Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Ciekawostki o psach domowych

Psy to jedne z naszych ukochanych zwierząt domowych. Choć wywodzą się od groźnych i dzikich wilków, to jednak dla nas są bardzo przyjacielskie, wierne i opiekuńcze. Psy przeszły dużą ewolucję, by tak idealnie dostosować się do wymagań i bliskości człowieka. Interesujesz się zwierzętami i masz psa, to konieczne poznaj ciekawostki o psach domowych. Przeczytaj wszystko o ich dziwnych zachowaniach i zwyczajach. Sprawdź, co cię zaskoczy!

Ciekawostki o psach domowych – klasyfikacja systematyczna. Pies domowy (łac. Canis lupus familiaris, opisywany też pod podobną, krótszą nazwą synonimiczną Canis familiaris) jest udomowioną formą drapieżnego ssaka – wilka szarego (łac. Canis lupus). Oba te gatunki (pies i wilk) należą do rodzaju wilk (łac. Canis), rodziny psowate (łąc. Canidae), podrzędu psokształtne (łąc. Caniformia), rzędu drapieżne (łac. Carnivora) i gromady ssaki (łac. Mammalia, a w obrębie ssaków także do: podgromady żyworodne Theria oraz infragromady łożyskowce Placentalia). Co jednak bardziej ciekawe – w obrębie rodzaju wilk (Canis), pies wraz z wilkiem jest obecnie według najnowszych standardów uznawany za jeden gatunek wilk szary (łąc. Canis lupus). Psa wyodrębniono tu jako podgatunek wilka szarego, nazwany pies domowy (Canis lupus familiaris). Wcześniejsze klasyfikacje systematyczne uznawały psa, jako odrębny gatunek i niektórzy systematycy nadal stosują taką właśnie nomenklaturę. Tak czy inaczej, pies i wilk są mocno spokrewnione.

ciekawostki o psach domowych róznica pomiędzy psem a wilkiem

Ciekawostki o psach domowych – wygląd psów i wilków. Pies jest udomowioną formą wilka, jednak wyglądem (pokrojem) wcale nie jest często do niego podobny. Od czasu udomowienia psa powstało, bowiem bardzo wiele różnych ras psów (FCI uznaje obecnie ponad 500 ras psów, jednak gdyby do doliczyć do tego jeszcze rasy niezakfalfikowane, to byłoby ich ok. 530), które bardzo mocno różnią się d siebie morfologią, czyli wyglądem oraz cechami użytkowymi. Wilkowi najbliższe i najbardziej podobne do niego są rasy określane jako pierwotne. Te pierwotne rasy psów powstawały i kształtowały się głównie w wyniku presji środowiskowej, a nie celowej działalności człowieka. Podobnie jest też z wyglądem psów mieszańców, zwanych potocznie kundelkami. One też pozostawione same sobie, szybko upodabniają się do wilka lub pierwotnych ras psów (np. australijskiego dingo). Środowisko jak widać preferuje, więc właśnie wilczy wygląd. Natomiast współczesne hodowlane rasy psów uzyskano wyłącznie w wyniku celowego doboru sztucznego, czyli zaplanowanych celowo kojarzeń i krzyżowań psów w obrębie tej samej lub różnych ras, (gdy tworzy się nową rasę).

Ciekawostki o psach domowych – pierwotne instynkty. Mimo udomowienia, które miało miejsce bardzo dawno, bo aż  ok. 33 tysięcy lat temu, psy nadal zachowały część swoich pierwotnych instynktów i na przykład – nadal niekiedy wyją do księżyca, zbierają się w stada, potrafią też polować (kłusowanie, instynkt gonienia ofiary) na inne zwierzęta i jedzą surowe mięso. Pierwotnym instynktem jest też robienie przez psy kółek, zanim wreszcie ułożą się na swoim posłaniu. Przodkowie psów i obecne dzikie psowate w taki właśnie sposób układają trawę i roślinność w miejscu, które wybrały do spania.

Ciekawostki o psach domowych – psy uważają nas za członków stada. Psy po wilkach odziedziczyły silny instynkt stadny, który powoduje, że postrzegają i uważają bliskich sobie ludzi za członków swojego stada, a swojego właściciela/opiekuna za jego przywódcę.

Ciekawostki o psach domowych – psie parametry życiowe są nieco inne, niż u ludzi. Na przykład temperatura psiego ciała wynosi w granicach 37,5-39oC, a tempo bicia 60-120 uderzeń na minutę.

Ciekawostki o psach domowych – psy różnią się w zależności od rasy, kształtu ciała, wielkości. Na przykład im większy pies, tym krócej żyje (małe pieski dożywają kilkunastu, a nawet 20 lat, a duże psy żyją ok. 10 lat, lub nawet mniej). Psy z mające dłuższą mordę (kufę) i normalny kształt czaszki żyją też dłużej i są zdrowsze, niż np. krótkopyskie mopsy i buldogi. Dlaczego? Ponieważ takie nienaturalne skrócenie trzewioczaszki (pyska) znacznie utrudnia oddech i w czasie wysiłku zwyczajnie dusi psa. Podobnie jest też z wieloma innymi anomaliami, jak np. otyłość u psów.

Ciekawostki o psach domowych – psy mają cechy szczególne. Nas ludzi można łatwo zidentyfikować po indywidualnym wzorze odcisku palców. Ale czy wiesz, że również i każdego psa można tak samo rozpoznać po indywidualnie niepowtarzalnym odcisku jego nosa.

Ciekawostki o psach domowych – psy widzą kolory inaczej niż my. Psy odróżniają tylko niektóre kolory. Widzą je też o wiele gorzej (mniej ostro) niż człowiek. Mogą na przykład odróżnić kolor żółty i niebieski, ale już kolory zielony i czerwony widzą inaczej, bo jako barwy żółto-szare. Psy mają też inaczej niż my, aż trzy pary powiek ocznych – górną, dolną i migawkową (specjalna membrana nawilżająca i ochraniająca oko).

Ciekawostki o psach domowych – mocny słuch i węch. Psy mają niesamowity węch i słuch. Ich nos jest koło tysiąca razy bardziej czuły (zależy to od rasy psa) na zapachy, niż nasz ludzki nos! Słyszą także nieporównywalnie lepiej, niż my. Są to ich cechy atawistyczne, czyli odziedziczone po przodkach (wilkach), jako przystosowanie do polowania i ucieczki przed zagrożeniem. To, dlatego psy impulsywnie reagują na głośniejsze dźwięki. Burza wytwarza tak specyficzną częstotliwość dźwięku, że jego odbiór może być wręcz nawet bolesny dla zwierzaka. Stąd strach psów w trakcie burzy, czy strzelania petard.

ciekawostki o psach pies ma stale wilgotny nos

Ciekawostki o psach domowych – psy mają stale wilgotny nos. Ma to dla psów niebagatelne znaczenie, ponieważ dzięki wilgotności nosa potrafią określić (oszacować) rodzaj zapachu, skąd on dobiega, a nawet jak daleko może znajdować się jego źródło. Psy ochładzają się też poprzez zianie i właśnie wilgotny nos. Panuje przy tym zasada, że „im pies ma dłuższy nos, tym bardziej efektywny jest jego system schładzania”. Człowiek poci się na całym ciele, a psy tylko w wybranych miejscach – na łapach, nosie i przez wnętrze pyska (stąd zianie). Ciepły i suchy psi nos może być niekiedy oznaką choroby i gorączki.

Ciekawostki o psach domowych – psy rozpoznają się po zapachu. Psy rozpoznają zapach całego swojego ciała, choć najważniejszą rolę „informacyjną” pełnią u nich tzw. gruczoły około odbytowe, a konkretnie wydzielana przez nie mazista substancja zapachowa. To dlatego wystraszony pies chowa/tuli ogon między nogami. Pragnie w ten sposób stłumić zapach wydobywający się z jego gruczołów okołoodbytowych, które u tych zwierząt pełnią rolę swoistego „psiego dowodu osobistego”.

Ciekawostki o psach domowych – psy rozpoznają choroby. Najnowsze badania dowodzą, że psy rozpoznają zapach związków organicznych w ludzkim ciele, które świadczą o obecności komórek rakowych, cukrzycy, nadchodzącego ataku padaczki itp. Psy odczytują w ten sposób stan zdrowia i aktualną kondycję człowieka i swoich pobratymców (innych psów).

Ciekawostki o psach domowych – psy pomagają ludziom. Psy pomagają nam nie tylko jako np. psy obronne, stróżujące, policyjne, czy jako psy przewodnicy niewidomych. Już sama ich obecność wpływa bardzo pozytywne na naszą psychikę. Udowodniono naukowo, że głaskanie psa i zabawa z nim, obniżają nam zbyt wysokie ciśnienie, łagodzą emocje i uspokajają nas. Ich obecność wspomaga też w leczenie różnych chorób (kynoterapia).

Ciekawostki o psach domowych – inteligencja psów. Ogólnie przyjmuje się, że psy myślą i mają inteligencję na poziomie mniej więcej 2-3 letniego dziecka. Bezsprzecznym jest fakt, że psy  mogą się też z wielkim skutkiem uczyć, dlatego wykorzystuje je Policja, wojsko, straż graniczna, czy inne służby. Inteligencja u psów jest jednak nie tylko odmienna osobniczo, ale też różni się zależnie od rasy. Jest tu zasada, że „im mądrzejsza rasa, tym więcej komend może zapamiętać”. Za najmądrzejsze uchodzą psy rasy Border collie, niewiele ustępują im też labradory, czy pudle.

Ciekawostki o psach domowych – psy wiedzą co myślimy. Najnowsze badania behawioralne u psów wykazały, że ci najbliżsi przyjaciele człowieka potrafią z łatwością potrafią odczytywać nasze emocję. Robią to patrząc nam intensywnie cały czas w twarz i w ten sposób odczytują emocje, intencje i uczucia opiekuna.

Ciekawostki o psach domowych – psy wykazują uczucia wyższe. Psy potrafią odczuwać radość, zazdrość, a nawet miłość i altruizm (bezinteresowne czynienie dobra i korzyści dla innych). W ich organizmie wytwarzane są hormony wywołujące takie uczucia (np. w przypadku zazdrości jest to oksytocyna). Co ciekawe, my ludzie odczuwamy dzięki tym samym hormonom, co psy! Psy nie potrafią jednak odczuwać winy, choć źle się czują z powodu złości i gniewu właściciela. Nie lubią też być obejmowane, bo takie kładzenie rąk kojarzy im się ze zdominowaniem. Jednak z czasem przyzwyczajają się do tego i zaczynają nam ufać.

Inne ciekawostki o psach domowych. Psy podobnie jak ludzie, też miewają czkawkę, gdy piją i jedzą za szybko.

miska spowalniająca jedzenie dla psów kotów

Kup miskę spowalniającą jedzenie na sklepinternetowypl.com tutaj.

Podobnie jak ludziom, psom także szkodzą pewne substancje, jak np. dym papierosowy czy alkohol. Są też jednak substancje, które my uwielbiamy, lecz dla psów są toksyczne, jak np. kakao i czekolada (zawiera toksyczną dla nich teobrominę), grzyby jadalne, czy cebula. Warto też wiedzieć, że psy mogą być obecnie ubezpieczane podobnie jak ludzie, czy samochody. A w Stanach Zjednoczonych ok. miliona psów zostało też spadkobiercami swoich zmarłych, bogatych właścicieli.

Tagi artykułu: