już do znaczniejszego zwiększenia się brzucha, wskazane jest wzbogacenie diety w większą ilość posiłków wysokobiałkowych bogatych w mikroelementy, może to być ser, jajka i mięso.

Nie mając większego doświadczenia w tej kwestii, mając natomiast obawy o stan zdrowia ciężarnej suki możemy skorzystać z pomocy lekarza specjalisty w ustaleniu właściwej dla niej diety. W trakcie ciąży warto zwrócić uwagę na fakt, że posiłki podawane suce w tym okresie powinny być mniejsze, lecz częściej dostarczane organizmowi psa. Z jednego posiłku przechodzimy najpierw na trzy, a w późniejszym okresie nawet cztery małe dzienne porcje. Wraz z wkroczeniem w szósty-siódmy tydzień ciąży wskazanym jest zapewnienie psu spokojnych spacerów nieforsujących nazbyt mocno ciężarnej suki. Spacery te pozwolą na zachowanie właściwej kondycji fizycznej psa. Wraz z upływem ósmego tygodnia pies zaczyna szukać odpowiedniego legowiska dla siebie i szczeniąt mających wkrótce przyjść na świat. W tym okresie powinniśmy posiadać już przygotowane wygodne legowisko dla psa.

Ciąża u psa jest bez wątpienia szczególnym okresem w życiu psiej mamy, u niektórych psów może istnieć potrzeba dokonania carskiego cięcia podczas porodu, dlatego też wielce wskazanym jest wcześniejsze upewnienie się, co do możliwości udzielenia fachowej pomocy przez lekarza weterynarii.

Tagi artykułu: