Udostępnij ten artykuł.

Cieczka u Shih Tzu

Suki rasy Shin Tzu mają pierwszą cieczkę zazwyczaj nieco wcześniej niż suki innych ras jest to przede wszystkim spowodowane szybszym dojrzewaniem płciowym i ustanawianiem funkcji rozrodczych. Cieczka u psów występuje zazwyczaj około 8-10 miesiąca życia i trwa około 3-4 tygodni. Cieczka u Shih Tzu może wystąpić już w szóstym miesiącu życia i tym samym wywołać wielkie zdziwienie u właścicieli.

Cieczka u Shih Tzu to dość długi i ciężki okres zarówno dla właściciela jak i czworonoga. Większość suk nie plami mocno, więc mogą spokojnie poruszać się po domu bez obawy, że pozostaną ślady krwi. Przezorni właściciele mogą zabezpieczyć się dodatkowo poprzez kupno majtek, które posiadają specjalne wycięcie na ogon. Niestety, większość psów nie jest w stanie przyzwyczaić się do tego typu ochrony i umiejętnie ściąga zabezpieczenie.

Pierwsza cieczka u Shih Tzu jest bardzo ważnym momentem, gdyż informuje o osiągnięciu dojrzałości płciowej przez zwierzę. Właściciel musi, więc zdawać sobie sprawę, że każde zbliżenie z psem może skutkować ciążą u suki. Aby tego zapobiec należy izolować sukę na czas cieczki i pod żadnym pozorem nie wypuszczać ze smyczy. Po dwóch, trzech tygodniach, kiedy zobaczymy, że suka nie krwawi można ją spuszczać ze smyczy.

Kolejne cieczki u Shih Tzu następują po sobie w okresie kilkumiesięcznym. Suka przechodzi w ciągu roku przez dwie cieczki (w odstępie sześciu lub ośmiomiesięcznym), które mogą przebywać bezobjawowo, bądź też mocno wpływać na kondycję psychiczną czworonoga. Psy mogą być ospałe, nieswoje i przybite, zaś narządy rozrodcze zwierzęcia- opuchnięte i bolące. Nie istnieją żadne skuteczne metody farmakologiczne, które mogą ułatwić zwierzęciu przejście przez ten ciężki okres. Najistotniejszą kwestią jest ograniczenie spacerów i wysiłku fizycznego. Suka może, bowiem cierpieć z powodu złego samopoczucia i ociężałości nie warto, więc przysparzać jej powodów do cierpień. Właściciele muszą zapewniać im w tym okresie szczególną opiekę i dbać, aby niczego im nie brakowało. W chwili, kiedy zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, należy udać się do lekarza.


  • Szczeniak Shih Tzu

  • Szczeniaki Shih Tzu

Właściciele, którzy nie przeznaczają swoich psów na hodowlę i nie planują reprodukcji mogą skorzystać z metody sterylizacji zwierząt. Zabieg sterylizacji przeprowadza się już po pierwszej cieczce. Warto pamiętać, że sterylizacja nie stanowi zabiegu bezinwazyjnego i może zaszkodzić zwierzęciu. Nie może, więc być przeprowadzana na młodych osobnikach, które nie mają w pełni ukształtowanego układu kostnego. Najlepszą porą na przeprowadzenie zabiegu jest trzecia cieczka zwierzęcia.

Tagi artykułu: