Udostępnij ten artykuł.

Cieczka jak wyznaczyć okres płodności u suk?

Jak wyznaczyć okres płodny u suki?

Kiedy wybrać się z suką do reproduktora? Zgodnie z powszechnie przyjętą praktyką sukę należy pokryć w 11-13 dniu cieczki. Symptomy świadczące o nadejściu najlepszego momentu na pokrycie są jednoznaczne: dziwne zachowanie suki, wzmożony ruch samców wokół niej, niepokój. W większości przypadków ocena „na oko” zdaje się wystarczająca. Nie zawsze mamy jednak do czynienia z przypadkami książkowymi. Co jeżeli po kilku próbach suka nie zajdzie w ciążę – bądź przez odrzucenie samca, bądź puste krycie.

Okres płodny u suk może pojawić się już na samym początku cieczki – około szóstego dnia. Zdarzają się też przypadki samic, które należy kryć dopiero po ponad miesiącu od pierwszych oznak cieczki. Krwawienie może być także niezbyt intensywne bądź przerywane; w takich przypadkach suka krwawi przez kilka dni, po czym krwawienie może ustać nawet na dwa tygodnie. Właściciele suk, u których cieczka jest słabo wyrażona, mają bodaj największy problem. W takiej sytuacji nie można pozwolić sobie na dowolność i liczyć na szczęśliwe krycie.

Jak zatem ocenić, kiedy suka ma okres płodny? Istnieje kilka metod, które pokrótce omówimy.

1) Metoda statystyczna

Metoda statystyczna nie sprawdza się w przypadkach skrajnych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że większość suk zachodzi w ciążę po pokryciu w 9-14 dniu cyklu.
 

2) Metoda biologiczna

Metoda biologiczna polega na kontroli zewnętrznych narządów płciowych. Na początku cieczki wydzielina jest dość ciemna i krwista. Zbliżający się okres płodny można przewidzieć na podstawie zmiany koloru wydzieliny na jaśniejszy. Stosunek suki do zalecających się samców również ulega zmianie. Z początku samica jest bardzo nerwowa i nie dopuszcza do siebie psów. Z czasem pojawia się wyraźny odruch tolerancji. Badaniem uzupełniającym do obserwacji zachowań organizmu jest pomiar oporności śluzu pochwowego.

3) Cytologia u suki

Badanie cytologiczne jest pomocne w wyznaczaniu okresu płodnego suk, ale nie jest to jego jedyna zaleta. Cytologia pozwala zdiagnozować wiele chorób narządów rodnych, które są bardzo powszechne wśród wielu ras. W czasie badania lekarz pobiera wymaz pochwy właściwej, odciska go na szkiełku laboratoryjnym i bada pod mikroskopem komórki. Na podstawie obecności komórek bezjądrzastych lekarz wydaje opinie o potencjale suki do krycia. Jeżeli hodowca chce się upewnić, czy doszło do krycia, również może zlecić wykonanie badania cytologicznego na obecność plemników w wymazie.

4) Testy hormonalne u suki

Testy hormonalne są wprawdzie skuteczniejsze od wszystkich wyżej wymienionych metod, niemniej jej cena skutecznie odstrasza hodowców. Pomiar progesteronu można wykonać w lecznicy przy pomocy szybkich testów; na ich podstawie wyznaczamy najlepszy moment krycia (kiedy LH progesteronu wzrasta do ok. 5 ng/ml)

5) Waginoskopia:

Waginoskopia jest niewątpliwie najbardziej inwazyjną i najdroższą metodą oceny okresu płodnego. Pomimo swojej wysokiej skuteczności jest stosunkowo rzadko spotykana – nie wszystkie lecznice są bowiem wyposażone w waginoskop. Waginoskop jest wprowadzany do pochwy. Lekarz na podstawie wyglądu fałdów śluzówki ocenia stadium cyklu płciowego. W momencie wzrostu stężenia progesteronu fałdy wyraźnie się zapadają, stają się pomarszczone i blade. To znak, że suka weszła w okres płodny.

Podsumowując, najczęściej stosowaną metodą diagnostyczną jest badanie cytologiczne. Jeżeli suka zostanie pokryta więcej niż jeden raz, możemy zrezygnować z innych metod. W przypadku krycia jednorazowego, np. kiedy wyjeżdżamy z suką zagranicę do reproduktora, niezbędne jest wykonanie dokładniejszych pomiarów. Wówczas możemy skorzystać z zalet metody waginoskopowej. Nie zapominajmy również, że istnieje szereg – pozornie niezwiązanych z zapłodnieniem – czynników,  które mogą hamować prawidłowy rozród. Niekiedy niezbędna wydaje się sztuczna inseminacja , np. gdy suka nie dopuszcza do siebie samca.

Tagi artykułu: