Udostępnij ten artykuł.

Clumber spaniel kompendium

Clumber spaniel pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie kiedyś był ulubionym psem myśliwskim rodziny królewskiej. Ma doskonały węch, jest silny i pracowity, a przy tym inteligentny, lojalny i przyjazny w stosunku do wszystkich ludzi, w tym także dzieci.

Wysokość psa w kłębie to 48-51 cm, a suki – 43-48 cm.

Waga Clumber spaniela to 32-39 kg w przypadku psa i 25-32 kg w przypadku suki.

Umaszczenie białe z charakterystycznymi znaczeniami w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Sierść Clumber spaniela jest miękka i gęsta, dłuższa na brzuchu i łapach.

Pielęgnacja Rasa Clumber spaniel należy do średnio pracochłonnych. Oprócz normalnego trybu kąpieli i wyczesywania liniejącej sierści, Clumber spaniel potrzebuje czesania co 1-2 tygodnie i okazjonalnego strzyżenia, aby utrzymać w dobrym stanie długie fragmenty jego szaty.

Zdrowie Clumbery żyją około 12-13 lat. Zdarzają im się problemy ze stawami, często o podłożu genetycznym, choć odpowiednia pielęgnacja i dieta mogą wiele zdziałać. Ich wrażliwym punktem są oczy i długie uszy, które wymagają regularnej kontroli i profilaktycznego czyszczenia.


  • Clumber spaniel

  • Clumber spaniel

  • Clumber spaniel

Rodzina Rasa ta jest wyjątkowo łagodna i towarzyska, przez co Clumber może być dobrym opiekunem dla dziecka. Jest chętny do zabawy, nie wykazuje agresji i bardzo lubi towarzystwo człowieka.

To pies domowy i nie powinien być trzymany w kojcu. Potrzebuje właściciela wyrozumiałego i konsekwentnego. Clumbery uwielbiają aportować, nosić różne przedmioty w pysku oraz pływać, dlatego są doskonałymi towarzyszami zabaw na świeżym powietrzu.

Tyle co udało się znależć to, że przeciętna cena szczeniąt to koszt 3000 złotych (cena z roku 2021).  A dane z 2009 roku mówią o kosztach od 1200 do 1600 EURO w Europie - dochodzi do tego koszt podróży i referencji.

Tagi artykułu: